Gönderen Konu: RESMı RAKAMLARLA DEğERLEME MESLEğı VE UZMAN AÇIğI...  (Okunma sayısı 2797 defa)

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
RESMı RAKAMLARLA DEğERLEME MESLEğı VE UZMAN AÇIğI...
« : Kasım 27, 2011, 01:12:52 ÖS »
TDUB Başkanı sayın Bekir Yener Yıldırım'ın 24.10.2011 tarihli  konferansta  yaptığı sunumdan alınan rakamlara göre; 19. Ekim.2011 tarihi itibariyle, GMDU lisansını almış 1,766 uzman, lisans almaya hak kazanmış, ancak henüz lisansının almamış 632 uzman; toplamda ise, 2398 uzman bulunmaktadır. Yine aynı sunumda; uzmanların %40'ına tekabül eden 971 kişi  ınşaat mühendisi,harita mühendisi, mimar ve şehir plancısı olup geriye kalan %60'lık dilim ise; ıktisat, ışletme, Kamu yönetimi ve diğer branş kökenlidir. Resmi, raklamlardan da anlaşılacağı üzere; herkesin şikayet ettiği meslek şovenliği pratikte iflas etmiştir. Yine aynı raporda; 19.10.2011 tarihi itibariyle Lisanslı Gayrimenkul Değerleme şirketlerinde ortak ve/veya tam zamanlı istihdam edilerek çalışıyor gözüken Lisanslı uzman sayısı ise yalnızca 378 kişidir. 27.11.2011 Tarihi itibariyle; SPK listesinde yer alan Lisanslı şirket sayısı i 103 adettir. TDUB ve SPK'dan alınan  resmi rakamları üstüste koyup değerlendirdiğimizde; orta çıkan tablo şudur:  SERı VIII 35 no'lu SPK tebliğine göre; Lisanslı şirketler, 2'si sorumlu olmak üzere, en az 5 adet lisanslı GMD uzmanını tam zamanlı olarak istihdam etmek mecburiyetindedir. Aksi halde listeden çıkartılırlar. TSKB GD gibi, sektörün önde gelen bir kaç büyük firmasında çok sayıda lisanslı uzmanın çalıştığını göz ardı ederek; her şirkette en az 5 lisanslı  uzman istihdam edildiğini var saydığımızda dahi;  sayın birlik başkanının verdiği rakamın, 378 kişi değil en az 515 kişi olması gerekirdi. Fark 137 kişidir. Gerçek rakama ulaşmak için bu rakamın en az 2 ile çarpılması gerektiği kanaatindeyim. şu an, SPK listesinden çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya olan lisanslı şirketler en az 275-300 uzmanla  tam zamanlı sözleşme yapmak zorundadırlar.  Bu tablonun sektöre yansıması ise; kiralık lisans (!) pazarında olağan dışı hareketlenme, haksız rekabet, sahtekarlık v.s. olmaktadır maalesef...

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ynt: RESMı RAKAMLARLA DEğERLEME MESLEğı VE UZMAN AÇIğI...
« Yanıtla #1 : Kasım 27, 2011, 08:54:59 ÖS »
Sevgili Arkadaşlar,

Benim aktardığım 378 rakamı, TDUB Başkanı sayın Bekir Yener Yıldırım'ın 24.Ekim.2011 tarihinde yaptığı sunumda belirttiği güncellenmiş son rakamdır.Bu bilgilere TDUB' nin web sitesinden ulaşabilirsiniz. Sürekli Bilgilendirme formları ise; güncellenmediği sürece gerçeği yansıtmaz. Bu forumdan anladığımız kadarıyla; bazı şirketler, doldur-boşalt taktiği ile,  1-2 ay lisanslı uzman çalıştırıp sonra işten çıkartıyorlar. Bu nedenle de, artık kiralama pazarlıkları aylık ödemeli değil yıllık peşin olarak yapılıyor. Elbette, sektörde çok sayıda lisanslı uzman çalıştıran,sahtekarlığa tevessül etmeyen,  işini namusuyla yapan ciddi şirketler var. ısimlerini de  zaten yazmışsınız.  O şirketlere ben de teşekkür etmek istiyorum. ıncelediğimiz ımar ışlem dosyalarında, sahtekarlık yaptığı için faaliyetten men edilen çok sayıda yapı denetim şirketine rastlıyoruz.  Geçmiş tarihte faaliyeti yasaklanan BıR şıRKET VE ıKı UZMANIN DIşINDA müeyyide uygulanarak listeden çıkratılan olmadı. Bu işi, meslek olarak gören herkes, mesleğinin itibarını ve saygınlığını korumak zorundadır. Kendi adıma, kiralık lisans ilanlarından fevkalede rahatsızlık duyuyorum. Meslek mensubu olarak bizler; bu rezilliğe, bu kepazeliğe sesimizi çıkartmazsak, elinde yaptırım gücünü bulunduran ne SPK ne BBDK ne de TDUB hareket geçmez.

ibrahimoktar

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2011, 08:08:18 ÖÖ »
kamuda geçici işçi kadrosunda harita mühendisi olarak çalışmaktayım (Memur olarak değil). 1(Bir) yıldan fazla oldu gayrimenkul değerleme lisans belgemi aldım. 17 yıllık meslekte tecrübem var. Ancak lisans belgemi kullanamıyorum. Bir de bu gerçek var.

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2011, 01:49:35 ÖÖ »
ıbrahim Bey,
Lisansınız varsa ve değerleme mesleğine  hakimseniz;  lisanslı şirketlerle ister tam zamanlı  isterseniz çözüm ortağı olarak çalışabilirsiniz. şayet, kendi nam ve hasabınıza  çalışırsanız; bankalar dışında da, kamu kurumlarına ve/veya özel   kuruluşlara  bireysel değerleme yapma imkanınız olur. Getirisi de nispeten yüksektir. Banka dışı değerleme hizmet talepleri hızla artmaktadır. 

encan

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2011, 04:00:51 ÖS »
ıbrahim Bey ;

Banka dışı değerlendirme faaliyetleri ile ilgili biraz daha açıklayıcı bilgiler verebilirseniz eğer çok sevinirim.