SORU26:
Bir ilçede 10.100 m2 lik sulu arazi değerlenecektir. Arazide halen buğday, arpa ve şeker pancarı münavebe sistemi uygulanmaktadır. Arazinin verimi yüksek olup, ulaşımı kolay, tek parça, biçimi düzgün ve toprak verimliliğini olumsuz yönde etkileyebilecek ( tuzluluk, alkalilik, yüksek taban suyu vb) önemli bir sorun bulunmamaktadır. Yetiştirilen ürünlerin 2006 yıl fiyatları ile üretim masrafları, ürün verimleri aşağıda verilmiştir.
ÜRETıM MASRAFLAR (YTL/DA)
Masraf Unsurları Buğday Arpa şeker pancarı
Sürüm gideri 25,50 25,60 44,55
Ekim 8,00 7,50 20,50
Bakım 29,50 28,50 150,20
Hasat-taşıma-Pazarlama 22,50 21,15 185,00
Arazi kirası 60,00 60,00 85,00
ÜRÜN VERıMLERı ve FıYATLARI
Ürün verimleri (kg/da) 500 530 6.500
Saman Verimi (kg/da) 200 200 -
Ürün Fiyatı (kg/da) 0,36 0,32 0,13
Saman Verimi (kg/da) 0,10 0,10 -
Bu tabloya göre, ekonomide geçerli tarımsal kredi faiz oranı %20,
arazi belediye ve mücavir alanı sınırları dışında olduğuna göre
arazinin yıllık ortalama net geliri kaç YTL/da dır? (çıkmış soru)
Seçenekler;
a) 173 - b)137 - c)128 - d)121 - e) 114
Faiz oranının yarısı alınıyor (%20/2= %10), ayrıca %3 de genel idare
giderleri için ekleme yapılıyor.
Buğday için üretim masrafı: 25,50+8,00+29,50+22,50 = 85,50*1,10*1,03=
96,8715
Buğday için ürün verimi: 500*0,36+200*0,10 = 200,00
Buğday için net gelir = 200-96,8715= 103,1285
Arpa için üretim masrafı: 25,60+7,50+28,50+21,15 = 83,10*1,10*1,03= 94,1523
Arpa için ürün verimi: 530*0,32+200*0,10 = 189,60
Arpa için net gelir = 189,60-99,72 = 95,4477
Pancar için üretim masrafı: 44,55+20,50+150,20+185,00= 400,25*1,10*1,03 =
453,4833
Pancar için ürün verimi: 6500*0,13= 845,00
Pancar için net gelir = 845,00-453,4833 = 391,5168
Ortalama net gelir = (103,1285+95,4477+391,5168)/3 = 196,70 ytl/da
oluyor
SORUNUN ÇÖZÜMÜ
Faiz oranının yarısı alınıyor (%20/2= %10), ayrıca %3 de genel idare
giderleri için ekleme yapılıyor. ıSE
Buğday için ürün verimi: 500*0,36+200*0,10 = 200,00
Buğday için üretim masrafı: 25,50+8,00+29,50+22,50 +60= 145,50
54.5
Arpa için ürün verimi: 530*0,32+200*0,10 = 189,60
Arpa için üretim masrafı: 25,60+7,50+28,50+21,15 +60=142.75
46.85
Pancar için ürün verimi: 6500*0,13= 845,00
Pancar için üretim masrafı: 44,55+20,50+150,20+185,00+85= 485,25
359.75
54.5+46.85+359.75=461.1/3=153.7*1.10*1.03= 174.14 OLMASI SPK NIN VERDığı CEVABA DAHA YAKIN DEğıL Mı?
HATTA 153.7x0.10=15.37
153.7x0.03= 4.61
153.7
toplam 173.68 bile bulunuyor ne dersiniz