Gönderen Konu: 2011 ıÇıN NAKıT 18000TL YA SPK DEğERLEME UZM,LıSANSLARI ARIYORUZ  (Okunma sayısı 10712 defa)

FatihDEMÝR

• YENİ ÜYE
  • *
2011 YILI ıÇıN SPK DEğERLEME LıSANS BELGELERıNıZE (  18000TL  NAKıT ) ÖNERıYORUZ
 fatihgdguzm@gmail.com

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ynt: 2011 ıÇıN NAKıT 18000TL YA SPK DEğERLEME UZM,LıSANSLARI ARIYORUZ
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2011, 01:38:52 ÖÖ »
Nerede bu Etik kurallar?

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2011, 10:52:59 ÖÖ »
SEKTÖRÜN DÜşTÜğÜ HALE EN GÜZEL ÖRNEK BU ıLAN OLMUş BENCE. BURADA BU ıLANI VEREN Mı SUÇLU YOKSA BU ıLANI VERMEK ZORUNDA BIRAKTIRANLAR MI.

tuðba

• deptha
  • **
« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2011, 11:17:48 ÖÖ »
Bu sektörde çalışıp lisans almayı kendine hedef koymuş bir insan olarak benim diyeceğim şudur ki:
şartların gereğini yapmak, yapılan eylemin yanlışlığını ortadan kaldırmaz!
Herbirimiz doğru olanı yapmaya çalışırsak, sistem yanlışları zaten eleyecektir. Ama toplum olarak, doğru yaşamaya çalışan insanları 'enayi' sıfatıyla nitelendirip, işimize geleni birtakım bahanelerle kitabımıza uydurduğumuz için yol alamıyoruz maalesef.
Ben yine de umutluyum; bu ülkede, mutlaka, birileri, birşeyleri doğru yapıyor olmalı...

iskolik

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 14, 2011, 12:00:56 ÖÖ »
bu topraklarda etik kurallar köprüyü geçene kadardır.
daha çok ek gelir kapısı görünümü kazanmaya başladı bu ilanlarla.

bir lisanslı firma yetkilileri ile görüşmek üzere websitesinden bilgi alıp, randevu için aradığımda, sitedeki kurucu ortak-genel müdür ünvanlı şahıs ile görüşmek istediğimi söylüyorum, ve sekreterden aldığım cevap, "öyle birisi yok!"

ama suçlayamıyorum.

ve yukarıda arkadaımın belirttiği gibi, sektör içerisindeki mimar mühendis kökenli olmayanlar bu şekilde dışlanmaya devam ederse başka bir yöne gitmek olanaksız.

