Gönderen Konu: 160TL+KDV KONUT DEğERLEMESı YAPACAK OLUşUMA KATILACAK LıSANSLI ARKADAşLAR  (Okunma sayısı 13013 defa)

FatihDEMÝR

• YENİ ÜYE
  • *
 TDUB. LıDEBıR-SPK-BDDK  na çok sayıda lisanslı arkadaşların şikayetleri gittiği halde neyazıkki sistem açımasızca devam ediyor.
SPK LıSANSLI ARKADAşLAR adeta sistemden çıkartılmaya çalışılıyor nedeni %50 ile işleri çözüm ortağını yaptıranlar yüzünden,
SıSTEM DIşINDA KALMAMAK ıÇıN TÜM BANKALARA FıYAT KIRARAK TEKLıF VERECEğıZ,
DEğERLEME  ÜCRETı 160 TL ye  DÜşÜNCE şU AN %50 KAZANAN şıRKETLER ANCAK %10-15 KARA RAZI OLACAK VEYA BÖLGE MÜDÜRLÜKLERıNı KURUP YENı ELEMAN ALMAK ZORUNDA KALACAKTIR.
TÜM BANKALARA 1 ocaktan itibaren KONUT DEğERLEMESı ıÇıN 160TL+KDV fiyat vererek sahada kendimiz çalışarak sektöre giriyoruz katılmak isteyen spk lisanslı arkadaşlarların e maillerini bekliyoruz.

acar

• GOLD ÜYE
  • **
Bankaların çok sayıda firma ile muhatap olmaktan vazgeçtiği, firma sayılarını azalttığı, çoğu bankanın 10-15 firma ile çalışmaya karar verdiği bir dönemde, bu dediğiniz şeye izin verilmiş olsa bile, bu şekilde yüzlerce bireysel şahıs ile çalışmayı kabul edecek banka var mıdır sizce. Artık talep gönderme işlemi şube yetkisinde olan banka sayısı çok azaldı ve bir süre sonra tüm bankalarda talepler genel müd. tarafından yönlendirilecek duruma gelecek. Hiç bir genel müdürlükte çok sayıda insanla muhatap olup uğraşmak istemez.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Milletin 18-19 yaşında eleman gondermesini gayet normal karşılıyorum. tTpuda belediyede hergun yenı yuzler görüyorum. Ankara-ıstanbul-ızmir hariç geri kalan 78 ilde çözüm ortaklığı ağırlıklı çalışılmaktadır. Ücretlerin düşüklüğünden çözum ortaklığına komik bir miktar kalmaktadır. BU sebepten firmalar işe 1500-2000-TL verip muhendis alamadığı için 600-700-TL verıp ön lisans mezunu yada lise mezunu alıyor. Minumun ucret yasası cıkmadan ve lısans kıralama olayı kontrol edilemedıkten sonra zaten sızın teklıf vermenıze gerek kalmadan dedıgınız fıyata dusecek gıbı duruyor

kocaelieksper

• YENİ ÜYE
  • *
HER LıSANSLI UZMAN KENDı BAşINA ış YAPABıLMELıDıR,NEDEN LıSANSLI şıRKETLER BENıM SIRTIMDAN PARA KAZANIYOR,EKSPERTıZ ışı BU şEKıLDE TıCARı FAALıYET KONUSU YAPILMAMALI,%50.... HAMALLIğI BEN YAPAYIM SEN OTURDUğUN YERDEN PARA KAZAN ,YOK BÖYLE ADALET ,LıSANS KıRALAMA OLMAMALI,EMEKLıLER ÇIKSINLAR BAKALIM EKSPERTıZE..... NASILSA EMEKLı MAAşI GELıYOR BıRDE BURDAN ALIRIM DıYEREK SEKTÖRÜ BıTıRDıLER YAş ORTALAMASI 43 ??????*,500 LıRALIK MÜşTERıDEN ALINAN ÜCRET 60 LıRAYA YAPTIRILIYOR,O ıLDE EKSPER VARKEN BAşKA ıLDEN EKSPER GELıYOR SAÇMALIğA BAK....,HER BANKANIN YAZILIMI FORMATI VAR ADAMLAR EKSPERLERı ıSTEDığı GıBı OYNATIYOR,TEK FORMAT TEK....    ışıMı YAPARSAN DEVAM YAPMAZSAN BAşKA şıRKETE GıDERıM BANKALARIN OYUNCAğI OLDUK....EKSPERTıZ ÜCRETLERı 4-5 AYDA ÖDENıYOR BANKANIN OYUNCAğI OLMAYA DEVAM....HER ÖNÜNE GELEN EKSPER.....

