Gönderen Konu: KAMULAşTIRMA BıLıRKışıLığı  (Okunma sayısı 6762 defa)

yhyilmaz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
KAMULAşTIRMA BıLıRKışıLığı
« : Şubat 07, 2013, 01:52:41 ÖS »
Değerleme Uzmanları Birliği aidat borcu olmayan lisanslı değerleme uzmanlarının isimlerini SPK 'ya bildirmiş.SPK kendisine bildirilen isimleri bütün valiliklere göndermiş. Daha önceden sadece mühendis odalarının valiliklere bildirdiği isimler kamulaştırma bilirkişiliği yapabiliyordu.Kanunda yapılan değişiklikle değerleme uzmanları kamulaştırma bilirkişiliklerinde öncelikli olduğu için meslektaşlarımız adına olumlu gelişmeler olabilir.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: KAMULAşTIRMA BıLıRKışıLığı
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2013, 04:00:50 ÖÖ »
6306 sayılı kanun çıkalı 8 ay oldu. Kendi ilimde 3 tane lisanslı uzman var. Bir çok kamulaştırma işi yapıldı. Ne hikmetse , 6306 sayılı  kanun'un 12'nci maddesi ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun "Bilirkişiler" başlıklı 15'inci maddesinin ilgili fıkrası 8 aydır bizim vilayete uğramıyor galiba. 2 defa da yemin törenine katılmamıza rağmen.

Sayın yhyilmaz'ın verdiği bilgi bizleri sevindirdi. ınşallah durum bundan sonra düzelir.

kaizen

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 13, 2013, 12:52:16 ÖÖ »
Benim bildiğim Kamulaştırma Bilirkişiliğini Mimar ve Mühensdisler odalarının verdiği eğitim sonucu belge alanların valiliklere ve ardından mahkemelere sonduğu listelerle oluyor. Tekbaşına Lisanslı Değerleme uzmanları kamulaştırma bilirkişiliği yapamaz kanaatimce.

UZMAN01

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 13, 2013, 05:34:32 ÖS »
2942 SAYILI KAMULAşTIRMA KANUNU 15. MADDESı' NDE YAPILAN DEğışıKLıK

(Ek fıkra: 16/5/2012-6306/12 md.)  Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı olarak faaliyet gösteren lisanslı değerleme
kuruluşlarının isim ve adreslerini belirten listeler, her yıl ocak ayı içinde, ikinci fıkradaki mahkemelere bildirilmek üzere
Sermaye Piyasası Kurulunca valiliklere gönderilir. Yeterli sayıda değerleme uzmanı bulunan yerlerde, 10 uncu maddede
öngörülen değer tespitleri, bilirkişi sıfatıyla öncelikle Sermaye Piyasası Kurulundan lisanslı değerleme uzmanlarına, taşınmaz
geliştirme konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış olan uzmanlara yaptırılır.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Şubat 13, 2013, 09:39:34 ÖS »
Sayın Uzman01 ilgili kanun maddesi için teşekkürler. Sayın Kaizen sizin söylediğiniz 6306'dan önceki durum idi. şimdi TBMM'de kanun çıktı. Cumhurbaşkanı onayladı. Resmi gazete yayınladı. Uygulamada neden sıkıntı yaşanıyor buna anlam veremiyorum.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Şubat 14, 2013, 11:05:16 ÖÖ »
Konu nedense değerleme uzmanlığına gelince tüm kanunlar işlemez oluyor. Sayın maraş ;D

gül34

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2013, 04:03:06 ÖS »
ıstanbuldada aynı durum sözkonusu eski sistemle oda listesinden çağırıyorlar. Değerleme uzmanlarını yok sayıyorlar. Kanun çıktı fakat işlenirliği yok. şikayet edebileceğimiz bir birim varmı? Uygulanmıyacaktı madem kanunu neden değiştirdiler.

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2013, 04:21:18 ÖS »
Bu konuda (alınan kararın uygulanmaması) yapılabilecek en etkin aksiyon, TDUB'ye veya meslek birliklerine / odalarına gayri-resmi şikayet girişimi değil, değerleme uzmanları olarak toplu şekilde konuyu bir avukat nezdinde yargıya taşıyarak dava açmak diye düşünüyorum. Bursa'da da durum aynı.

gül34

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Şubat 27, 2013, 06:26:26 ÖS »
Adliyelerde Spk Gayrimenkul Değerleme Uzman Listeleri bile gönderilmemiş.TDUB Listeleri nereye göndermiş acaba bilen varmı? Ayrıca kanunu hiçkimse dikkate almıyor. Eski sisteme göre bilirkişi kurulları oluşturuluyor.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Şubat 28, 2013, 11:46:19 ÖÖ »
Hukukun üstünlüğü mü, üstünlerin hukuku mu?
ı.ı.K ve 6306 sayılı yasayı hazırlayanlar, bu yasaya el kaldıran TBMM üyelerinin emekleri boşa gitmiş oluyor? Kanunda açıkça belirtilen hükümler askıda mı kalıyor.

