Gönderen Konu: 2010-Kasım Sınavı  (Okunma sayısı 11013 defa)

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
2010-Kasım Sınavı
« : Kasım 07, 2010, 04:25:40 ÖS »
Arkadaslar cevaplarında
Emare-yarı delil-delil-tahmin gibi şıklar bulunan saçma sapan bir soru vardı cevabı bilen varmı
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2010, 09:34:45 ÖÖ Gönderen: Exper »

hakanalper

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: 2010-Kasım Sınavı
« Yanıtla #1 : Kasım 08, 2010, 05:38:28 ÖS »
ben yarı delil yaptık ama cevabı bılmıyorum

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Kasım 08, 2010, 06:21:40 ÖS »
bende tahmin şıkkını işaretledim ama cvp emare galiba tanımına uyuyor soru

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2010, 09:34:02 ÖS »
Bende "kanıt" şıkkını işaretledim, şaka gibi bir soru, şaka gibi bir sınav.

gnh_100

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2010, 12:55:57 ÖÖ »
Anadolu Üniversitesi  sınavlarından lisansı alan bir mslekdaşınız olarak seçeneklerin 4 e inmesi ve soruların daha basite indirgenmesi
gibi pozitif yönleriyle değerlendireceğinize herkeste bir şikayet ben anlamadım gitti. Siz dua edin milli eğitim soruları hazırlıyor. Bu sorulara ağlanırsa bence u mesleği hiç yapmayın yol yakınken vazgeçin derim ben.

özgül

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2010, 09:09:25 ÖÖ »
Soru ve seçenekler azaldı ama,süreninde azaldıgını biliyormusunuz.?Ayrıca geçmişteki sınav soruları daha kolaydı,Örnek ben Mesleki mevzuatı tek girişte ve yüksek bir puanla aldım.Çeşitli nedenlerle sınava ara verdim ve tek dersim olan Değerleme esaslarına girdim.Önceki sınav sorularından kendimi test ettiğimde en az 80 alırken ,Kasım sınavında süre ve 2 sorunun cevabının olmaması gibi nedenlerle moralim bozuldu ve sadece 60 puanla bu işi bitirecekken şimdi bir sonraki sınava kaldı.Ha o soruları çözemediğimizden mi hayır, şimdi olsa 3 soru hariçinde hepsini çözerim, o sorularında cevabı şeçeneklerde yok.Bunun sızlanma ile alakası yok.

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2010, 11:22:53 ÖÖ »
Anadolu Üniversitesi  sınavlarından lisansı alan bir mslekdaşınız olarak seçeneklerin 4 e inmesi ve soruların daha basite indirgenmesi
gibi pozitif yönleriyle değerlendireceğinize herkeste bir şikayet ben anlamadım gitti. Siz dua edin milli eğitim soruları hazırlıyor. Bu sorulara ağlanırsa bence u mesleği hiç yapmayın yol yakınken vazgeçin derim ben.

Sınavın MEB'ye geçmesi, şıkların 4'e inmesi ve soru sayısının azalması kanımcada çok olumlu değişiklikler idi ilk sınavdaki izlenimlerime göre. Gerçekten öyleydi, Anadolu Üniversitesi'nin akademisyenlere hazırlattığı doktora soruları gibi ampirik formüller ve dolambaçlı çözüm yollarına fazla yer verilmemişti. Fakat 7 Kasım'daki sınavda görüldü ki, ilk sınavdaki değişikliğin getirdiği pozitif ve ümitkâr hava bu sınavda bozulmaya çalışılmış. Bunun aklımda kalan örnekleri: Temel Finans Matematiği'inde Olumlu-Olumsuz-Nötr şıklı sorusu, yine Finan Matematiği'nde duyarlılık analizi ve müdürün görevi bırakması sorusu, Mesleki Mevzuat'ta emare-tahmin-yarı deilil-delil şıklı sorusu, 1000'er sayfalık 3 kitaba çalışmanın yeterli olmadığını, her sınavda en az birkaç süpriz anlayışının sabit kaldığını göstermektedir. Derslerin zaten en az 3 tanesinin Değerleme Uzmanlığı ile yakından uzaktan ilgisi olmadığı gibi bu konularda bir akademisyen gibi sınava tabi tutulmanın anlamsızlığı büyüktür. Ayrıca, ortalamanın 70 olması gerektiği ilginç'dir. O zaman 60 geçer notun bir anlamı kalmıyor. Birisinin lisansı geçerli yeter bilgi ile alması (örn: 60 ort. ile) bir başkasının kontenjanına tecavüz anlamına GELMEDığı gibi, bilgi düzeyininde bu meslek için yeterli olduğunu gösteriyor.

