Gönderen Konu: 160TL+KDV KONUT DEğERLEMESı YAPACAK OLUşUMA KATILACAK LıSANSLI ARKADAşLAR  (Okunma sayısı 13079 defa)

seyyah

• YENİ ÜYE
  • *
Ne o ustad yüzümüz(100) kalmadımıki 60 kalmış.(60+KDV) 
AYR?MENKUL DE?ERLEME UZMANLI?I

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Rapor ücretleri  geçtiğimiz 5 yıl içinde  350-400 liralardan 180-190 liraya kadar düştü. Lisans alan her şirket, kendisine pazarda yer bulabilmek için fiyatları 5-10 TL aşağı çekiyor. şu an 111 lisanlı şirket var. Yıl sonunda bu sayı 130-140'ı bulur. Bu gidişle, herkesin feveran ettiği 160 TL rakamı bile yüksek kalacak :=)  TDUB de, SPK da sektörde olup bitenler karşısında gözlerini kapatmış, kulaklarını tıkamış durumdalar...Ne TUGDES ne de Disiplin Yönetmeliği onaylandı. Her ikisi de somut yaptırım ve kurallarla sektöre çeki düzen verecek uygulamalar. Ama, ısrarla yürürlüğe sokulmuyorlar...  Fiyat kıran şirketler, yakında Hindistan'dan çocuk işçi getirip sahaya sürerlerse hiç kimse şaşırmasın. Not: Yukarıdaki mesaj , bir temenni değil sadece serzeniş:=))

CEV-HER

• YENİ ÜYE
  • *
herkes çok çok haklı bu konuda ama ne yapaılımki şirketler bankalara mahkum olmuşlar.Fakat fiyatlar rapor başına 50 tl ye inince şirketler biz nerede hata yaptık diye kendilerine soracaklar ama iş işten geçmiş olacaktır.şirketlerin hepsi "SARI KIZI "vermişler bir kere

ankara_06

• YENİ ÜYE
  • *
neden fiyatları düşürmeye çalışan insanlar var. sürümden kazanacaklarına kaliteli iş yapmak için fiyatları belli bir seviyede tutun. şu zamanda 1000-1500 tl arasında çalışan mühendis mimarlar var. çok yazık ya bu zihniyet olduğu müddetçe bişi olmaz bu sektörden................

abdullah3012

• YENİ ÜYE
  • *
Yazılanların hepsine katılıyorum ancak çözüm bir türlü hayata geçmiyor.Her yer de standart olsun die bağırıyoruz hatta uluslar arası değerleme standardı die kavramlar var sınavlarda bile soruluyor ama uygulamada nerde bu standart. Bankaların umrundamı standart. Umrunda olsa zaten farklı rapor formatı die bir şey olmas. Ve hatta standart olsa işini düzegün yapan eksperler arasında çok fazla fark olmas. Ama şu an standart yerine yüksek değer yazan eksperler bankaların gözünde en iyi eksper. Ama bunu nasıl yazabilir die soran yok. Çünkü bankada bu işi kontorl edenlerin bir çoğunda bunu sorgulayabilecek kabiliyet, analatik düşünce yok. ışin içinde para olunca böle oluyor işte. Benim geçen günü başıma bir şey geldi mesela. Hazırladığım bir rapora itiraz edildi.(ilk defa). Daha sonra başka eksper göndermişler duyduğuma göre ve o benden daha fazla yazmış anladığım kadarıyla ve benim raporum iptal edildi. Ama bana ne soran oldu bu fiyat farkı neden oldu die ne bişey diyen. Sadece o günden beri iş göndermiyorlar o kadar. Adamların umrunda bile değil. Yüksek yazan iyi eksper oldu biz kötü. Yine bir bankaya hazırladık rapor ve bu rapor üzerine banka krediyi kullandıramadı. Sebep ise söz konusu taşınmazda %75 büyüme olmasıydı. Bu nedenle istenen fiyat çıkmadı yasal değerde. Ama başka bir eksper başka bir bankaya rapor hazırladı ve banka kullandırdı krediyi %75 büyümesi olan bir taşınmaz için bide. O yüzden dürüstlük, kalite, hızlılık vs vs boş işler uygulamada. Bankayı ne kadar tatmin edersen o kadar iyisin. Zaten bankaların elinde oyuncak olmasaydı firmalar rapor ücreti sene başında arttırılacağında Ziraat Bankasının açtığı davaya karşı göğüs gererlerdi. Ama korkudan hemen kararı geri çektiler. Ve hatta 200 TL ye rapor hazırlamaya başladılar. Ne kazanacaksak artık 200 TL ile. Yakında bankalara aldığımız ekspertiz sayısı üzerinden yüzde vermeye başlarsak şaşmayın. Çünkü bazı bankalar zaten tapu harçlarını bile kaç para olursa olsun ödememeye başladı. O yüzden bu durum bu saaten sonra düzelmez die düşünüyorum.Yapabildiğimiz yerekadar yapacaz yapamadığımız yerdede başımızın çaresine bakacaz artık napalım.

