Gönderen Konu: 2011 Aralık Sınav Soruları  (Okunma sayısı 9504 defa)

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
2011 Aralık Sınav Soruları
« : Aralık 18, 2011, 04:52:00 ÖS »
Aklımda kalan soruların cevaplarını yazmaya çalıştım. Anlayan olursa bravo :)

1.   Yatırım indirimi sorusu (tasarruf yaratmak yatırım indiriminin amacı değildir.)
2.   Net alan hesabı (garajların 18 m2 yi aşan kısmı net alana dahildir)
3.   ıştirak hissesi ile gayrimenkul satışının vergiden istisna tutulması için minimum 2 sene şirket aktifinde olması gerekir.
4.   Satış vaadi ve irtifak hakkı sözleşmesinde değer emlak değerinden az, emlak değerinin 2 katından fazla olamaz.(ben 3 yaptım o ayrı :)
5.   Endeskleme yapılabilmesi için ÜFE %10 oranında artmalıdır.
6.   Vergi kanunun kaynağı sorusu (Doktirin 2.cil kaynak diğerleri 1.cil kaynaktır. Bu soru iptal olabilir bende ki kaynakta hepsi için vergi kanunun kaynağıdır yazıyor.)
7.   GYO’ların sözleşmeleri damga vergisinden istisnadır.
8.   Boş arsa ve araziler amortismana tabi değildir.
9.    ış merkezi inşaatının maliyeti tüm maliyetlerin toplamıdır. (3.350.000,-TL)2.000.000 lira bina alınmış, 1.000.000 a yenisi yapılmış. 350.000 de yıkarken masraf yapılmıştı herhalde
10.   Arazinin emlak vergisi değeri belirlenirken sadece sahibinin beyanı yeterli değildir. (hangisi yanlış diye soruluyordu)
11.   Vergi ödememek için gayrimenkulu aldıktan sonra 5 yıl sonra satmak gerekiyor. 09.04.2015 di galiba seçenek.
12.   100 m2 meskeni olan emlak vergisi istisnasından kendisine bakmakla yükümlü kişiler olan 18 yaşından küçükler yararlanamaz.
13.   Emsal kira bedeli uygulaması “birine bedelsiz verilmesi” durumunda kullanılır.
14.   2011 ve 2012 kira gelirini toptan tahsil eden kişi 2011 gelirini 2011 de, 2012 kira gelirini 2012 de beyan edecektir.
15.   Gayrimenkulun kiraya verilmesi elden çıkarılması anlamına gelmez. Kamulaştırma, sermaye olarak şirkete koyma ve trampa edilmesi elden çıkarmadır.
16.   Veraset ve intikal vergisi 3 yılda ödenir.
17.   Bir şahsa ana, baba, eş çocuklardan olan ivazsız intikallerde geçerli oranların yarısı uygulanır. Hepsi standart %1 denmişti soruda.
18.   150 m2 üstündeki meskenler ve işyeri teslimlerinde KDV oranı %18 dir.
19. kendisine uygulanacak cezaları öngörüp ona göre hareket eder gibi bir soru vardı. vergi ilkelerinden hangisidir diye soruluyordu. (bilmiyorum)
20. tahliye, teslim icra takibinde tahsil harcını bir yıllık kira bedeli belirler. (ben yanlış yaptım :)

21. hangileri şartları sağladığı sürece emlak vergisinden muaftır sorusu vardı. 1 ve 2 işaretledim. Seçenekler yanlış hatırlamıyorsam 1. Elçilik Konsolosluk binası vb. 2 elçinin ikamet ettiği bina 3 çok uluslu kuruluşların merkez ofis binasıydı.
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2011, 04:58:15 ÖS Gönderen: thunj »

ALÝKO1980

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: 2011 Aralık Sınav Soruları
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2011, 02:15:29 ÖÖ »
MUHASEBEDE 1 TANE SORU VARDI SANIRIM BASIM HATASI OLMUş 2011 YERıNE 2001 YAZMIşLAR. AMA HANGı SORU ONU HATIRLAMIYORUM.

bulut_cagman

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2011, 03:48:53 ÖS »
 Bir şahsa ana, baba, eş çocuklardan olan ivazsız intikallerde geçerli oranların yarısı uygulanır. Hepsi standart %1 denmişti soruda.

bU SORUN yanlış ıvazsız intikal diyor. Var olan Oranın Yarısı uygulanır bnm bildiğim.

Oda hangi tutar ne kadarlık dilime geliyor ise onun yarısı demek oluyor Örneğin %10 denk geliyor ise %5 uygulanır gibi....

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 19, 2011, 03:57:04 ÖS »
Hangi şık yanlıştır diyor. %1 olan yanlış, yarısı uygulanır. 

bulut_cagman

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 19, 2011, 04:30:31 ÖS »

Pardon O zmn bende Olması gereken %1 şeklinde algıladım yazdıklarından :)

Bu arada maşallah ne zihin varmış nerde ise bütün soruları hatırlıyorsun.