lennon

• lennon
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 22, 2011, 02:19:45 ÖÖ »
Yaklaşık beş yıldır değerleme çalışmalarında fiilen bulunan ve sektöre yaklaşık yirmi kişiye işin inceliklerini öğreten biri olarak konu hakkında görüşlerimi belirtmek isterim.
Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisanslarının yıllardır eczacı diplomaları gibi kiralandığı bilinmesine rağmen bu kadar aleni bir ilan görünce şaşırdım. Böyle bir ilanı sanırım hiç lisansı olmayan, sadece sermaye koyarak iş kurabilecek ve bizler üzerinden rant sağlayabilecek biri yayınlamış olabilir.
Yapılan iş her ne kadar değer takdir etmek yönünde olsa da, işin temelinde yasal ve mevcut statünün detaylıca tespit edilerek raporlanması ve açıklayıcı / temiz bir anlatım üslubu ile okuyucuyla paylaşılmasıdır.
Dışarıdan başka meslek gruplarında yapılan gözlemlerde yapılan iş her ne kadar niteliksiz ve basit gözükse de özünde farklı durumlar mevcuttur. Değerlemenin sınırını sadece konut veya dükkan gibi basit ölçekli taşınmazlar değil, turizm tesisi, hava alanı, üst hakkı ve kaynak vs. ekstrem örneklerdeki taşınmazlar da belirlemektedir.
Nasıl ki sağlık sektöründe sadece doktor, hukuk sektöründe sadece baroya üye avukatlar hizmet verebiliyorsa, bu sektörde de kesin sınırların çizilmesi gerekmektedir. Değerleme, 15 günlük eğitim sürecinde öğrenilebilecek bir iş değildir. Basit değil, tamamen teknik bir iştir.
ışin özünde mahallinde gördüğünü çiz / yaz, piyasayı araştır / karşılatır / yorumla, resmi kurumlarda (Belediye, Tapu, Kadastro, Bayındırlık, KTVKK, Boğaziçi ımar, Orman Bölge vd. ilgili kurumlar) detaylıca araştır / karşılaştır, raporlamada açıklayıcı (betimsel) / anlaşılabilir olma hususları önem taşımaktadır.
Değerlemenin amacı (kredi çalışmasına göre vermek gerekirse); konu taşınmaza piyasa değerinin altında değer takdir ederek krediyi olumsuz hale getirmek yada yüksek değerler takdir ederek krediyi riske atmaktan ziyade bağımsız davranarak gerçek piyasa verilerine dayanarak adilane davranmaktadır.
SPK listesinde yer alan bir firma olduğunuza ve kurumlarla anlaşma yaptığınızda sadece konut ekspertizi yapmak gibi şans olmayacak, aksine bir çok farklı taşınmaz değerlemesinde de uygulamalar yapmak zorunluluğunda kalınacaktır.
Bu nedenle tecrübelerim neticesinde Mimarlık, ınşaat Mühendisliği, şehir ve Bölge Planlama, Harita Mühendisliği ile Ekonomi üzerine eğitim almış kişilere lisans verilmesi, ayrıca şirketlerin de hukuk danışmanlarının bulunması gerektiğini düşünmekteyim. Özellikli çalışmalarda farklı meslek gruplarının da organize çalışması gerekmektedir.
      Mimar projeyi, inşaat mühendisi projeyi ve statiği, harita mühendisi kadastroyu, şehir ve bölge plancısı imar planlarını, ekonomist gelirlere ilişkili gelir/gider verilerini, hukuk danışmanı ise kısıtlayıcı haklara ilişkin verileri iyi analiz edebilirler. Ayrıca; bir diğer gerçek ise belirtmiş olduğum meslek gruplarından da çok kişinin değerlemede faaliyetlerinde başarısızlıkları olmuştur. Bir diğer husus her ne eğitimi alırsak alalım, önemli olan bir işi isteyerek ve benimseyerek yaparsak işin ihtisasını yapmış kişilerden teknik ve pratik olarak daha da önde olunabilir. Ancak, yinede sektörde belirli sınırların çizilmesi gerekmektedir. Çünkü değerleme sektöründe iyi gelir olduğu duyumuyla bir çok lise düzeyinde eğitim görmüş kişilerin dahi çözüm ortağı olarak ortaya çıktığı ve hizmet verdiği karşılaşılan örneklerdendir. Aç gözlü şirketler ise bu durumda hassas olmamakta, kişilerle çalışmalarına devam etmektedir.
Tapu memurları, bankacılar (faal olarak değerleme yapmamış olanlar), kadastro memurları vb. meslek grupları ile SPK’da üç yıl çalışmış veya kurul üyeliği yapmış kişilere birebir değerleme faaliyetinde bulunmadan lisans alma hakkının tanınması sektörü çıkmaza sokmaktadır. Değerleme uzmanlığı lisansı olanlar ya emekli hayatı yaşarken kiralama yoluyla ek gelir elde etmekte ya da şirket sahibi olmaktadırlar. Peki ya değerleme faaliyetleri kim tarafından gerçekleşmektedir? Emekli olan kişiler sektörde lisans kiralama yoluyla ek gelir etmeye devam ettikleri sürece sektöre dinamizm gelmeyecek, ücretler daha da kırılma noktasına giderek aşağı düşecek, niteliksiz değerleme uzmanı ve şirket sayısı da artış gösterecektir.

