Gönderen Konu: TABELA DEğERLEME şıRKETLERıNE ıNANMAYIN  (Okunma sayısı 1822 defa)

fikret8082

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
TABELA DEğERLEME şıRKETLERıNE ıNANMAYIN
« : Mart 11, 2012, 11:08:26 ÖÖ »
Tüm çözüm ortaklığı yapan arkadaşlar,bulunduğunuz ilde size iş göndereceğim 5-6 banka ile çalışıyoruz falan filan laflarına kanmayın tüm bankalar her ilde çalışacağı 10 asil 5 yedek şirketi belirlemiş,bu listelere ocak 2012 tarihine kadar girmemiş şirketlerin çoğunluğu bulundukları illerde bankalardan iş alabilmek için en az 2000 yakın bu işi yapan arkadaşların cvlerini alıp sözleşmelerini bankalara veriyorlar kendileri bulundukları ilde iş yapıp paralarını alıyorlar peki sözleşme imzaladıkları  çözüm ortakları ne yapıyor şirketten 31.12.2012 tarihine kadar gelmeyecek hayali işleri bekliyorlar.
ıllerdeki asil ve yedek listede adları geçmeyen bu şirketlerin çözüm ortaklarını  hayali vaadlerle sözleşmeyle bağlayıp mağdur etmesi etikmi sektörün kalitesi daha ne kadar düşürülecek
tüm arkadaşlara tavsiyemiz size 2012 yılında düzenli iş göndermeyen şirketlere e mail veya yazılı ihbarla 1 ay içinde çözüm ortaklığından ayrılacağınızı belirtip isminizi billdirdikleri bankalardan bu şirketlerin çözüm ortaklığından ayrıldığınızı ve banka listesindeki şirket adına görüken isminizin silinmesini isterseniz banka ekspertiz birimleri hemen isminizi listeden çıkartıyor şirket eğer yerinize çözüm ortağı bulamazsa bankada 2013 yılında bu firmalara iş vermeyecektir.genç mimar mühendis arkadaşlarım 5-6 er firma ile sözleşme yaptı sistemde 20 yakın bankada isimlerinin akrevidatasyonu yapılmış ama aylık 5-6 iş bile göndermediklerinden mağdur duruma düştüler.
TAVSıYEMıZ değerleme şirketlerinin web sahifesinde referans bölümlerinde çalıştıkları bankaların adları yazılı değilse,bulunduğunuz ilde yaptıkları işlerden en az her banka için 3-4 rapor referans nosunu bildirmiyorsalar o zaman bilinki dürüst çalışan kurumsal 30-40 şirketin dışındaki şirketlerin kullanacakları enayi olmayın

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ynt: TABELA DEğERLEME şıRKETLERıNE ıNANMAYIN
« Yanıtla #1 : Mart 11, 2012, 12:44:22 ÖS »
Fikret Bey,

Bahsettiğiniz konu hem sektörün geleceği hem de değerleme uzmanları açısından önemli. Lisanslı ya da lisansız pekçok firma ve şirket tarafından; bu şekilde toplanmış binlerce CV, diploma  var.  Diyelim ki; lisanslı şirketlerin kaydı kuydu bulunmaktadır. Ama, kim oldukları, ne iş yaptıkları hatta maksatları meçhul pek çok kişi, firma ya da tabela şirketi bu platformda dahi  NAYLON  ıLANLAR  vererek  lisans, diploma, cv, fotoğraf, savcılık belgesi hatta dijital imza topluyorlar.  Yeterince hayat tecrübesi edinmiş biri olarak; genç arkadaşlarımı tekrar tekrar uyarmak istiyorum. Kötü niyetli kişilerin eline geçecek bu türden kişisel bilgi ve belgeler insanların başını ciddi manada belaya sokar.

Geçtiğimiz yıl; TDUB listesinden telefonuma ve mail adresime ulaşan pek çok şirket yetkilisi ve şahıs; beni de arayarak,  belge göndermemi ve sözleşme yapmak istediklerini belirtiler.  Halen çalışmakta olduğum şirkete ilavaten; sadece, SPK ve BDDK listesinde yer alan iki şirketle daha sözleşme yaptım. Ancak, aradan 5-6 ay geçmesine rağmen her  iki şirketten de olumlu ya da olumsuz herhangi bir dönüş olmadı. Bu platforma yazdığım bir mesaj üzerine; şirket yetkilileri beni arayarak; bankadan iş alamadıklarını bu yüzden de iş gönderemediklerini bildirdiler. Her iki şirketten de;  imzaladığım sözleşmeyi  ve gönderdiğim belgeleri geri istedim.  Bu ahlak dışı uygulamanın görünmeyen bir diğer tarafı ise; günlük iş kapasitemizi düşünerek, her isteyen şirketle sözleşme imzalamıyoruz.  Bu naylon sözleşmeler, belki de gerçekten iş yapmak isteyen şirketlerin taleplerini geri çevirmemize neden olmaktadır.