brandon

• YENİ ÜYE
  • *
Hepinizin yazdıklarına tek tek katılıyorum..Bu meslekteki 6.yılıma girdim. Lanet olsun >:( her sene iyileşeceğine daha da kötüye gidiyor durumlar. Bu saatten sonra başka yapacağım iş olsa hiç düşünmeden bırakacağım.

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Rapor başına 160.-TL + KDV  rakamı çok yüksek (!) ... Adam gibi rekabet (!) yapacaksanız; gelin bu fiyatı düz hesap 60.-TL+KDV'ye çekelim.  Aldığımız parayı,  30 + 30  hesabıyla lisanslı şirketlerle bölüşelim...Hem onlar, hem biz sürümden kazanalım.   Rapor başına paçal maliyetin 25.-TL olduğunu kabul edersek; bir uzman, günde ortalama 2 (iki)  rapor hazırlayabilir. Günlük net kazancı 10.-TL'den aylık 420.-TL, yılda ise 5,040.-TL eder. Sıkı çalışan, dürüst bir değerleme uzmanının kazancı; 100 yıllık bir dönemde 504,000.-TL + KDV'ye kadar ulaşır ki, bu gerçekten de çok iyi bir rakamdır. Hesap ortada... Uzun vadeli düşünürsek herkes karlı (!) çıkar.  Konut değerleme ücretleri 60.-TL + KDV olsun!
Katılıyorum size. çok güzel yazmışsınız elinize sağlık  :)

onur85

• GOLD ÜYE
Sektörde hakkıyla ve titizlikle işini yapan ve buna karşın binbir zorluğa göğüs gererek (mesleki ve beşeri) sorumluluğunu yerine getiren lisanslı değerleme uzmanları için 160 TL+KDV bir hakarettir. Hakedilen ücret BıREY BAşINA masraflar hariç en az 400-500 TL'dir.

Bu manada eline 100 TL bile geçmeyen eksperin yaptığı işin bedelini müşteriye 1000 TL'ye faturalayan 'zeki' bankaları ve bu mesleği bu hale getirmeye çalışan işgüzar kimseleri şiddetle kınıyorum.

Umarım herkes benle hemfikirdir,
saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mart 05, 2012, 01:23:29 ÖS Gönderen: onur85 »

ankara_06

• YENİ ÜYE
  • *
160 tl yi boşverin bankalara bedava değerleme hizmeti yapın üstünede para verin. ne komik ya....

egm 09

• YENİ ÜYE
  • *
Ekspertiz ücretini düşürmek kimsenin yararına değil değerli arkadaşım her yıl ücret artacağına azalmakta bankaların özellikle ziraat bankasının girişimiyle düşürülmektedir ziraat de sizin gibi 160 tl ye ekspertiz ücretini düşürmek istedi iş zor sınavları da zor bu kadar uğraşıp da az para kazanmak kimse istemez herhalde BıRLıK OLUP birlikte hareket edip bankalara boyun eğmemeliyiz.

creacer

• GOLD ÜYE
Sektörde hakkıyla ve titizlikle işini yapan ve buna karşın binbir zorluğa göğüs gererek (mesleki ve beşeri) sorumluluğunu yerine getiren lisanslı değerleme uzmanları için 160 TL+KDV bir hakarettir. Hakedilen ücret BıREY BAşINA masraflar hariç en az 400-500 TL'dir.