Bu durumlarda Türkiye gerçeği olup herkes YAğMUR YAğARKEN KÜPÜNÜ DOLDURMAKTADIR.

asyadegerleme

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 22, 2011, 10:06:05 ÖS »
Sayın meslektaşım sorunları fevfakalede analiz etmişsiniz.
SPK lı şirketler 1 er lisanslı arkadaşı bünyelerine gerek maaşlı gerekse çözüm ortağı olarak katsalar en az 2 yıl yeni şirketin kurulması zorlaşır çünkü lisans bulamıyacakları için listeye giremez zaman içindede çoğunluğu iktisat işletme mezunu ve görevleri esnasında taktik komisyonu başkanlığı,icra ve mahkeme bilirkişiliği yaptıklarından değerlemenin temel kurallarını bilen arkadaşlar eksiklekleri birlik tarafından 1 aylık süreli eğitimle tamamlayabilirler .lisans kiralayan dediğiniz olay spk ya girene kadar lisans ücreti olarak 1250-1400 tl verilmekte şirket listeye girince lisansını aldığı arkadaşların bulunduğu yerde bankalardan iş alırsa prim veya %40-50 değerleme ücreti ilave ederek vermektedir.
bu arkadaşların çoğunluğunun netcad 5 proğramı kullandığını ve gps cihazı ile zeminde rahatlıkla tespit yapanları da sahada görüyoruz.sadece mimari projede bazı eksiklikler ve fabrika ve akaryakıt istasyonu değerlemesinde eksiklikleri oluyor onlarda rahatlıkla öğretilebilir.

bpolat

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Şubat 06, 2011, 10:14:06 ÖS »
 BU SEKTÖRDE HERKEZıN BıLMESı GEREKEN BıR GERÇEK VAR ; SPK MEVZUATINDA DıYOR Kı ,KONUT VEYA GAYRıMENKUL DEğERLEMESı YAPACAN KışıLERıN 4 YILLIK ÜNÜVERSıTENıN BELıRLı BÖLÜMLERıNDEN (!!!!!!!!!! BUNUN ıÇıNDE ışLETME BÖLÜMÜDE DAHıLDıR!!!!!!!) MEZUN OLUP ,SPK SINAVLARIDA BAşARILI OLUP, LıSANS ALAN KışıLER BU ışı YAPMAYA YETKıLıDıR DıYOR...BU MESLEğı SADECE ıNş. VEYA HARıTA MÜH. YAPABıLıR DEMıYOR. SıZZ ıNşAAT MÜHENDıSLERı KENDıNıZE AYRI BıR SEKTÖR YARATMAYA ÇALIşMAYIN !!! BU SEKTÖR ıÇERıSıNDE SPK ıLANSI OLMAYAN O KADAR ÇOK MÜHENDıS VAR Kı... SıZLER ışLETME MEZUNLARIYLA UğRAşCAğINIZA BU SEKTÖRDE LıSANSIZ KışıLERıN ış YAPMAMSI KONUSUNDA MÜCADELE VERSENıZ DAHA DOğRU OLMAZ MI??

uzman_ankara

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2011, 10:46:57 ÖS »
05335637659

iskolik

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Şubat 12, 2011, 07:52:56 ÖS »
BU SEKTÖRDE HERKEZıN BıLMESı GEREKEN BıR GERÇEK VAR ; SPK MEVZUATINDA DıYOR Kı ,KONUT VEYA GAYRıMENKUL DEğERLEMESı YAPACAN KışıLERıN 4 YILLIK ÜNÜVERSıTENıN BELıRLı BÖLÜMLERıNDEN (!!!!!!!!!! BUNUN ıÇıNDE ışLETME BÖLÜMÜDE DAHıLDıR!!!!!!!) MEZUN OLUP ,SPK SINAVLARIDA BAşARILI OLUP, LıSANS ALAN KışıLER BU ışı YAPMAYA YETKıLıDıR DıYOR...BU MESLEğı SADECE ıNş. VEYA HARıTA MÜH. YAPABıLıR DEMıYOR. SıZZ ıNşAAT MÜHENDıSLERı KENDıNıZE AYRI BıR SEKTÖR YARATMAYA ÇALIşMAYIN !!! BU SEKTÖR ıÇERıSıNDE SPK ıLANSI OLMAYAN O KADAR ÇOK MÜHENDıS VAR Kı... SıZLER ışLETME MEZUNLARIYLA UğRAşCAğINIZA BU SEKTÖRDE LıSANSIZ KışıLERıN ış YAPMAMSI KONUSUNDA MÜCADELE VERSENıZ DAHA DOğRU OLMAZ MI??