Özetle; Türk değerleme sisteminde çözüm ortaklığı uygulmasıyla ilgili olarak yapılmış herhangi bir yasal düzenleme yoktur. SPK ve BBDK listesinde yer şirketler de dahil; bilaistisna pek çok şahış ve firma bu alanı sonuna kadar istismar etmektedirler. Lisanslı şirketlerin, lisans, diploma, Cv toplayıp, naylon sözleşmeler yaparak bankalara bildirmesi, yüzlerce kişiyi kendi kadrosunda çalışıyormuş gibi göstermesi; kesinlikle,  hem insan haysiyetine hem de meslek ahlakına aykırı bir davranıştır. Bu davranış;  kişilik haklarımıza alenen yapılmış bir saldırıdır. insana, SERMAYE MUAMELESı yapılması anlamına gelir. Masum bir tarafı yoktur. SPK'nın, BDDK'nın hatta TDUB yönetiminin bu çirkin uygulamaya mutlak surette müdahale etmesi gerekir.

Kısa vadede; en radikal çözüm, baştan aşağı istismar ve sahtekarlık müessesine dönüşen, hiç bir yasal dayanağı ve düzenlemesi olmayan çözüm ortaklığı uygulamasının derhal kaldırılmasıdır. Değerleme işinde çalışmak isteyen lisanslı veya lisansız herkes, lisanslı şirket bünyelerinde istihdam edilerek kayıt altına alınmalı ve sicilleri tutulmalıdır.

Ya da; çözüm ortaklığı  sistemi, en kısa sürede yasal bir çerceveye oturtularak istismar ve sahtekarlık kurumu olmasının önüne geçilmelidir.

En alt sayfada; çözüm ortalıklığı bölümünde bu konu tartışmaya açılmıştır. Katkıda bulunursanız sevinirim.

Saygılarımla,
A.Mesut Tatlıpınar

fikret8082

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: TABELA DEğERLEME şıRKETLERıNE ıNANMAYIN
« Yanıtla #2 : Mart 11, 2012, 04:20:39 ÖS »
Mesut bey size tüm meslektaşlarımı uyardığınız için 2ay önce değerlemesini yaptığım endüstrüyel bir fabrikada sizin söyledikleriniz meydana çıktı
2009 ve 2010 yılında büyük rakamlarla değerlemesi yapılan fabrikaya gittim  daha önce yapılan raporların dosyasını bana vererek ek tesis yaptık değerin yükseltilmesini istediklerini bildirdiler,
elimdeki tapunun m2 ile zemindeki alana baktım en az 3 katı fazla olduğunu gördüm dış duvarlardan lazermetre ile ölçtüm gps ile sayısal köşe koordinatlarını aldım ve tekrar kadastroya ve belediyeye gittim araştırdım içeme sinmedi harita mühendisi bir arkadaşımın bürosuna gittim durumu anlattım ,20 dakika içinde netcad 5 proğramını açtı myplaces KML google earth eklenti dosyası oluşturdu ve verdiğim koorinatları karşılaştırdı bana haklısın fabrika ve tesislerin büyük kısımı başka parsel ve park alanı ve kamuya terk edilmiş yol,ve imar parsel yolları ve çekme payları üzerine yapılmış olduğu meydana çıktı en ilğinç olanıda 2 milyon tl lık siloların fabrika arkasının önündeki imar uyğulamasında yol artığı olarak bırakılan tırların rahat dönüşü için yola terk edilmiş kısımda olduğu anlaşıldı.Daha ilğinç olanıda her toplantıda bana spk lisans gerekmez 2 yıl tercübesi olmayan inşaat mühendisi ve mimardan başkasını tanımam diyen bir bankanın ekspertiz birim başkanının olduğu bankanında bu tesisin raporunu onaylamış olduğunu gördüm ve 3000 den fazla rapor hazırlamış endüstrüyel fabrikalarda uzmanlaşmış inşaat mühendisi arkadaşıma uğradım beraber inceledik bana siloların faturasını istememi söyledi istedim siloların başka banka tarafından leasinğ ile alınmış olduğunu bildirdiler ve daha önceki 2 değerlemede bunu kimsemin istemediğini ve ipotek bedeline eklendiğini bildirdiler.2 ekspertizi yapanda spk lisanslı istanbul firması imzalayanlar inşaat mühendisi ve mimar, arkadaşımın bana söylediği mimarlık vemühendislik eğitimi almış   hiç bir kimsenin böyle bariz hataların olduğu raporu hazırlamayacağını hayretle anlattı
ve lise mezunu genç çocuklara fotoğraf makinası verip dosya bası 60-70 tl karşılığında belediye tapu v.s.belgesi alınıp resimlenip raporlarında istanbulda hazırlatıldığını anladım.Acaba o mühendis ve mimar arkadaşın bu rapordan haberi varmı harita mühendisi arkadaşıma teşekkür ettim ve özellikle fabrikalarda tereddüt ettiğimde her kese tavsiye ediyorum bir harita mühendisi arkadaşa uğrayıl google earth my placek kml dosyası düzenletsin uydu görüntüsü üzerinde  kadastro durumu üzerine oturtulmuş ve tüm hatalar açıkça meydana çıkıyor