yhyilmaz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 08, 2013, 11:21:25 ÖÖ »
Adliyelerde Spk Gayrimenkul Değerleme Uzman Listeleri bile gönderilmemiş.TDUB Listeleri nereye göndermiş acaba bilen varmı? Ayrıca kanunu hiçkimse dikkate almıyor. Eski sisteme göre bilirkişi kurulları oluşturuluyor.
TDUB isimleri ANKARA SPK ya göndermiş.SPK da yazıyı her ilin valiliğine göndermiş.Bulunduğum ilde SPK nın gönderdiği yazıyı valilikten araştırdım-Bildiğiniz gibi yazıda o vilayetteki uzmanların isimleri ve adresleri yazıyor-Adliye yerine yanlışlıkla başka bir müdürlüğe göndermişler.Valilikteki yazı işleri birimine kamulaştırma bilirkişiliği için SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarının yasadaki yeni düzenleme gereği öncelikli olduğu bilgisini kendilerine verdim.Böylelikle SPK yazısı adliyeye gönderilmiş oldu.Sizde oturduğunuz yerde valilikten araştırma yaparsanız yazının nerde olduğu bulunur sanırım.

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #11 : Mart 09, 2013, 01:46:36 ÖS »
TDUB isimleri ANKARA SPK ya göndermiş.SPK da yazıyı her ilin valiliğine göndermiş.Bulunduğum ilde SPK nın gönderdiği yazıyı valilikten araştırdım-Bildiğiniz gibi yazıda o vilayetteki uzmanların isimleri ve adresleri yazıyor-Adliye yerine yanlışlıkla başka bir müdürlüğe göndermişler.Valilikteki yazı işleri birimine kamulaştırma bilirkişiliği için SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarının yasadaki yeni düzenleme gereği öncelikli olduğu bilgisini kendilerine verdim.Böylelikle SPK yazısı adliyeye gönderilmiş oldu.Sizde oturduğunuz yerde valilikten araştırma yaparsanız yazının nerde olduğu bulunur sanırım.
:) Devlette işler böyle yürüyorsa vay halimize...

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #12 : Nisan 07, 2013, 11:28:30 ÖS »
TDUB'un düzenlediği Kamulaştırma Bilirkişiliği Eğitimi 6-7 Nisan günlerinde ıstanbul'da yapıldı. Yakın tarihte, aynı eğitim semineri Ankara'da da yapılacak.

Eğitim, Yargıtay 5. Hukuk Dairesi eski tetkik hakimi Sayın Mehmet şenol tarafından verildi. Seminerde; bu alanda da rapor hazırlayabilmek  için,  çok farklı bilgi birikimine ve değerleme metodolijisine ihtiyacımız olduğunu öğrendim. TDUB'un hazırladığı seminer notlarını  ve  TMMOB tarafından yayınlanan "Kamulaştırma Bilirkişiliği" kitabını çok sıkı çalışmamız  gerekiyor.  2 günlük eğitimde, değerleme mesleğinin geneline ilişkin çok önemli bilgiler de öğrendiğimi söylemeliyim.

ısim listelerinin mahkemelere ulaşmasında sorun çıkması isabet olmuş.    Kamulaştırma bilirkişiliği, hem mevzuat, hem rapor formatı  hem de uygulama ilkeleri açısından; bizlerin rutin olarak yaptığı taşınmaz değerlemesinden bir hayli farklı. 

Bu alanda uzmanlaşmak isteyen meslektaşlarımın, TDUB'un düzenleyeceği eğitim çalışmalarına katılmalarında yarar var. Nacizane tavsiyem; bu tür bir eğitime katılmadan, kendimizi kamulaştırma konusunda yeterli bilgiyle donatmadan, hiç kimse kamulaştırma bilirkişiliği yapmaya kalkışmasın. Kelimenin tam anlamıyla "rezil " oluruz.  Kamulaştırma bilirkişiliği, hem mevzuat, hem rapor formatı  hem de uygulama ilkeleri açısından; bizlerin rutin olarak yaptığı taşınmaz değerlemesinden bir hayli farklı.

Sayın şenol'un ifadesine göre; 2014 yılından itibaren, çok sayıda iyi yetişmiş değerleme uzmanına ihtiyaç olacak. Değerleme uzmanlarına çok sayıda görev verilecek.

Bu vesile ile; TDUB yönetimine  ve değerli deneyimlerini ve bilgilerini bizlere aktaran sayın Hakim Mehmet şenol beyefendiye teşekkür ederim.

A.Mesut Tatlıpınar

ÇÇR

• **
« Yanıtla #13 : Aralık 29, 2013, 10:38:07 ÖS »
Lisans veren SPK,Kamulaştırma Kanununda belirtilen Lisanslı Değerleme Uzmanlarının listesini ikamet ettikleri ilgili ıl Valiliklerine gönderdimi ?

yhyilmaz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Ocak 01, 2014, 11:13:15 ÖÖ »
Önce TDUB değerleme uzmanları listesini SPK'ya bildiriyor.Daha sonra SPK, ıl Valiliklerine uzman listelerini göndererek kamulaştırma bilirkişiliği  konusunda öncelikli olduklarını yazı ile bildiriyor.Sonrasında Valilik yazı işleri müdürlükleri de kendilerine gelen listeyi Adliyelere gönderiyorlar.Ancak bildirilen isimler Adliye yerine yanlışlıkla başka Müdürlüklere gönderilmiş olabilir.Valiliklerin yazı işleri müdürlüğünden, yazının Adliyelere gidip gitmediğini takip etmek gerekiyor.