abdullah3012

• YENİ ÜYE
  • *
Bu teklifi veren birinin amacının ne olduğu konusunda şüphelenirim ben. Zaten bu sektördeki tüm insanlar çok ucuza iş yapıldığından para kazanılamadığından vs şeylerden şikayetçi iken siz nasıl böle bir düşünceyle böle bir şeye kalkışıosunuz ilginç doğrusu. Ayrıca 160 TL ye yapsanız ne olacakki? Belki bir süre ihtiyacı karşılayabileceksiniz ya sonra.....Bence tüm şirketler 1 ocaktan itibaren fiyatları makul seviyeye getirmezseniz rapor hazırlamıyoruz dese ve en azından ortak bir şekilde ücret konusunda bir alt limit belirlerse çok daha iyi olur die düşünüyorum. Ayrıca bence lisans alanlarında SPK tarafından veye TDUP tarafından bir şekilde sektörde bir fiil çalışıp çalışmadıklarının bir şekilde denetlenebilmesi lasım die düşünüyorum. Çünkü devlet dairesinden emekli olanlar zamanında oturdukları yerden bir şekilde sınavlara hazırlanıp lisansı almışlar şimdi de kiraya verip arkadaşlarında dediği gibi güllük gülistanlık yaşıyorlar. Bizde lisans alacaz veya bu işi hakkıyla yapıp para kazanacaz die göbeğimiz çatlıyor. Madem bu işi bir fiil yapmıyacaklar bıraksınlarda bu işi yapmak isteyen ve benim gibi lisan almaya hak kazanmış veya almış genç insanlar sektörde hakkıyla çalışsınlar.

adanadegerleme

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
6 büyük firma konut değerlemesi için bankalardan 230-240-250 TL +KDV  iş aldığı halde değerleme raporlarının %85 oluşturan Konut değerlemesinde çözüm ortaklarına 125TL+KDV olarak ödüyor ve ayrıca 10 tl lik döner sermaye harcını değerleme şirketleri adına kestirip bedelini çözüm ortağına gönderiyor
şARTLARI çözüm ortağına tapu-belediye-emsal-zemin saha araştırmasını bizzat  kendisinin yapmasını ve şirketlerinin bilğisi dışında çözüm ortağının yanında yardımcı elemanı çalıştırmamasını şart koşuyor ve zaman zaman emsal için rapora eklenen telefonları arayıp ekspertize kimin geldiğini yanında başka kimsel olup olmadığını  araştırıyor sözleşmeye uymayan çözüm ortağına iş göndermiyor.Bu şirketler bu dönemdede uzun dönemdede kazanıyor.
Diğer bazı şirketlerde sektörde uzun süre kalmayı düşünmeyenler fiyat kırıp 220 tl iş alıyor ve çözüm ortağına %50 olan 110 tl veriyor ve ayrıca kendisinin yatırması gereken 10 TL lik döner sermayeyide çözüm ortağına yüklüyor. şimdi hesaplayalım çözüm ortağı 110TL aldığı iş için 10TL döner sermaye harcı yatıracak 15tl yakıt+otopark ücreti ödeyecek %20 peşin verği ödeyecek kalan ücret konut değerlemesinde SADECE 80TL mecburen yanına 2 tane 18-20 yaşlarında genç çocukları alacak tapuda proje incelemesini yapacak ve her çocuğa 1 er fotoğraf makinası verip sahaya gönderecek bunların yanlışlarına ve yüksek bedel tespitlerinin sonucunada bankalar ve bunlara iş gönderen şirketler katlanacaktır.
LıSANSLI DEğERLEME UZMANLARI etik kurallara uymak zoruunda olduğundan haksız rekabete uğrayacak ve mecburen özellikle emekli olanlar lisans isteyen şirketlere lisanslarını verip keyfine bakacaktır.
şirketler 125 tl den aşağı konut değerlemesinde çözüm ortaklarının sağlıklı rapor üretemiyeceğini ve kazanamıyacağını anlayıp %50 +%50 direnmekte devam ederse 1000 rapordan aldıkları bedeli bir yanlış rapordan dolayı öder yılda 3-4 hata yapan şirket batmaya ve sektörden çıkmaya mecburdur.
KAZANAN şıRKETLER  ise %50 direnmeyip sağlıklı bir konut raporunun 125TL den aşağı yapılamıyacağını bilen şirketlerdir bunlarda hatasız çalışıp fazla rapor yaparak %55 -60 aralığında çözüm ortaklarına iş gönderip iş potansiyelini artırdıkca bölge müdürlüklerini kurum tam zamanlı personel alıp çalıştıranlardır.

tanzerse

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
160+kdv iyidir.
hatta bence 150+kdv yapın ay sonu çarpma bölme kolay olur.

asyadegerleme

• YENİ ÜYE
  • *
20 lisanslı değerleme uzmanlarının kuracağı 3-4 şirket   2012 yılında bankalardan yeterli iş bağlantısı ve sözleşme yapamayan en az 25 şirketin iflasına ve spk listesinden çıkmasına sebeb olacaktır.Çünkü şu anda 40 yakın şirkette 2-3 spk lisanslı değerleme uzmanı eksikliği sürekli bilğilendirmeye bakarsanız görürsünüz 2012 yılı büyük firmalar ve finansörü güçlü olanlar hariç çok zor geçeçek şu anda yeni şirket kurma için uğraşana kadar şirket kurmuş bankalardan iş alamadığı için krizde olan şirketlerini maliyetinin yarısına devredecek en az 15 firma bulunmaktadır.
sektör acilen toplanıp radikal kararları alması şarttır.