Bu manada eline 100 TL bile geçmeyen eksperin yaptığı işin bedelini müşteriye 1000 TL'ye faturalayan 'zeki' bankaları ve bu mesleği bu hale getirmeye çalışan işgüzar kimseleri şiddetle kınıyorum.

Umarım herkes benle hemfikirdir,
saygılarımla.
"Sektörde hakkıyla ve titizlikle işini yapan ve buna karşın binbir zorluğa göğüs gererek (mesleki ve beşeri) sorumluluğunu yerine getiren lisanslı değerleme uzmanları için " demişsiniz bankalar kimlerin expertize çıktığını bilmiyorlarmı onlar fiyat verirken, sahadaki lisanssız lise mezunu yada öğrenciler için bu para bile çok diyorlardır.
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2012, 05:17:13 ÖS Gönderen: creacer »

onur85

• GOLD ÜYE
@creacer
Haklısınız. Bankanın kalite veya yetkinlik aradığı yok. Tapu ve belediyede koşturup robot gibi üç beş sayfa birşey oluşturacak lise mezunu veya lisanssız elemanlara ihtiyaçları var. Tabi batık krediler artınca iş işten geçecek. Devlet bu hakkı bankalara verdiği müddetçede bu zulüm ve hak yenme düzelmez.

Bu arada konu başlığını okuyunca gülmedim desem yalan olur. Halâ 160 TL gibi rakamlar zikrediliyor. Evinin ekspertizini bankadan kredi çekmek için yaptıran bir arkadaşımın Facebook'da yaptığı paylaşımı ibret olsun diye paylaşıyorum:

"bu expertiz kimse ondan olmak lazım.
1 saatte trink 650 TL iyi para"

Takdir kamuoyunun!
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2012, 10:55:06 ÖS Gönderen: onur85 »

creacer

• GOLD ÜYE
@creacer
Haklısınız. Bankanın kalite veya yetkinlik aradığı yok. Tapu ve belediyede koşturup robot gibi üç beş sayfa birşey oluşturacak lise mezunu veya lisanssız elemanlara ihtiyaçları var. Tabi batık krediler artınca iş işten geçecek. Devlet bu hakkı bankalara verdiği müddetçede bu zulüm ve hak yenme düzelmez.

Bu arada konu başlığını okuyunca gülmedim desem yalan olur. Halâ 160 TL gibi rakamlar zikrediliyor. Evinin ekspertizini bankadan kredi çekmek için yaptıran bir arkadaşımın Facebook'da yaptığı paylaşımı ibret olsun diye paylaşıyorum:

"bu expertiz kimse ondan olmak lazım.
1 saatte trink 650 TL iyi para"

Takdir kamuoyunun!

Haklısın traji komik 650 tl den exprtizi yapan çözüm ortağı gayrimenkul değerleme uzmanına düşen pay 115+KDV bunun icinden vergisi algısı yol parası muhtelif giderleri düş kalır 40 -50TL oda bir çözüm ortağı gayrimenkul değerleme uzmanına yeter gelecegini kurtarır:(((
« Son Düzenleme: Kasım 03, 2012, 12:37:53 ÖS Gönderen: creacer »

