Değerleme Uzmanları
SINAV SORULARI => GAYRİMENKUL DEĞERLEME ESASLARI => Konuyu başlatan: Nazlı - Ocak 12, 2009, 02:10:40 ÖS
-
sitede 2006-3 sınavı için 22-31-34 için yanlış deniyor ancak 31 hariç diğerleri doğru. Ben 2006 -3 sınav sorularından 11 - 12 - 33 -35 te takıldım yardımlarınızı bekliyorum.
-
2006/III -11. soru;
NG/BG=0,75
Yapı Kap. Oranı=0,06
Yapı Net Geliri=Taşınmaz Net Geliri*0,60
B.G=2.000.YTL*12= 24.000 YTL
NG= 24.000*0.75 = 18.000 TL
Yapı Net Geliri= 18.000*0,60= 10.800 TL
Yapı Kap. Oranı= Yapı Net Geliri/Yapı Değeri
0,06=10.800/ Yapı Değeri
Yapı Değeri= 180.000 TL
Yapı Değeri = Yapı m² inşaat alanı*m² birim fiyat*(1-yıpranmalar)
180.000= 300*X*0,90-100
X=190.000/270 = 703,703.. olur..
2006/III -12. soru;
Y.Y.M=600*900=540.000 TL(A) YYM= 640.000 TL (B)
NG= 2500*12= 30.000 TL 24.000 TL
K.O= 0,05 0,04
Değer= 30.000/0,05= 600.000 TL 24.000/0,04= 600.000 TL
Yapı Değeri= 600.000*0,60=360.000 TL 600.000*0,75=450.000 TL
Yıprama tutarı= 540.000-360.000=180.000 TL 640.000 - 450.000= 190.000
Yıp.Tutarı= Y.Y.M.*Yıpranma Oranı
180.000= 540.000*X 190.000=640.000*X
X=0.333333/5= 0,066666 X=0,296875/10=0,0296875
Ort= 0,04817 =% 4,8 olur...
-
Mehmet bey, cevaplarınız için teşekkür ederim.
2006-3034 soru çözümü
Yapı değer payı 90.000 (%40), arsa değer payı (%60) ile orantı kurarasak arsa değer payı 135.000 YTL olur.
arsa brüt gelir payı 800*12=9600
net gelir/ brüt gelir oranı 0,90
9600*0,90 =8640 arsa net geliri
8640/135000= 0,064 arsa kapitalizasyon oranı (c) şıkkı
-
sitede 2006-3 sınavı için 22-31-34 için yanlış deniyor ancak 31 hariç diğerleri doğru. Ben 2006 -3 sınav sorularından 11 - 12 - 33 -35 te takıldım yardımlarınızı bekliyorum.
Merhaba Nazlı Hanım, 22.soruyu nasıl çözdünüz acaba?
-
2006/3
22 soru
V arsası konut olduğu için yanlız konutlara ait arsaların değerlerini tespit ediyoruz değerlerini
R arsası 70000*1,4 (2004 - 2006 değer artışı)= 98.000 TL satış fiyatı 600*1,5 (emsal) = 900 m2 98.000/900=109
S arsası 60000*1,23 = 73.800 TL 500*1,5 (emsal)= 750 m2 73.800/750= 99
T arsası 100000*1,1 = 110.000TL 800*1,5 (emsal)=1200 m2 110.000/1200=92
109+99+92=300 /3 =100 TL birim değer
V arsası 500*2=1000 m2 1000*100=100000TL toplam değer 100000/500 =200 TL arsa m2 değeri
-
Teşekkür ederim Nazlı Hanım. Benim hatam en sonda, tekrar 500 metrekareye bölmemişim. Kolay gelsin...