Birgül Hane

• YENİ ÜYE
  • *
160 TL  teklıfmı verılır,hem bankalar artık şahısla çalışmıyor pıyasadan haberınız yokmu sızın? Bu arkadaşlar aklını kaçırmış sanırım yada mılletle dalga gecıyorlar...Mevcut şartlar altında daha ne kadar dayanırım bılmıyorum, ek ış yapalım desek onada zaman yetmıyor,sahada çalışan eksper resmen sürünüyor, fıyat konusunda bır ıyıleştırme yapılmadığı sürece zamanla sahada çalışacak eleman bulamayacaklar..
HANE GAYRÝMENKUL DEÐERLEME

aaron

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Çözüm ortaklığını bitirmek için fiyat kırmak sadece bankaların işine yarayacaktır.  Çözüm ortaklığı sadece lisanslı uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Sektör bankaların oyuncağı durumunda,  raporlar tek bir sistemden yazılmalıdır bankalar ve değerleme şirketleri aidat ödeyerek sisteme girmelidir. Bankaların sistemlerinde değerleme raporu yazmak bilgisayar oyunlarına dönmüştür. Zaten çözüm ortağı bile olsa değerleme uzmanları banka sistemlerine tanımlanmaya başladığı için değerleme şirketleri figüran durumuna düşmüşlerdir. Değerleme şirketleri yaşamak istiyor ise fiyat kırmak yerine kendileri alt limit belirlemeli ve uygulamalıdır. Günümüz ekonomik şartlarında 400TL+ KDV altında değerleme raporu hazırlanması komiktir. 

HaYaL

• YENİ ÜYE
  • *
Değerleme şirketlerinin de, eksperlerin de, bankanın oyuncağı olduğu konusunda hemfikirim. hatta, değerleme şirketlerinin, bankaların en anlamsız, en saçma isteklerine bile "emriniz olur" mantığıyla itirazsız yerine getirdiklerini düşünüyorum. bankalar karşısında değerleme şirketlerinin hiçbir ağırlığı olmadığı kanaatindeyim.
her bankanın kendi sisteminin olması da yine değerleme piyasasının bankaların oyuncağı olduğunun bir kanıtı olduğunu düşünüyorum.
hatta aslında bu işin kurallarını bizzat bankaların koyduğunu bile düşünüyorum.

160TL+KDV fikrine de gülüyorum. "bize faydası olmayan sektörün kimseye faydası olmasın" deme'nin  farklı bir yoludur bu girişim.
ya da belki bu arakadaşların çok ince hesabıdır. belki de piyasayı kıran eksperler olarak tanınmak yerine Spartacus olarak tanınmak istiyorlardır. neticede tutarsa 125 + KDV yerine 160 + KDV kazanacaklar.

Tolga Tur

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Değerleme şirketlerinin fiyat kırması sadece ve sadece bankaların işine yarayacaktır. Sektöre ve bu sektörde iş yapan herkese zararı olacaktır.

metin

• YENİ ÜYE
  • *
TÜM GAYRıMENKUL DEğERLEME UZMANLARI BDDK YA BANKALARI VE DEğERLEME şıRKETLERıNı şıKAYETE NE DERSıNıZ

CEV-HER

• YENİ ÜYE
  • *
ben lisansı almak için tam 1 yıl sınavlara çalıştım.sonunda 86 ortalama ile lisans almayı hak ettim değerleme rapor ücreti en az  400 tl + kdv oluncaya kadar değrleme yapmamaya karar verdim.Bir değerleme raporu için şu anda verilen ücretler gerçekten çok çok çok az.Bir gün mutlaka lisanslı değrleme uzmanlarının hak ettiği ücretleri alacaklarına inanıyorum avrupada olduğu gibi.

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Rapor başına 160.-TL + KDV  rakamı çok yüksek (!) ... Adam gibi rekabet (!) yapacaksanız; gelin bu fiyatı düz hesap 60.-TL+KDV'ye çekelim.  Aldığımız parayı,  30 + 30  hesabıyla lisanslı şirketlerle bölüşelim...Hem onlar, hem biz sürümden kazanalım.   Rapor başına paçal maliyetin 25.-TL olduğunu kabul edersek; bir uzman, günde ortalama 2 (iki)  rapor hazırlayabilir. Günlük net kazancı 10.-TL'den aylık 420.-TL, yılda ise 5,040.-TL eder. Sıkı çalışan, dürüst bir değerleme uzmanının kazancı; 100 yıllık bir dönemde 504,000.-TL + KDV'ye kadar ulaşır ki, bu gerçekten de çok iyi bir rakamdır. Hesap ortada... Uzun vadeli düşünürsek herkes karlı (!) çıkar.  Konut değerleme ücretleri 60.-TL + KDV olsun!