Son olarak sınav gözetmenleinin hesap makinelerinin legalliği konusundaki bilgisizlikleri de bir başka skandal (bizzat yaşadım).

Bu zorluklar çercevesinde Lisansı alan arkadaşları yürekten tebrik ediyorum, darısının bizlerin başına olmasını diliyorum.

Saygılarımla.

bigboss

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 09, 2010, 03:40:50 ÖS »
Anadolu Üniversitesi  sınavlarından lisansı alan bir mslekdaşınız olarak seçeneklerin 4 e inmesi ve soruların daha basite indirgenmesi

arakdas lisansı aldıysan onune bak
konu baslıgı ne sen ne diyosun
rahatsızmısın nesin

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #8 : Kasım 10, 2010, 12:19:50 ÖS »
[
Anadolu Üniversitesi  sınavlarından lisansı alan bir mslekdaşınız olarak seçeneklerin 4 e inmesi ve soruların daha basite indirgenmesi

Madem lisansı aldın sen bu sorunun hangi konu başlığında olduğunu söyle bizde bilelim artislikle olmuyor bu işler

Bu arada cvp kanıtmış
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2010, 01:02:35 ÖS Gönderen: Exper »

SERDAR TÜRKEÞ

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Kasım 10, 2010, 02:16:56 ÖS »

YIPRANAN TARıHı VE KÜLTÜREL TAşINMAZ VARLIKLARIN YENıLENEREK KORUNMASI VE YAşATILARAK KULLANILMASI HAKKINDA KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELığı

Resmi Gazete Tarihi : 14/12/2005

Resmi Gazete Sayısı : 26023

SERDAR TÜRKEÞ

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2010, 02:36:37 ÖS »
Kasım 2010 Mesleki Mevzuat ve Etik Kurallar Sınavının 17. sorusunda iki şık yanlıştır.Dolayısı ile bu sorunun değerlendirmeden çıkarılması gerekir.
14/12/2005 tarih ve  26023 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren  ‘’ YIPRANAN TARıHı VE KÜLTÜREL TAşINMAZ VARLIKLARIN YENıLENEREK KORUNMASI VE YAşATILARAK KULLANILMASI HAKKINDA KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELığı ‘’ Mülkiyet Hazineye Ait Taşınmazlar  Bölümü 20.maddeye göre hazırlanmıştır. Madde metni aynen şöyledir.
    Madde 20- Mülkiyeti Hazineye ait olduğu tespit edilen taşınmazlarla ilgili olarak, yetkili idareler öncelikle mülkiyeti Hazineye ait taşınmaz malların kendi adlarına devri için ilgili tapu sicil müdürlüğünden talepte bulunur. ılgili tapu sicil müdürlüğü talebin ulaşmasından itibaren en geç bir ay içinde bu tescili resen yapar. Bu işlemler her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.
    Yenileme alanı ilan edilen yerlerde, yenileme projesi kapsamında kalan taşınmazlar Hazinece satılamaz, kiraya verilemez ve tahsis edilemez.
    Yenileme alanı içinde Kanun gereği mülkiyeti yetkili idarelere geçen Hazineye ait taşınmazlar, satış veya gelir getirici bir işe dönüştürüldüğünde ve devre ait işlemler tamamlandığında proje ve uygulama giderleri çıktıktan sonraki gelirin yüzde yirmibeşi en geç üç ay içinde Hazineye aktarılır.
Ancak   5366 Sayılı  ‘’YIPRANAN TARıHı VE KÜLTÜREL TAşINMAZ VARLIKLARIN YENıLENEREK KORUNMASI VE YAşATILARAK KULLANILMASI HAKKINDA KANUN ‘’un 4. maddesi 24/07/2008-5793 Sayılı Kanunun  45.maddesi ile değiştirilmiş olup bu oran % 50 olmuştur.
Tüm arkadaşların bilgilerine sunarım.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #11 : Kasım 10, 2010, 05:41:35 ÖS »
Kasım 2010 Mesleki Mevzuat ve Etik Kurallar Sınavının 17. sorusunda iki şık yanlıştır.Dolayısı ile bu sorunun değerlendirmeden çıkarılması gerekir.
14/12/2005 tarih ve  26023 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren  ‘’ YIPRANAN TARıHı VE KÜLTÜREL TAşINMAZ VARLIKLARIN YENıLENEREK KORUNMASI VE YAşATILARAK KULLANILMASI HAKKINDA KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELığı ‘’ Mülkiyet Hazineye Ait Taşınmazlar  Bölümü 20.maddeye göre hazırlanmıştır. Madde metni aynen şöyledir.
    Madde 20- Mülkiyeti Hazineye ait olduğu tespit edilen taşınmazlarla ilgili olarak, yetkili idareler öncelikle mülkiyeti Hazineye ait taşınmaz malların kendi adlarına devri için ilgili tapu sicil müdürlüğünden talepte bulunur. ılgili tapu sicil müdürlüğü talebin ulaşmasından itibaren en geç bir ay içinde bu tescili resen yapar. Bu işlemler her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.
    Yenileme alanı ilan edilen yerlerde, yenileme projesi kapsamında kalan taşınmazlar Hazinece satılamaz, kiraya verilemez ve tahsis edilemez.
    Yenileme alanı içinde Kanun gereği mülkiyeti yetkili idarelere geçen Hazineye ait taşınmazlar, satış veya gelir getirici bir işe dönüştürüldüğünde ve devre ait işlemler tamamlandığında proje ve uygulama giderleri çıktıktan sonraki gelirin yüzde yirmibeşi en geç üç ay içinde Hazineye aktarılır.
Ancak   5366 Sayılı  ‘’YIPRANAN TARıHı VE KÜLTÜREL TAşINMAZ VARLIKLARIN YENıLENEREK KORUNMASI VE YAşATILARAK KULLANILMASI HAKKINDA KANUN ‘’un 4. maddesi 24/07/2008-5793 Sayılı Kanunun  45.maddesi ile değiştirilmiş olup bu oran % 50 olmuştur.
Tüm arkadaşların bilgilerine sunarım.

