Gönderen Konu: imar planı uygulaması hk  (Okunma sayısı 2615 defa)

scakir

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
imar planı uygulaması hk
« : Nisan 04, 2008, 03:06:35 ÖS »
sn doğan bey
çalışmalarımı mesleki etik değerlere kaydırdım bayındırlıkta çalışan biri olarak sizin bilgilerinizden yararlanmak istiyorum aşağıya aldığım sorular hakkında  eğer mümkünse görüşlerinizi bekliyorum.Saygılarımla

eylül 2003 4ncü soru-Aşağıda nitelikleri belirtilen parsellerden hangisi bir imar planı uygulamasına alınamaz?

A) Parselin alanıyla ilgili dava açılmış olması     
 B) Kadastroca maliklerin belirlenmemiş ve mahkemece henüz karara bağlanmadığından malik tablosunun açık bırakılmış olması                 
C) Parselin özel yasalarla takyitli olması                 
D) Parselin üzerinde kamu veya kişi alacağı nedeniyle siciline haciz ve ihtiyati tedbir konulmuş olması
E) Parselin rehinli bulunması

bu sorunu çözümüne yönelik  imar uygulaması ilgili kanun metnini bulamadım bilen varsa hangi madde olduğunu veya nereden ulaşa bileceğim husunda yardımcı olusanız sevinirim

eylül 2003 5nci soru-              501 ve 502 parsellerin imar durumu  5/A-3/3 yola cepheli

Yukarıdaki şekilde imar planı üzerine işlenmiş 501 ve 502 no'lu kadastral parseller görülmektedir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Her iki parselde üç kat izni vardır.
B) Her iki parselin arka bahçemesafesi aynıdır.
C) Her iki parselin değeri aynıdır.
D) Her iki parselin yola cephesi vardır.
E) Her iki parselin ön bahçemesafesi aynıdır.
spk nın yayınladığı bu soruda  birde şekil var şekille birlikte değerlemdirmek gerekli  cevap c şıkkı  cevap olarak her iki parselin değerinin aynı olmadığını söylüyor her şeyi birbirinin aynı olan bir parselin değeri nasıl farklı olur anlayamadım

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
Ynt: imar planı uygulaması hk
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2008, 04:10:35 ÖS »
Sayın SCAKIR mesleki mevzuat notum 65. Bu dersle ilgili fazla iddialı değilim ama size bir yorum yapayım.
1.sorunuz: ımar plan uygulaması yapılması için öncelikle sınırları ve alanı kesin olarak belli olan kadastro parseli olması şart. Aksi taktirde ne kadar kısmın düzenlemeye gireceği ve mal sahibine ne kadarlık kısmın kalacağı tespit edilemez. Bu yüzden (a) şıkkı olması lazım diye düşünüyorum. (b) şıkkındaki malikin belirlenememesi ve mahkemenin devam etmesi bir mani değil çünkü er geç mahkeme sonuçlanacak  ve sahibini bulacaktır. (c) şıkkındaki takyitli durum ise uygulamadan sonra yine aynen devam edecektir.Keza diğer seçeneklerde aynı şekilde hukuki pozisyonlarını koruyacaktır. O nedenle bir engel değil. Yani (a) şıkkı.

2.sorunuz: ımar planında gösterimi yapılan 5/A-3/3 ifadesi sadece ön bahçe (yola cephe), yan bahçe mesafeleri ve kat adedini gösterir. Dolaylı olarakta kat yüksekliğini ve arka bahçe mesafelerini gösterir. Arsa alanını kesinlikle göstermez. Aynı niteliklere sahip farklı yüzölçümlerine sahip çok sayıda arsa olabilir. Değer ise taban alanları ile doğru orantılıdır. Yani arsa değerleri birbirinden farklıdır. Cevap (c) şıkkı olmalı.

Doğan ÇAğLAYAN
ınşaat Mühendisi
Bayındırlık ve ıskan Müdürlüğü
DENıZLı
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2008, 04:16:32 ÖS Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)
DENİZLİ