Gönderen Konu: Konut Değerleme Uzmanları görev alanları nelerdir?  (Okunma sayısı 7497 defa)

şenaykaya

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Konut Değerleme Uzmanları görev alanları nelerdir?
« : Nisan 08, 2011, 12:44:53 ÖS »

Bu uzmanlık alanında sadece konut değerlemesimi yapılıyor? ıçeriği nelerdir? Görev alanları nerelerdir? ış bulma sıkıntısı yaşanırmı? Bilgi verirseniz sevinirim...Teşekkürler....

şenaykaya

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Konut Değerleme Uzmanları görev alanları nelerdir?
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2011, 12:32:35 ÖS »
  çok aydınlattınız teşekkür ederim....çok ilginç hareket yok hiç sitede...

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2011, 09:44:46 ÖS »
  çok aydınlattınız teşekkür ederim....çok ilginç hareket yok hiç sitede...
Kimse cevap yazmadı diye sitem etmişsiniz ama inanın sorduğunuz soruya cevap verecek çok kimse olduğunu düşünmüyorum. (En azından benim en ufak bir fikrim yok) Konut lisansını niye verirler, ne işe yarar bu konuda mesleğin içinde biri olarak anlamış değilim. şuan için hiç bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Ama ileride bu lisansla ilgili bir uygulama yaparlar diye düşünüyorum.

şenaykaya

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 13, 2011, 04:06:18 ÖS »

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederimm...Ama açıkçası sınava hazırlanan biri olarak üzüldüm ... Bir sürü emek veriyoruz bu lisans için....madem işe yaramıyor neden böyle bir uzmanlık alanı oluşturdular...Ben yinede çalışmaya devam edeceğim...Zamanın ne getireceği belli olmaz diye düşünüyorum...

osmaz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2011, 11:12:27 ÖÖ »
Eğer teknik eleman değilseniz (inş. müh, mimar, şehir planıcısı) sınavlar için hiç uğraşmayın, spk temel düzey veya diğer sınavlara girip bir bankada çalışabilirsiniz, kafanız rahat olur.

şenaykaya

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2011, 02:12:41 ÖS »

O kadar çalıştım emek verdim boşunamı yani hepsi... :(  Teknik eleman değilim...ışletme mezunuyum...Bu işin sonunu getireceğim, yarıda bırakmak daha kötü benim için...En azından elimde belgem olur...Birgün işe yarar elbet...

elifkamer

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Ekim 27, 2011, 10:47:30 ÖÖ »
bende bir işletme mezunu olarak işin sonunu getrebildinmi çok merak ediyorum.. ben getiremiyorum da...

Nazlı

• **
« Yanıtla #7 : Ekim 27, 2011, 05:27:25 ÖS »
işletmeci arkadaşlar moralinizi bozmayın , her sektörde kendine pay çıkarmaya çalışan meslek gurupları olabilir. Birlik başkanının konut konferansında sunmuş olduğu bildiriyi incelerseniz işletmeci,  iktisatçı ve diğer meslek gruplarının dökümünü görebililrsiniz.  Diploma veya lisans değil  ışe ve mesleğe vediğiniz gönül sizi başarıya ulkaştırır. Sitede bu tür yazışmalar zaman zaman alevlenir daha önce de anket vardı sağolsun moderatörümüz anketi kaldırdı.
Herkese başarılar.

nightfly

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Ekim 29, 2011, 02:07:08 ÖS »
Arkadaşlar merhaba, ben eski bir bankacıyım askerden yeni geldim ve bankacılık yapmak istemiyorum. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı uzun süredir ilgimi çeken bir meslek fakat aklıma takılan birkaç soru var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı ve Konut değerleme uzmanlığı arasındaki fark nedir? Firmaların iş ilanlarına baktığımda Konut değerleme uzmanı arayan firma görmedim hepsi Gayrimenkul değerleme uzmanı arıyor. Konut değerleme uzmanlığında 2 ders, gayrimenkul değerleme uzmanlığında 5 ders var açıkçası gayrimenkul değerleme uzmanlığı derslerinin zor olduğunu düşünüyorum. Konut değerleme uzmanlığında 1 yıllık tecrübe ve 1 yıl içinde 2 adet yaptığımız değerlemenin raporunu istiyorlar. Gayrimenkul değerleme uzmanlığında 3 yıllık tecrübe ve bu 3 ayrı yıla ait 1 er adet değerleme raporumuzu istiyorlar. Benim öğrenmek istediğim konut değerleme uzmanlığı lisansını alırsam iş sahası var mı ve maaşım gayrimenkul değerleme uzmanlarından çok mu düşük olur? Ayrıca 2 yıllık bankacılık mezunuyum ve açıköğretim işletme bölümünden lisansımı tamamladım fakat firmalar genelde inşaat mühendisi arıyorlar diye okudum. Konu hakkında bu işi yapan tecrübeleri arkadaşların yorumlarını rica ediyorum. şimdiden teşekkürler...

zzeynepp

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2012, 09:28:09 ÖS »
Bende iktisat mezunuyum. sınava girmek istiyorum bu yıl. ama detaylardan fazla bilgim yok. araştırıyorum şimdi. sözü edilen staj konusu var mesela bu konuda bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim. belli bir süreden söz ediliyor. bazı forumlarda okudum birşeyler ama kafam karıştı. bir üye stajla ilgili tarihin önemli olduğunu söylüyor. sınavı kazansanız bile geçersiz sayılır tekrar girmek zorunda kalırsınız falan demiş. bu işin bir özetinin anlatıldığı yer var mıdır. yani yönetmelik kısmı. sınava girebilme? daha sonra kazanılırsa şayet neler yapılması gerekiyor? aydınlatırsanız sevinirim. üyeliğim geç onaylandı site ne kadar aktif emin olamadım. umarım cevap alabilirim : :-[
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2012, 09:30:04 ÖS Gönderen: zzeynepp »

ikontd

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Ocak 24, 2012, 10:00:55 ÖÖ »
merhabalar bende iktisat fakültesi mezunuyum sınavlarımı verdim ve 2 ay önce istanbulda bir değerleme şirketinde işe başladım 4 yıllık fakülte mezunu olmanız yetrlidir arkadşlar ve mesleğe gönüllü olmanız gereklidir çünkü hakkıyla yapılmayan ve adaletsiz dağılımların varlığı söz konusudur. örneğin mühendis bir arkads saha çalışması yaparken evi görmeden yada ölçümlerini bile yapmadan herhangi bir emlakçıdan bilgi alark yapıyorsa sizde tam tersi gereken emeği vererek özenli bir şekilde gerçek bir rapor hazırlıyorsanız siz bu mesleğin hakkını veren kişi konumuna gelirsiniz lütfen kimse mesleği sahiplenmesin insanları kaqramsarlığa itmeyelim tekrar söylüyorum 4 yıllık fakülte mezunu olun ve sınavlarınızda başarılı olun yeterlidir.Staj konusunada gelince ister sınava girmeden istrsenız girdikten sonra başlayın stajınıza hiç farketmez.Staj surenız sıgartanızın başladığı sureden itibaeren 3 yıldır.

zzeynepp

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Şubat 26, 2012, 09:10:03 ÖS »
çok teşekkür ederim. ama iktisat mezunlarının pek şansı yok sanırım genelde mühendislik fakülteleri tercih ediliyor çok üzücü ve sınavdan önce sanırım staj başlatma şansım çok az:(

CEV-HER

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Şubat 29, 2012, 09:45:10 ÖS »
değerli arkadaşlar 2008 yılında önce sınavlara katılabilmek için 3 yıl tecrübe şartı aranıyordu fakat 2008 yılında serı vıı no:74  sayılı tebliğle sınavlardan önce tecrübe şartı kaldırıldı.Sınavda başarılı olduktan sonra 3 yıllık tecrübeyi  isterseniz 10 yılda dahi tamamlayabilirsiniz.bununla ilgili bir zaman sınırlaması yok.işletme ve iktisat konusuna gelince şu anda lisansı olanların yarısından fazlası işletme ve iktisat mezunu değerleme şirketlerinin sürekli bilgilendirme formlarına bakarsanız olayı çözersiniz.yeterki azimli ve gayretli olun