Gönderen Konu: Çözüm Ortaklığı olarak iş arayan arkadaşların dikkatine...  (Okunma sayısı 7412 defa)

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Çözüm Ortaklığı olarak iş arayan arkadaşların dikkatine...
Arkadaşlar bazı yeni firmalar, bankalara kendilerini tanıtmak ve reklam yapmak için, iş göndermeyeceği halde çözüm ortağı aramaktadır. Böyle bir kaç firmaya evraklarımı hazırlayıp gönderdim ve aradan 4 ay geçmesine rağmen ne arayan var ne de iş gönderen var.
Bu firmalar bizi kullanarak bankaya kendilerini tanıtmaya çalışıyorlar sonra bizde aval aval bekliyoruz ki iş gönderecekler.
Arkadaşlar sektörde işin suyu çıktı. Ne düzen kaldı ne de vicdan. Firmalar çözüm ortaklarını ellerinde oynatıyorlar. Kadrolu çalışan arkadaşların ise durumu daha vahim. Kadrolu arkadaşlara ayda 30-40 adet işi 1000 TL gibi maaşlar ile çalıştırıyorlar..
Sizlerden ricam siteleri iyi takip edin ve iş göndermeyeceği halde kendine reklam yapmak için çözüm ortağı arayan firmaları görün ve sözleşme imzalamayın. Yoksa aylarca iş gönderecek diye beklersiniz...
Birde bu sektöre girmeyi düşünen arkadaşlara sesleniyorum SAKIN GıRMEYıN. Gerçekten pişman olursunuz.
« Son Düzenleme: Mart 04, 2012, 08:46:14 ÖS Gönderen: seti »

bulentkorpe

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Çözüm Ortaklığı olarak iş arayan arkadaşların dikkatine...
« Yanıtla #1 : Mart 04, 2012, 09:24:11 ÖS »
Çözüm ortağına iş yaptırıp, en ufak bir sorunda sırtından bıçaklayan firmalarada dikkat edin.

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Mart 05, 2012, 11:46:31 ÖÖ »
Teşekkür ederim Seti,

Kaç zamandır, benzer bir uyarıyı ben de yapmayı düşünüyordum. Tanımadığınız kişilere, yüz yüze görüşmeden (en azından telefonla görüşmeden), şirket ve şahıslar hakkında araştırma yapmadan,  hiç bir şirketle sözleşme imzalamayınız. Lisans belgenizi, diplomanızı, resminizi, öz geçmişinizi, savcılık belgenizi ve dijital imzanızı göndermeyiniz! 

En iyi ihtimalle; zayıf kadrolarını "şişkin" göstermek isteyen bazı kötü niyetli şirketler adınızı ve lisansınızı kullanılırlar.
Daha kötü ihtimalle; siz farkında olmadan, sizin adınızla ve imzanızla yüzlerce rapor hazırlanır sizin ruhunuz  duymaz.
En kötü ihtimalle de; savcılıktan, SGK'dan, ıcra Müdürlüğü'nden  ya da vergi dairesinden gelen bir yazı ile; bir sabah uyandığınızda şirket sahibi, kredi kartı sahibi, borç ve ceza muhatabı olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

ıkinci mesele de;  piyasada " Ekspertiz Sözleşmesi" diye dolaşan metinlerde yer alan;  ınsan haysiyetiyle bağdaşmayacak, tek taraflı, aşağılayacı ve faşizan bir dilin kullanılmasıdır. Önünüze her konulan metni kesinlikle okumdan imzalamayınız. 

Bütün bu başıbozukluğa ve kuralsızlığa rağmen; en azından sektörde TEK TıP ÇÖZÜM ORTAKLIğI SÖZLEşMESı olmalıdır.  Böyle bir sözleşmeyi hayata geçirmek zor değildir ve hiç yasal engel de yoktur. TDUB yönetimi  böyle bir metin hazırlayarak lisanslı şirketlere  ve sözleşmeli olarak çalışmak isteyen değerleme uzmanlarına gönderebilir.