harita mühendisleri, inşaat mühendisleri, şehir plancılar ve mimarlar bu işi yapabilecek yegane kişiler olarak görülmekte ve farklı branşlardan buna tepkiler de
gelmekte.
bir işletme mezununun finans bilgisi mühendiste var mı ?
peki harita mühendisinin iç mimari ile ilgili bilgisi?
ya daya da hangisinin bir şehir plancı kadar imar mevzuatı bilgisi var? yani bu işi yapacak olan teknik branşlar da kendilerini tamamlamak zorundalar zaten. kim yaparsa yapsın, harita kadastro bilgisini, imar ve şehircilik bilgisini, mimari ve mühendislik bilgisini ksııtlayıcı hka ve mükellefiyetler hakkında hukuk bilgisini öğrenmek zorunda. teknik kadrolarasaygım var anca bu sektöre uzak ola herkes kadar uzak oluylorlar onlar da.

bu alıntıdaki irdelenmesi gereken diğer  konu ise; hocam demiş ki; bu sektörde spk lisansı olmayanlara enge olunsun.   peki kişi bu işi yapmadan nasıl lisans sahibi olacak ?herkes kadrolu personel mi olmalı sice?

kalimoon

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Şubat 17, 2011, 01:11:05 ÖS »
Merhabalar
Ben sitenin yeni üyesiyim ve Sizlerden öğrenmek istediğim konu şudur...
Ben ışletme eğitimi yapmış Lisans mezunu 4 yıl bankacılık yapmış şimdide özel bir şirkette Mali Mevzuat Finansal çözümler sunan yazılım firmasında portfoy yöneticisiyim , ayrıca haricen emlak piyasası ile de ilgilenmekteyim..
Değerleme uzmanı olmak için sınavlara girdim
ılk sınavda aldığım notlar konuyla olan ilgimden ötürü fena değildi
Sınavları kazanmam halinde 3 yıl boyunca bu işi bir fill yapacağım değerleme firmasında görev yapmak istiyorum tüm Türkiye çapında faaliyet gösterebilecek şekilde ..
Fakat sürekli duyduğum bazı söylemler var ışletme mezunları piyasad tercih edilmiyor..
BU konu ne derece doğru bana konu ile ilgili bilgi verebilecek kişiler varsa yardım ve bilgi rica etmekteyim..
ıyi Çalışmalar dileklerimle

degerlemeuzm

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 09, 2011, 12:35:39 ÖÖ »
Kapitalizm neyi çürütmemiş de, bu sektörü çürütmesin... Bankaların, BDDK'nın, SPK'nın hatta banka şubelerinin bile oyuncağı oldu değerleme şirketleri. Eksperleri suyunu çıkarana kadar çalıştırıp, sigortalarını asgari ücret üzerinden gösterip, günde 10-12-15 saat mesai yaptırıp, kimisinin gecelerini bile şehir dışı yolculuklarda çürütüp, cumartesi günlerini gaspedip çalışanı bu hale düşürenler, BDDK'nın firmaları oyuncak haline getirmesine de kızmamalı. Büyük balık, küçük balığı yutar... Böyle meslek grubuna da müstehak biraz da... SPK,  mesleki yeterlilik konusunda kendi sınırlarını kendi çizen bankaları cezalandırmadıkça,  bu meslek milliyetçiliği çözülmez... SPK'nın Lisans verme koşulları ortadayken, 1 tane değil, 10 tane lisansın olsa 4 meslek grubu dışında kimse raporumu imzalayamaz diyen bankayı uyarmazsa SPK, tebliğlerine sahip çıkmazsa, birileri de birgün lisans belgelerini SPK önünde yakarsa kimse şaşırmasın !!! Hak verilmez arkadaşlar, alınır. Değerleme Uzmanlarını ilerici bir çatı altında örgütlemeye çalışanların hangi faaliyetine destek oldunuz?? şikayet etmesin kimse... Müstehak!
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2011, 12:46:26 ÖÖ Gönderen: degerlemeuzm »

