Gönderen Konu: Emsal karşılaştırma yöntemi ile sorularda bölge ve ağırlık puanlı sorular  (Okunma sayısı 2275 defa)

sener

• **
 Gerek Konut Değerleme sınavında çıkan gerekse daha önce Değerleme  Esasları sınavında çıkan Bölge ve Ağırlık puanı verilen soruların hiç birinde tam sonucu ulaşamadım.Bu soruların sonucunun yanlış verilmiş olduğunu söylemenin çok doğru olduğunu sanmıyorum çünkü tüm yanlış sonuçlar hep aynı soru tipinde olması büyük tesadüf.Sanıyorum bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim.Sözkonusu problemlerin tam sonucuna ulaşan veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlar burada paylaşırlarsa çok sevinirim.Bu sitede bir çok arkadaşında sorulardan anladığım kadarıyla buna ihtiyaçı olduğunu sanıyorum.Saygılar

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
Sayın SENER Google grupta arkadaşlardan birisi bahse konu sorulardan yalnız birinde sonuca ulaştı ama taban alanı yani yüzölçümünü hiç dikkate almamış. Bence çözüm karşılaştırma yöntemiyle ilgili olduğu için, alan (yüzölçümü), mutlak suretle hesaba katılmalı. Yalnız ağırlık oranlarını dikkate almak, değerlemede yeterli olmayacağı kanaatindeyim.
« Son Düzenleme: Nisan 17, 2008, 01:35:45 ÖÖ Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)
DENİZLİ