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 05, 2012, 08:43:18 ÖS »
Mesut Bey açıklamanız için çok teşekkür ederim konulara iyi hakimsiniz ve söylediklerinize aynen katılıyorum.
ızmit Bey, bizi zor duruma düşüren firmaları deşifre etmemizi istiyorsunuz ama bu durum ne kadar yasal olur ya da ne kadar etik olur bilemiyoruz. Eminim ki bu siteyi takip eden ve aynı durumlardan şikayetçi onlarca arkadaş var ve neden bu durumları dile getiren olmuyor bilmiyorum. Galiba tüm çözüm ortakları hem şirketlerinden hemde ücretlerinden çok memnun. Demekki bu şirketler sadece beni sömürüyor :)

mfkfreem

• fatih koç
  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
  • MFK PLANLAMA VE GAYRÝMENKUL DEÐERLEME
    • MFK Planlama ve Gayrimenkul Deðerleme
« Yanıtla #4 : Mart 05, 2012, 11:45:04 ÖS »
Arkadaşlar bugüne kadar yaklaşık 20 firma ile çalıştım ve hepsinin derdi aynı sadece sömürmek çözüm ortaklığının eski cazibesi kalmadı. Firmaların çalıştığı çözüm ortağına haber vermeden başka biri ile çalışması ve bunun çözüm ortağı tarafından öğrenilmesi nekadar acı. 1-2 yıllık iş yapmış olmasına rağmen saçma nedenlerden dolayı yeni çözüm ortağına yönelmek,  şirketlerin evrakları toplayıp kadrolarını şişkin göstermesi mi dersiniz ücretlerin 3-4 ay sonra 10 sefer telefon görüşmesinden sonra yatıranı mı yoksa işin raporunun 1 gün gecikince ceza puanı adı altında ekstradan para koparanı mı ne sömürmek isterseniz çözüm ortaklarına yöneliktir. Ben bu yazıyı okuyan tüm çözüm ortaklarına sesleniyorum bari burada sesimizi duyuralım.
« Son Düzenleme: Mart 05, 2012, 11:49:37 ÖS Gönderen: mfkfreem »
mfkfreem

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Mart 06, 2012, 10:30:04 ÖÖ »
Bir Öneri:   Sevgili Moderatörümüzden rica edelim... ÇÖZÜM ORTAKLARI ve SORUNLARI diye ayrı bir bölüm açılsın...

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 06, 2012, 12:54:57 ÖS »
Mesut Bey öneriniz için çok teşekkürler. Umarım sevgili Moderatörümüz biz çözüm ortaklarınında yanında olacaktır.
Bende bugüne kadar 4-5 firma ile çalıştırm ve hepsi daha fazla sömürmesin diye farklı alternatifler aradım
Ama her zaman belki ellerini vicdanlarına koyarlar ve hakkımızı verirler diye mümkün olduğunca uzun süreler sabrettim ve her bir firma ile en az bir yıllık geçmişim oldu.
Bir yıldan uzun süredir iş yaptığım X firması 150 TL+KDV ücret ile otomobil fabrikasını değerlemediğim için artık bana iş göndermiyor.
Yine Bir yıldan uzun süredir iş yaptığım Q firması en uzak ilçeleri yol ücreti vermemek için şehir merkezi gösteriyor. Bu firmaya hep uzak ilçelere iş gönderdiği için mecburen çalıştırm ama ay sonlarında yaptığım hesapta sadece petrol istasyonlarına çalıştığımın farkına vardım. Yani aldığım ücretler yakıt masrafını karşılamamaya başlamıştı bu nedenle iş yapamadım.
Arkadaşlar, bugüne kadar ücretimi bir ay geç ödeyen firma ile karşılaşmadım. Zaten, ödemem bir ay gecikirse nasıl iş yapacağız ilçelere koşarak mı gideceğiz ya da petrol istasyonlarından veresiye mi alacağız ya da SGK'ya dilekçe mi yazacağız bu ay bağkurumu ödeyemeyeceğim af buyurun diye.
Kısacası arkadaşlar, kesinlikle ücreti bir ay geciktiren firmalar ile çalışmayın ve bu derece kendinizi kullandırtmayın.
Teşekkür Ederim.

