Gönderen Konu: 3 yıllık tecrübe ile ilgili önemli bir soru!...  (Okunma sayısı 5960 defa)

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
3 yıllık tecrübe ile ilgili önemli bir soru!...
« : Ekim 01, 2011, 10:20:07 ÖS »
Merhaba sayın dostlar,

Çok şükür lisans belgesi almaya hak kazandım. Ancak bir sorum var. Bilindiği gibi belge hazırlama sürecinde "hizmet belgesi" kapsamında 3 senelik tecrübe koşulunu belgeleyen 5 maddelik gereksinim var (Bana uyan A bendi):

http://www.tspakb.org.tr/tr/Portals/57ad7180-c5e7-49f5-b282-c6475cdb7ee7/LST_degerleme_hizmet%20belgesi.pdf

Ben Nisan 2008'den beri bir şirkette SSK'lı olarak faaliyet göstermekteyim ancak 2011 Ekim'e kadar geçen sürede 6 aylık askerlik süremden dolayı geçen süre 36 ay değil, 33 ay. Bu durumda faaliyet sürem 36 aydan eksik olduğu için başvuru yapmama engel olur mu? Yoksa 3 sene boyunca ay sayısına bakılmaksızın her 3 sene içinde o şirkette bilfiil faaliyet göstermiş olmak ve rapor düzenlemiş olmak yeterli midir?

ızlemem gereken yol nedir? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla.

aytc

• **
Ynt: 3 yıllık tecrübe ile ilgili önemli bir soru!...
« Yanıtla #1 : Haziran 24, 2013, 04:01:00 ÖS »
3 yıllık tecrubeyle ilgili bende başka bir soru sormak istiyorum. spl internet sitesinde mesleki tecrübeyi belgelemek için diğer bazı adaylarda, gayrimenkul değerlemeyle ilgili 3 tam yılı doldurma şartı aranmaktadır.Ancak;
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan adaylar icin, belirtilen maddeler arasında sadece 3 farklı yıla ait 3 adet değerleme raporu istenmekte 3 tam yılı doldurmasıyla ilgili diğer adaylarda belirtilen şartlar aranmamaktadır.
zaten çoğu kamu kurumlarında gayrimenkul değerlemeyle ilgili bir kadro bulunmamaktadır. Bu yüzden bu maddelerin mevcut şekilde düzenlendiği kanaatindeyim. yani kamu kurumlarında çalışanlarında bu lisansı alabilmeleri için düzenlendiğini düşünüyorum. kamu kurumunda 20 yıl çalışan biri bile gayrimenkul değerlemeyle ilgili bir kadro olmadığından sadece değer tespit raporları ve bilirkişi raporları ile tecrübesini kanıtlayabilir.
Fakat  spk ile yaptığım telefon görüşmesinde kamuda çalışan adaylar içinde 3 tam yılı doldurma şartının olduğu söylendi. Yetkilinin söylediğiyle internet sitesi yayını arasında çelişki olduğunu düşünüyorum.Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirlerse memnun olurum.

auzgur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Haziran 25, 2013, 08:32:45 ÖÖ »
Aslında çelişki yok,
Siz 3 tam yılı dolduracak şekilde kamu da istihdam ediliyor ve çalışmanızı yaparken 3 farklı yıldan 3 adet değerleme raporunu kurula gönderebiliyorsanız, buna itiraz edemezler. Ancak kamuda henüz 3 yılı doldurmadan, örneğin 2011 12. ay, 2012 12. ay ve 2013 1. aydan rapor gönderirseniz bunu kabul etmezler.
Yani kamuda çalışan kişiye belge vermek için, 3 yıl istihdam edilmiş olmak ve bu üç yıllık çalışma içerisinde her yıl en az bir değerleme raporu düzenlenmiş olmak koşulları birlikte aranıyor.

gaudi

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 10, 2014, 11:50:16 ÖÖ »
Serbest çalışan mimar ve mühendislerden de 3 farklı yıldan 3 adet değerleme raporu istenmekte.  3 tam yılı doldurmasıyla ilgili diğer adaylarda belirtilen şartlar aranmamaktadır.örneğin aralık 2013,aralık 2014 ve ocak 2015 tarihlerinde hazırlanmış olan raporlar neticesinde tecrübe sartını yerine getirebiliyormu?Yoksa aralık 2015 i beklemek zorundamı kalıyoruz.Bilgisi olan arkadaslar varsa yenıt verirlerse memnun olurum.

auzgur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 10, 2014, 01:57:40 ÖS »
Sn. gaudi,
Sorunuzun cevabı aşağıdaki gibidir:
Verdiğiniz örnekte, tecrübe şartının yerine getirilmiş olması, değerlemeyle ilgili bir işle iştigal ediyorken, 3 tam yılı dolduracak şekilde fiilen çalışmayla gerçekleşecektir. Yani verdiğiniz örnekte, XX aralık 2013 tecrübe açısından milat niteliğinde olup XX aralık 2014 gününe kadar kesintisiz çalışılmış yahut milat sayılan tarihten itibaren, değerleme işinde kesintiler hariç 3 tam yıl iştigal edilmiş olunması gerekmektedir.

SADÝ

• **
« Yanıtla #5 : Ocak 10, 2014, 10:34:58 ÖS »
Sn ; Gaudi
      Konusu,Gayrimenkul olan  Kamu Kurumlarında(Tapu,Kadastro v.s.) ve  Özel Kuruluşlarda çalışanların 3 tam yıl çalışma zorunluluğu olduğu gibi farklı üç yıla ait değerleme raporunun ibrazı Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansını alabilmeniz  için zorunluluktur.şımdiden,Hayırlı Olsun.