Gönderen Konu: sözel sorular  (Okunma sayısı 2014 defa)

scakir

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
sözel sorular
« : Mart 21, 2008, 10:31:55 ÖÖ »
sn doğan bey
problem çözümlerini yardımlarınız sayesinde bitirdim şimdi sözel kısımlar irdelemeye başladım ulaştığım bilgileri siteye koymaya çalışıyorum takıldığım kısımlarda da sorularım devam edecek inşallah sizi fazla yormam .saygılar
I. Kapasite birimi yöntemi
II. Birim hacim maliyeti yöntemi
III. Birim alan maliyeti yöntemi
IV. Kestirimsel maliyet yöntemi
V. Metraj maliyeti yöntemi
Sanayi, organize ve depolama tesisleri gibi yapý türlerinde, yaklaþýk yapý maliyetinin hesaplanmasýnda kullanýlan yöntemler aþaðýdakilerden hangisinde doðru olarak verilmiþtir?

A) Yalnýz III        B) Yalnýz IV            C) I ve II              D) IV veV                      E) I, II ve IV

bu sorudaki bilgim ezbere dayanıyor sanayi organize ve depolama tesislrinde Brim alan maliyet yöntemi ile metraj yöntemide uygulanamaz mı
mantığını kavramış değilim bu konuya biraz açıklık getirebilirmisiniz

Aşağıda verilen plan ve altyapı türlerinden hangisi dolaysız ilişkilidir?

A) Kalkınma amaçlı planlar - özel altyapı            B) Nazımimar planı - kentsel altyapı              C) Islah imar planı - koruma eylemine yönelikaltyapı
D) Boğaziçi imar planı - kentsel gelişmeyeyönelik altyapı                     E) Mevzii imar planı - bölgesel altyapı

alt yapı türleri hakkında yeterli bilgiye ulaşamadım dolayısıyla bu sorudaki eşleştirmeler arasındaki ilişkiyi kuramıyorum

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
Ynt: sözel sorular
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2008, 11:22:21 ÖÖ »
SN SCAKIR, bilakis sorularınız beni memnun ediyor. Gerek çevremde gerek işyerimde bu konularla ilgili münazara yapabileceğim kişi yok. Bu yüzden kendimi geliştirmek açısından şu ana kadar sizden daha iyisini bulamadım. Birde google grupta Tuğrul Bey var. Öğrenebildiğim en ufak farklı birşey beni mutlu ediyor. Bu yüzden sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. şimdi sorularınıza geçelim.

Sanayi yapılarında kat yükseklikleri çok değişken olduğu için sadece 2 boyut üzerinden (alan yani) değerlemek çok yanıltıcı olur. Mesela 6m yüksekliğindeki  fabrika binası ile aynı m2 alana sahip ve vinçlerin çalıştığı 15 m yüksekliğindeki bir tesisi inşa etmek çok farklı maliyetlerde olacaktır. Metraj yöntemi bizim kurumun (Bay.ve ısk.Bak) kullandığı yöntem olmasına rağmen çok uzun ve meşakkatli bir yöntem olması nedeniyle (çivisine varıncaya kadar hesap edilir ve bütün malzeme rayiçlerinin bilinmesi gerekir) pek tercih edilmez piyasada. Metraj yöntemi ile bütün yapıların maliyeti bulunabilir ancak pratik değildir. Hele hele sanayi yapılarında hiç pratik değildir.

Diğer soruna gelince (kabaca tarif ediyorum) Nazım imar planı, uygulama imar planından bir önceki üst plan olup kentin gelişme, yerleşme  yönleri ile altyapısını ne şekilde uygulancağını  gösteren plandır. Bu nedenle alt yapıyla doğrudan ilişkilidir. Sana tavsiyem  imar kanunun planlarla ilgili tanımlarını, amaç ve kapsamını bir defa gözden geçirmen iyi olacak. şıklarda planlarla ilişkilendirilen seçeneklerin ilgileri yok. sadece (b) şıkkında bir ilgi var.
« Son Düzenleme: Mart 21, 2008, 12:17:26 ÖS Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)
DENİZLİ

scakir

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
Ynt: sözel sorular
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2008, 12:27:57 ÖS »
teşekkür ederim.şimdi daha iyi oldu birde google gruba hangi web adresinden ulaşabilirim