çetingenç

• YENİ ÜYE
  • *
Adana da 122 SPK listesindeki şirketlerden sadece 42 si faaliyet gösteriyor.kalan 80 firmanın çözüm ortağı bulamadıkları için veya sözleşme yapamadıklarından Türkiyenin 5 büyük 2 milyon nufuslu ilinde faaliyet gösteremiyor buda sektörün içinde bulunduğu çıkmazı gösteriyor,
Çözüm ortaklıklarına gelince sadece üniversiteyi yeni bitirmiş ailesinden para istemeye utanan genç arkadaşlar kamu ve özel sektörde iş bulana kadar birazda bu sektörü spulatif amaçlı şişiren ve şirin gösterenler yüzünden değerleme sektörüne çözüm ortağı olarak girip en fazla 1 yılı bile bulmadan sektörden çıkıyorlar.şu anda sektörde çözüm ortaklığından para kazananlar sadece mimarllık mühendislik ve şehir plancılık bürosu olup bu işide ek olarak yapıp yanlarına 2 lise mezunu ,1 inşaat teknikeri alıp asgari ücretle çalıştırıp kendileri sahaya belediyeye ve proje incelemesine tapu müdürlüğüne gitmeden gelen bilğileri süsleyip ıstanbuldaki firmalara gönderen arkadaşlar kazanıyor .şirketlere gelincede kısa dönemde para kazandığını sananlar kredi yenilemelerinde özellikle taınmazların proje hataları trampa durumları yanlış yer gösterme hatalarından dolayı 1 yılda 1 iliden kazandıklarını 1 işlemde kaybetmeye başladılar,bazı emlakçıların genç mühendis arkadaşları nasıl dalga geçtiklerini nasıl yanılttıklarını ben ve arkadaşlarım şahit oluyoruz.
Sektörün bu hale gelmesinde en büyük hata spk lisanslı çoğu emekli arkadaşları önemsemek küçümsemek ben bilirim düşüncesi aşırı kar hırsı sebeb olmuştur,çok firmanın %50 ile çözüm ortaklığı sözleşmesi yapıp illere ve iş durumlarına göre %60 ücret ödediklerini de görüyoruz,Adana Mersin Osmaniye ve özellikle Hatayda çözüm ortakları bulamadıklarından şirketler bankalara karşı mahcup duruma düşüyor.Birakıp 160tl şirket kurup değerleme yapmayı ,150TL bile 2013 yılında mesken raporu hazırlayacak çözüm ortağı bulamıyacaklar bekleyip göreceğiz,sektörde buyük sorunlar var ama nedense kimse görmüyor duymuyor çözmek istemiyor gemisini kurtaran kaptan misalı günü kurtarmaya çalışıyorlar tapuda konuştuğum genç arkadaşlar en çok bankalarda sıra beklemekten emlakçılardan sağlıklı bilgi alamamaktan ve ilçelere yol parası alamamaktan dolayı bu işten iyice soguduklarını anlatıyorlar,
SONUÇ OLARAK NE 160TL +KDV YE BANKALARA ış  YAPMAYI DÜşÜNENLER  NEDE 125 TL +KDV ıLE ÇÖZÜM ORTAKLIğI YAPANLAR BU ışTEN KARLI ÇIKMAYACAK ÖZELLıKLER GENÇ MÜHENDıS VE MıMAR ARKADAşLAR YANLIş ANLAMASIN 4-5 YIL SONRA KENDı MESLEKLERıNı YAPMAYI DÜşÜNDÜKLERı ZAMANDA GEREK ış YORGUNLUğUNDAN GEREKSE ARA VERDıKLERıNDEN DOLAYI KENDı BRANşLARINDA ış BULMADA ZORLANACAKLAR,

creacer

• GOLD ÜYE
çetingenç yazdıklarının tamamına katılıyorum güzel özetlemişsin mevcut durumu... Benim anlamadığım mevcut durum tespitini sen ben yapabilirken Değerleme Uzmanları Birliği ne iş yapıyor onlar başka bir ülkedemi görev yapıyorlar neden bu mevcut sorunlara çözüm arayışında bulunmuyorlar.