nurbaki

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 06, 2012, 01:40:43 ÖS »
 Arkadaşlar bu yazdıklarınızı bende yaptım şimdi uyardığınız içn iyi oldu tüm evrakları gönderdiğim halde iş falan gelmedi benim lisansımda var benim adıma iş yapabilirlermi beni bilgilendirirmisiniz.

appraisalturk

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 06, 2012, 02:11:58 ÖS »
Bankaların çoğu en az 35 ilde rapor hazırlayabilen firma isen seninle çalışabilirim diye firmaları zorlamaktadır. şirketlerin işlerin işleyişi esnasında muhattap olduğu kişiler sonuçta banka genel müdürlüğünde çalışan memurdur. Özel sektörde de çalışmış olsa bu memleketin insanı olması nedeniyle özünde tembeldir ve memur zihniyetlidir. Kim ne derse desin bu tembellik genlerimizde var. Günlük önünde 300 iş geldi diyelim, ne yapacak bu memur, üşenmeyip tek tek 120 firmaya tasnif edip iş mi dağıtacak. Yine 120 ayrı firmayla mı muhattap olacak. O kadar hafıza kimse de olmaz. Kar amaçlı çalışan bir bankanın da bu işler için fazladan eleman çalıştırmasını beklemek de saflık olur. Başka birçok sebeple bir birlikte sadece bu durum  için bile az sayıda firma ile çalışmak isteyeceklerdir. Haliyle az sayıda firmanın da tüm Türkiye'de problemsiz hizmet vermesini beklemektedirler. Benim gördüğüm her bankanın ( 15 firma ile anlaşması var diyelim ) özellikle iş gönderdiği 10 firma ve bu 10 firmadan arta kalan döküntüleri toplaması için de listesinde olan bir nevi yedekte tutulan 5 firma vardır. Böylelikle bankanın işi hiçbir şekilde yerde kalmamış olmaktadır. Bu sistemde kendi karını ve düzenli işleyişini düşünür firma kar etmiş etmememiş veya batmış umrunda değildir. Sonuçta işi dağıtan banka memuru maaşlı elemandır hayatında bir bakkal işletmişliği yoktur. işini yapar maaşını alır bu plaza insanı. Kendine göre de hakıldır veya haksızdır ayrı konu. Özetle bankaların çok sayıda ilde çalışılması şartı karşısında değerleme şirketleri de kendi yöntemlerini geliştirmek zorundadır. Bu nedenle asla yeterli sayıda hatta hiç iş alamayacağı illerde dahi örgütlenme çabasına yarışına girmişlerdir. X ilde A kişisini vb.göstererek , 30-40 ilde bankaya, bu illerde de varım diye liste yaparak anlaşma yapmaya çalışmaktadır. Çoğu çözüm ortağı olarak çalışan arkadaşta umutla iş gelmesini beklemektedir. şirketlerin sitelerine girin hemen hepsinde işaretlermiş memleket haritası görebileceksiniz. Çözüm ortakları bir şeikilde kullanılmaktadır. Ama buralarda da yazılıp çizilen sahadaki lise mezunu veya yeni mezun arkadaşların çoğu  (bazıları tarafından tecrübe eksikliğinden dolayı hor görülen)aslında çözüm ortağının yanında çalışan kişilerdir. Banka ve şirketler kötü de çözüm ortakları çok mu masum. Sadece çözüm ortaklığı yaparak geçinmeye çalışan arkadaşların ki asli işleri olduğu için, gerçekten mağdur olduğunu ama başka işlerle birlikte çözüm ortaklığı da yapan ve değerleme işini ek iş olarak gören arkadaşların mağdur olmadıklarını hatta haksız rekabetin sistemin bu hale gelmesinin ana unsurlarından biri olduğunu düşünüyorum.