osmaz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 09, 2011, 05:43:09 ÖS »
Arkadaşlar SPK'na ve BDDK'na ilgili bankalara gerekli uyarıları yapmaları için şikayet dilekçeleri gönderdim ve herkes aynı şekilde şikayet dilekçesi gönderirse  belki bir şeyler değişir. Özellikle BDDK'na gönderilecek dilekçeler daha önemli  çünkü bankacılık sektörü BDDK'dan çok çekiniyor. BDDK'nın ilgili yönetmeliklerinde değerleme uzmanı olarak 4 yıllık ünv. mezunu ve lisans almış kişilerden bahsediyor fakat uygulamada bazı bankalar şartnamelerini öne sürerek sadece teknik elemanların rapor hazırlayabileceğini söylüyorlar. BDDK'na yeterince şikayet giderse belki bu bankalar da şartnameleri BDDK'nın yönetmeliklerine uygun hale getirirler.
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2011, 03:01:25 ÖÖ Gönderen: osmaz »

fikret

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 12, 2011, 09:56:40 ÖS »
Değerleme uzmanıyım kısa ögeçmişim ektedir. Selamlar.

Fikret Seyfi Kaçar
Feritpaşa mah. Rauf Denktaş cad.
Çalı sit. A bl. 16/20
Selçuklu/Konya
Mobil: 0532 3230422
E-mail : fikretkacar@superonline.com

KışıSEL BıLGıLER

Doğum Tarihi       1956
Medeni Durum    Evli
Askerlik Durumu    Tamamlandı

ış TECRÜBESı

1978-1984      Vakıflar Bankası Nalçacı şubesi, Muhasebe, Krediler servisi

1984-2004       Ticaret lisesi, Halk Eğitim Merkezi, Meslek eğitim Merkezi Muhasebe
                                           Grubu Öğretmenliği, ılçe Milli Eğitim şube Müdürlüğü

2004-2007      Emlak, inşaat işleri, yap-sat işi

2007-2010      Konut-Gayrimenkul Değerleme uzman yardımcısı olarak bir Tunahan  çözüm
         Ortağı şirketi

EğıTıM BıLGıLERı

1978         Ege Üniversitesi-ışletme Fakültesi-ızmir (Lisans)
1979         Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Fak. Eğitim bilimleri

SEMıNER ve KURSLAR

Tek Düzen Hesap Planı Uygulama Semineri, 1997, Ankara
………………………………….
…………………………………..
…………………………………….
BıLGıSAYAR BıLGıSı

Mikro, , Windows

REFERANSLAR

ıstenildiğinde temin edilecektir.

nell

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 13, 2011, 01:40:12 ÖÖ »
SN  Osmaz,Ülkemizdeki yazılı kaynaklar sadece arşivler içindir.Tüm sistem ve kurumlar her şeyi saklamayı severler. Sakladıklarını birde hatırlayıp okusalar.Burokrasi zaman aşımına uğramış belgeleri Sekaya gönderilecek dökümanların bile kopyasını alan bir sistemdir.Bu sisteme milyon dilekçede yazsan arşivden öteye geçilmiyecek. Aşagıda yer alan klişelerle veya benzerleriyle cevap vermiş olacaklar.

ılgi: 35159 numaralı başvurularınız.

Bilgi edinme başvuru formunda yer alan talebiniz tarafımızdan tetkik edilmiş olup, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 7. maddesinde, "Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi ve belgelere ait olmalıdır.

Kurum ve Kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme, ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler..." denilmekte olup, ayrıca bu Kanuna ilişkin yönetmeliğin 38. maddesi uyarınca tavsiye veya mütalaa taleplerine ilişkin başvurular ise anılan Kanun kapsamı dışında tutulmaktadır.

Bu itibarla, bilgi edinme başvuru formunda talep etmiş olduğunuz bilgi ve belgelerin Kurumumuz elinde bulunan bilgi ve belgelerden olmaması nedeniyle, talebiniz ile ilgili olarak Kurumumuz tarafından yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim