Gönderen Konu: AğUSTOS-2011 ÇIKAN SORULARDAN HATIRLADIKLARIMIZ VE DOğRU CEVAPLARI  (Okunma sayısı 5193 defa)

kesal

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Benim özellikle aklıma takılan sorular şunlar oldu.
1-Üretimde kullanılan elektrik ile fabrikanın aydınlatmasında kullanılan elektrik hangi hesaba/hesaplara kaydediliyor?
2-Arsa bakmak için gidiş, dönüş masrafı ile diğeri neydi hatırlayamıyorum. ıkisi de genel yönetim gideri mi olucaktı?

Çıkan sorulardan hatırladıklarınız varsa cevaplarıyla birlikte paylaşır mısınız?

« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2011, 01:28:45 ÖS Gönderen: kesal »

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
Ynt: AğUSTOS-2011 ÇIKAN SORULARDAN HATIRLADIKLARIMIZ VE DOğRU CEVAPLARI
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2011, 02:25:03 ÖS »
Sorular hakkında emin değilim ancak bazı soruların seçeneklerinde hesap kodları ya bilerek ya da baskı hatası sebebiyle yanlış verilmiş (770 Hizmet Üretim Maliyeti gibi, 740 olacak), bu hesap kodları yanlış şıkların otomatikman elimine edilmesi demek oluyor ve cevap olma şansı kalmıyor ancak yine başka sebeplerle iptal olabilecek sorular burada açıklanırsa hepimiz için çok faydalı olacaktır.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 22, 2011, 02:51:56 ÖS »
740 olan kodun 770 olması benim de dikkatimi çekti. Ancak o soruda doğru şık vardı sanırım. O nedenle iptal olacağını sanmıyorum.  

En üstte bahsedilen soruda bir arsa bakmak için gidiş geliş konaklama ücreti vardı bir de yapılan işle ilgili ödeme takibi için gidiliyordu sanırım. Ödeme takibi için gidilen hizmet üretim maliyeti, arsa bakmak için gidilen genel yönetim gideri olacak sanırım. Bana güvenmeyin :)

« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2011, 02:53:58 ÖS Gönderen: thunj »

bulut_cagman

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Ağustos 22, 2011, 04:28:43 ÖS »

slm arkadaşlar fabrikada kullanılan elektrik üretimi direkt olarak ilgilendiren bir gider olduğu için Üretilen malım Maliyetine atılır. O yüzden 2 gider birleştirilerek 730 Genel Üretim Maliyetlerine atılması gerekiyor.

Diğer soruda Eleman Ankaraya gidiyor masraf yapıyor ama iş için bu harcama Yaptığı işin giderine atılıır. Ama Eskişehire Arsa bakmaya gidiyor ortada yapılan bir faaliyet söz konusu olmadığı için bu yapılan gider Genel Yönetim Giderlerine Atılır.

bulut_cagman

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 22, 2011, 04:36:45 ÖS »
 Hatırlardığım soruların cevapları

1-Farklı ınşşat işinde kullanılan araçların Hangi inşaatta ne kadar süre ile çalışmasını 365 güne oranlayarak bulacağız ve Toplam Amortisman tutarına bu bulduğumuz oranları % alarak çıkan tutarı giderleştiriyoruz. Boş çalışmayan saatlerin düşümü yapılmaz.

kesal

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 22, 2011, 04:46:39 ÖS »
Bu durumda ikisi de yanlış oldu:(

Sınav soru ve cevapları ne zaman yayınlanır, bilgisi olan var mı?

Amortismanda gün sayısı 360 olmayacak mı Bulut Çağman?

Benimde hatırladıklarım: (kolaylardan başlayarak)
1. Defter çeşitlerinden soruldu.
2. Sabit fiyat sözleşmesi olursa, bedel arttırımı yapılamaz diyordu. Yanlış şıktı arttırım yapılabiliyor.
3. 170 ve 350 kalanları verilmişti. Kayıt soruyordu.
4. Koskocaman bir tablo verilmişti. ıçinden sadece aracın amortismanına bakıp hesap yaptık:)
5.Doğrudan gider olarak muhasebeleştirilmesi gerekn bir soru vardı.
6.2000Tl zarar çıkan bir soru vardı
7.Kiralarla ilgili bir kayıt

Enflasyonlu sorulardan hatırladıklarınız var mı?

Birde yine amortisman sorusu vardı. Çalışılmayan kısım da vardı içinde. Ne yaptıysam sonuçlar çıkmadı. Üç ayrı amortismanı da küsüratlı ve küsüratsız olarak  oranladım ama nafile. Sizlerde de durum böyle mi?

« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2011, 04:50:34 ÖS Gönderen: kesal »

bulut_cagman

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 22, 2011, 05:13:04 ÖS »

Sayın Kesal bir Tanesinde Yıl sayısı 365 gün olarak alıyordun ki sorudada zaten belirtmişti 365 olacak diye hatırladığım. O soruda cevap şıklarını kusuratı kusuratına buldum. Oranlama yada % delemeyi yanlış uyguladın sanırım.

Diğer soruda ise 360 Gün olarak aldığımda sorunun şıklarına ulaştım hatırladığım kadarı ile.

-Tutulması zorunlu defter sorusu zaten kolaydı :)

Valla şu 780-Finansman gideri - B    /    381 - Gider Tahakkuku - A

diye bir soru vardı o soruyu yanlış yaptım doğru cvp Çekilen Banka Kredisinin FAıZ tahakkuk işlemi yapılıyor.

A kitapçığında A şıkkı olacaktı.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 22, 2011, 06:23:23 ÖS »
1-   Defter çeşidi sorulan sorunun cevabı Stok defteriydi sanırım.
2-   Sabit fiyatlı sözleşmeye belli hallerde fiyat artımı yapılabilirdi, yapılamaz denmiş.
3-   170 nolu hesap satılan hizmet maliyetine, 350 nolu hesap yurtiçi satışa devredilen bir soru vardı.
4-   TMS11 e göre tahmini maliyet gelirden fazla olacak ise direkt gider olarak muhasebeleştirilirdi.
5-   Enflasyonlu bir soruda 580 bedelli olan bir şeyi 560 a satıp 20 TL zarar ediliyordu.
6-   44.000 Kar – 40.000 Maliyet ile 4000,-TL kar edilen bir soru vardı.
7-   Çalışılmayan kısımlı soruda gün sayısı 365 olarak alınınca küsuratlı olarak seçenekler doğru çıkıyordu. Gün sayısını 365 alın diye bir ibare yoktu sanırım. Ben de ilk başta 360 almıştım.
8-   Çekilen banka faizinin tahakkuku sorusunda 2 seçenek birbirine çok yakındı ama hangisini işaretledim hatırlamıyorum.
9-   Ankaraya gidilen soruda iş için gidilen gider hizmet üretime arsa bakmak için gidilen değer genel yönetime giriyor olması lazım
10-   Fabrikada kullanılan gider sorusunda oranlar sanırım %70, %10, %10, %10 du. Yukarıda bir arkadaşın da belirttiği gibi iki tane %10 luk gider birleştirilip %20 olarak genel üretime giriyordu.
11-   Kiralanan binanın yarısı pazarlama satış giderine, yarısı üretime gidiyordu diye hatırlıyorum.
12-   Hizmet üretim maliyetinin kodunun 770 olarak yanlış yazıldığı bir soru vardı. Onun cevabı A grubunda A şıkkıydı diye hatırlıyorum.
13-   A grubu 2.soru 50 gün inşaat 150 gün barajda çalışılan amortisman gideri sorusuydu. 2500 dü sanırım cevabı. Gerçi çalışılmayan kısım oluyor 160 gün. Bunun üzerinde biraz düşündüm. Hatta yanlış yaptım galiba 
14-   Enflasyona göre düzeltilmeyen hangisidir diy e soruluyordu bir soruda. Parasal olmayan kalemi bulmak lazımdı ama şerefiye ile Tahvil arasında kaldım. Hangisini yaptığımı hatırlamıyorum.

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #8 : Ağustos 22, 2011, 09:43:00 ÖS »
A kitapcıgı finansman gideri sorusu 10. Soru a şıkkı olamaz bence 30.000 tl diyor cünkü. Halbuki soruda 300.000 tl demis. B şıkkı daha yakın gibi, eğer cevap A deniliyorsa rakamsal yanlışlıktan dolayı soru iptali gerekir. Ayrıca cevap anahtarında D diyor. Aynı soru mart 2010 da A kitapcigi 14. Soru olarak cikti ve alakasız bir cevabi var. Bu cevap ile o cevap uyuşmuyor. ıtiraz edilmesi muhtemel.
« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2011, 10:01:58 ÖS Gönderen: avensis »

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Ağustos 23, 2011, 01:00:47 ÖÖ »
Cevapların bu kadar erken açıklanması beni çok şaşırttı. 10. soruyu ben de D şıkkı yapmışım o soruda herhangi bir hata yok. Bu cevaplara göre 80 alıyorum. ınşallah herkes çalışıp hakettiği notu alır.

kesal

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Ağustos 23, 2011, 11:27:15 ÖÖ »
3 soruyu tamamen dikkatsizlikten yanlış yapmışım:((

Dün aklıma takılan 2 soru zaten yanlış. Toplamda 7 yanlışım var.

Bu durumda 72 alıyor gözüküyorum.

3 soruyu daha dikkatli okusaydım, hedeflediğim 84 puanı alıcaktım:((

şimdi ya finans matematiği ya da gayrimenkul değerleme esaslarına çalışmaya başlayacağım.

Sizce hangisi? Var mı tavsiyesi olan?