Bu arada O baskı altına alma ile ilgili soru bence Vergi Baskısı gibi bir şık vardı o olması gerekiyor.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 19, 2011, 04:46:45 ÖS »
O soruyu ben de vergi baskısı yaptım ama bakalım tuttu mu? :)

bulut_cagman

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 19, 2011, 05:00:51 ÖS »
Diğer Sınavların nasıl geçti ?

Valla ben sadece Bu ders ile Muhasebeyi çalıştım öncelik olarak ama muhasebeden hafif ters köşeye yattım galiba.
   Ama bakalım son gece O konulara bakmıştım yinede doğrularım fazla 70 geçebilirim.

Bu derstende 80 den aşşağı not alacağımı zannetmiyorum ortalamam yüksek olması için bu gibi kolay derslerden yüksek not alayimki kazık derslerden 60 alsam bile geçeyim. Ben böle bir strateji geliştirdim kendimce.

bide Vergi mevzuatı değişecek herşey allak bullak olmadan bu dersten kurtulmam gerekiyor.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 19, 2011, 05:05:38 ÖS »
Soruları yayınlasalar bakacaz duruma :) Geçen sınavda hemen ertesi gün açıklamışlardı cevapları.

Benim iki dersim kaldı. ıkisinden toplam 136 almam yetiyor. Vergiye çalışmıştım hatırladığım cevaplara göre 70'den yukarı bir not alırım ama mevzuatı hiç hatırlamıyorum zaten çalışmamıştım. Yine de bildiğim sorular vardı onları yaptım.

Bu arada bir soru daha geldi aklıma onu da yazdım aşağıya

22.Yeni ev alan birisi (sanırım 4. Ayda alıyordu evi) emlak vergisi bildirimini ne zaman yapmalı sorusu vardı. 31.12.2011 olması gerekiyor galiba.
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2011, 05:07:12 ÖS Gönderen: thunj »

bulut_cagman

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 19, 2011, 05:30:40 ÖS »
aynen oda doğru.. :)

bu arada herhangi değerleme şirketinde çalışyormusun yoksa sende sınavı hele kazanayım ondan sonrası tufan diyenlerdenmisin :)

Benim gibi.......

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2011, 05:36:56 ÖS »
SPK ve BDDK lisanslı bir 4 firmada senedir çalışıyorum.

bulut_cagman

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 19, 2011, 05:43:42 ÖS »

Ne güzel...

Bakalım bir iki tanıdık var ama,   Umarım bende bir yerler ayarlayabilirim.

can_mugla

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Aralık 19, 2011, 05:55:48 ÖS »
(((21. hangileri şartları sağladığı sürece emlak vergisinden muaftır sorusu vardı. 1 ve 2 işaretledim. Seçenekler yanlış hatırlamıyorsam 1. Elçilik Konsolosluk binası vb. 2 elçinin ikamet ettiği bina 3 çok uluslu kuruluşların merkez ofis binasıydı.)))
 bu soruda ben I-II secenegini işaretledim. III secenekteki emlak beyan değerinden muaf olmaz diye düşündüm bununla ilgili kesin sonuc nedir. tesekkür ederim..

bulut_cagman

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Aralık 19, 2011, 06:03:03 ÖS »

Elçinin oturduğu ev Konsolosluk binası ve Çok uluslu firmaların türkiyedeki merkez binaları ve ofisleri şubeleri ıstisna diye biliyorum ben....

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Aralık 19, 2011, 07:45:25 ÖS »
ben de yanlış yapmışım. kanun aşağıdaki gibi diyor.

l) Yabancı devletlere ait olup elçilik ve konsolosluk olarak kullanılan binalar ile elçilerin ikametine mahsus binalar ve bunların müştemilatı (Karşılıklı olmak şartiyle) ve merkezi Türkiye'de bulunan milletlerarası kuruluşlara, milletlerarası kuruluşların Türkiye'deki temsilciliklerine ait binalar;

can_mugla

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Aralık 19, 2011, 08:11:26 ÖS »
thunj senin sölediin yanıtlara göre 2 yanlışım var gibi. birinci yanlış:'' (l) Yabancı devletlere ait olup elçilik ve konsolosluk olarak kullanılan binalar ile elçilerin ikametine mahsus binalar ve bunların müştemilatı (Karşılıklı olmak şartiyle) ve merkezi Türkiye'de bulunan milletlerarası kuruluşlara, milletlerarası kuruluşların Türkiye'deki temsilciliklerine ait binalar;)''  ikinci yanlışta ekspertiz değeri denen şıkkkı işrateledim soru. diğer soruların doğruluğunu sağlam bi kaynaktanmı baktın. diğer sölediklerin senin dediklerin gibise 2 yanlışım oluyo. sölediklerinde eminsin demi :)) çok tesekkür ederim...