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #9 : Mart 06, 2012, 03:27:31 ÖS »
Değerli Arkadaşlar,

Çözüm ortaklığı uygulaması Türk Değerleme Sistemi'nin yumuşak karnıdır. Sistemin işleyişi hakkında, şimdiye kadar herhangi bir yasal düzenleme yapılmamıştır. Sistemde ; kuralsızlık ve başıbozukluk hakimdir. Maalesef, küresel ekonomideki olumsuzluklar, iş hacminin daralması ve rekabetin artması sonucunda; bu uygulama da,  kanuna karşı hile ve istismar konusu haline getirilmiştir. Aslında, mevcut  uygulamadan en çok zarar görecek olanlar lisanslı şirketlerdir. Çünkü, bindikleri dalı kesmektedirler.

Literatürü taradığımızda; çözüm ortaklığı uygulaması ile ilgili olarak, sadece  Lidebir'in sitesinde yer alan  tek cümlelik bir bilgilendirme notu bulunmaktadır. TDUB’un ise; bu konuyla ilgili olarak yapılmış hiç bir çalışması ve girişimi yoktur.

"BDDK Uygulamalarıyla ılgili Duyuru ( LıDEBıR)

BDDK’nun, listesinde bulunan şirketlerden çözüm ortakları ile ilgili istediği evraklar ve 6 ayda bir yapılan bildirimler hakkında oluşan tereddütler hakkında BDDK ile şifahi görüşme yapılmış ve tereddütler kendilerine iletilmiştir.

Yapılan görüşmede paylaşılan hususlar aşağıdaki gibidir:

Çözüm ortakları ile ilgili temin edilmesini istedikleri belgeler, çözüm ortağı uzmanın 4 yıllık üniversite mezunu olduğunu belgeleyen diploma örneği ve 3 yıllık tecrübeye haiz olduğunu tevsik eden belgelerdir (Yönetmeliğin 3/ı maddesi gereği). Bunun dışında herhangi bir belge ya da taahhütname istenmemektedir."

Özetle; genelevler hakkında bile; sayfalar dolusu kanun, tüzük ve yönetmelik bulunan Türkiye’de; Türk bankacılık sisteminde , teminata konu değerleme raporlarının %90’ından fazlasını üreten ve binlerce kişinin istihdam edildiği bir alan,  ayak üstü yapılan iki satırlık şifahi görüşmelerle düzenlenmiş (!)olmasına rağmen; hiç bir şirket,  ( 4 Yıllık Lisans / 3 Yıl tecrübe şartı) bu kurala bile riayet etmemektedir.

Neyi tartışıyoruz ki?

A.Mesut Tatlıpınar

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #10 : Mart 06, 2012, 05:57:43 ÖS »
Sıcağı sıcağına bir not:
Biraz önce telefon çalıyor ve yetkili biri ile görüşmek istediğini söylüyor telefondaki ses. Bana yönlendiriyorlar telefonu. Karşıdaki ses telefonu açar açmaz "abi ben iş arıyorum, beni işten çıkarttılar, işe ihtiyacım var, sizde çalışabilir miyim" diye konuşmaya başlıyor. Daha sonra kimdir nedir diye merak edip sorular sorunca, lisanslı bir çözüm ortağının yanında çalıştığını söylüyor lise mezunu genç. Peki ne iş yaparsın sen dediğimde "eksperim abi, çözüm ortağının yanında eksperlik yapıyorum" diyor ve  x,y,z lisanslı firmalarına (2-3 firma sayıyor) iş yaptığı söylüyor. x,y,z firmaları adına hangi bankalara iş yapıyorsun dediğimde "koca koca" 4 banka sayıyor çocuk.
Yorumsuz..

bulentkorpe

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 06, 2012, 09:07:35 ÖS »
Bu sistem acilen değişmelidir. Çözüm ortaklığı kaldırılmalıdır. Her ilde lisanslı firma açılarak, o firmalar kendi il sınırlarında hizmet vermelidirler.
Van'da yapılan bir işi, ıstanbuldaki kişinin onaylaması hiç doğru değil. O kadar şart aranarak lisanslı firma kuruluyor ama işi yapan
lise mezunu eksper. Nerde kaldı firma?