Evet bendeki kitaptada %50 yazıyor fakat yineden ben bu soruda dogru şıkkı işaretlemişim ama soru hatalı

Kalleron

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Kasım 10, 2010, 08:54:27 ÖS »
Arkadaşlar hadi Gayret benim 14 doğrum var sizin bu değerli çalışmalarınız ve katkılarınız neticesi bu soru iptal edilir se ne oluyor bu durumda ben o soruyu doğru mu yaptım kabul edecekler ayrıca beni korum kanunu sorusunda c şıkkındaki ifadenin eksikliği sebebiyle c şıkkının da yanlışlar arasında olduğunu düşünüyorum. bende c şıkkını işaretlemiştim.

Başka bir soruda daha iptal bulursak sınavda lisansı alıyorum. ınşaallah

dec

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Kasım 10, 2010, 10:27:26 ÖS »
Arkadaşlar, Mesleki Mevzuatın A kitapçığının 12. sorusu, doğru cevap D şıkkı ancak, orada bir harf hatası var, " hacmi" yazılmış, haczi olacaktı elbette ama bence anlamda bozukluk oluşuyor, acaba itiraz etsek bir sonuç elde edilebilir mi?

12. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) ıl özel idaresinin organları, il genel meclisi, il
encümeni ve validir.
B) ıl çevre düzeni planı, valinin koordinasyonunda,
Büyükşehirlerde Büyükşehir belediyeleri,
diğer illerde il belediyesi ve il özel idaresi ile
birlikte yapılır.
C) ıl özel idaresi, il halkının mahalli müşterek nitelikteki
ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan
ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek
oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu
tüzel kişisidir.
D) ıl özel idaresinin proje karşılığı borçlanma yoluyla
elde edilen gelirleri, vergi, resim ve harçları,
şartlı bağışlar ve kamu hizmetlerinde fiilen
kullanılan mallarının hacmi mümkündür

dec

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Kasım 10, 2010, 11:18:28 ÖS »
Arkadaşlar Mesleki Mevzuatta, A Kitapçığı 23. soru,

23. Aşağıdakilerden hangisi 4734 sayılı Kamu ıhale
Kanunu uyarınca idarelerce mal ve hizmet
alımları ile yapım işlerinin ihalelerinde uygulanabilen
usullerden biri değildir?

A) Pazarlık usulü
B) Doğrudan temin
C) Açık ihale usulü
D) Belli istekliler arasında ihale usulü

Doğru cevap B şıkkı Doğrudan Temin olarak verilmiş, Ancak 4734 Sayılı Kamu ıhale Kanununun 18. maddesi çok açık.

MADDE 18. - ıdarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerinde aşağıdaki usullerden biri uygulanır:

a) Açık ihale usulü.

b) Belli istekliler arasında ihale usulü.

c) Pazarlık usulü.

d) Doğrudan temin.

şıkların hepsi de uygulanabilen usüllerden, bence soruda bir hata var...
Siz ne dersiniz ?