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Mart 06, 2012, 09:42:48 ÖS »
Arkadaşlar hepinizin söylediklerine katılıyorum. Hepiniz çok haklısınız. 
1) Yeni kurulan lisanslı şirketlerin bankalara kendilerini tanıtabilmek için, her ilde çözüm ortağı araması ve şartların bunu gerektirmiş olması olabilir ama bu şirketlerin çözüm ortaklarını arayarak ''Misal; Acil Olarak Afyon ıli'nde çözüm ortağı ihtiyacımız var bizimle çalışırmısınız. Hemen evraklarınızı gönderin size iş göndermeye başlayalım..'' şeklinde insanların zamanı ve umutları ile oynaması ne etik ne de ahlaki bir davranıştır. ınsanları kandırarak çözüm ortağı toplamak hiçbir vicdana sığmamalıdır.
2) Ben ınşaat Mühendisi'yim ve sektörde yaklaşık olarak üç buçuk yıldır çalışıyorum. Sadece değerleme uzmanı yardımcılığı yaparak geçimimi sağlamaya çalışıyorum ve yalnız çalışıyorum. ışin saha ve raporlama kısımlarını tek tek kendim yapıyorum. Bir yıl önce sahada karşılaştığım lisans mezunu arkadaşların çoğunu görmüyorum ve çoğunlukla sahadaki arkadaşların tekniker ve de lise mezunu olduklarını soruyorum ve öğreniyorum. Sahada iş yapan lise mezunu arkadaşa günde kaç iş yaptığını soruyorum ve en az dört cevabını alıyorum. Yani bu lise mezunu arkadaşımız günde 4 rapor gönderiyor. Ben ise günde iki taneden fazla gönderemiyorum. Demek ki ben yeteneksizim. Ama bu lisanslı şirketler bu arkadaşlarla çalışmayı daha çok seviyor çünkü fotokopi makinası gibi rapor çıkarıyorlar.
3) Arkadaşlar birde rapor kontonörü denen bir şey icat olmuş. Lisanslı şirketler bankalara kendilerini sevdirmeye çalışıyorlar ya haklı olarak. Milyonlarca değer biçtiğim fabrika ve arsa gibi raporları kontrol eden bu kontronör arkadaşlar ne arayıp ne de soruyorlar ama otuzbin değer biçtiğim müstakil ev için gün içinde on sefer arıyorlar. Piyasada ki raporları kontrol eden arkadaşlarımızın bir çoğu değerleme sektöründe bir yıllık deneyimi bile olmayan arkadaşlardır. Benim bildiğim rapor kontol edecek olan arkadaşların sektörde en deneyimli olması gereken uzmanlar olmalarıdır.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #13 : Mart 06, 2012, 10:21:35 ÖS »
"Yani bu lise mezunu arkadaşımız günde 4 rapor gönderiyor. Ben ise günde iki taneden fazla gönderemiyorum. Demek ki ben yeteneksizim. Ama bu lisanslı şirketler bu arkadaşlarla çalışmayı daha çok seviyor çünkü fotokopi makinası gibi rapor çıkarıyorlar."

Mükemmel bir tespit 8)

hasiltas

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Mart 06, 2012, 10:36:47 ÖS »
Arkadaşlar hepiniz çoğu tespitlerinizde haklısınız. Ama ağlayarak sorunlara çözüm bulmak imkansız.

Değerleme işinde diploma ve lisans belgesi kadar belki daha çok tecrübe çok önemlidir.

Bugüne kadar hangi devlet kurumu veya banka bunu dikkate almıştır?

Dünyada Türkiye'de uygulanan sistemin örneği yoktur! Var diyenler burada açıklasın.

Zaten Lisans verilipte teknik insanların iş yapamaz duruma getirildiği bir sistemi tartışmaya da gerek yoktur.

şimdiye kadar şu forumda hiçbir lisanslı  şirketin sorumlusu ciddi bir çözüm getirememiş kafaları duymamak için kuma gömmeye devam etmişlerdir.

Çözümlerden başlıcası Meslek odasının devlet tarafından derhal kurulması ve Dünya standartlarının Türkiye'ye uyarlanmaya çalışılmasıdır.