Gönderen Konu: iş görüşmesine giderken  (Okunma sayısı 3404 defa)

planay

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
iş görüşmesine giderken
« : Eylül 04, 2008, 12:51:32 ÖÖ »
Slm arkadaşlar sonunda yaptığım başvurulara bi cevap geldi ve bir değerleme firması beni görüşmeye çağırdı :)Ancak kafamı karıştıran bazı şeyler var bununla ilgili olarak tecrübelerini benimle paylaşabilecekleriniz varmı?
1.Yeni mezun ve tecrübesiz bir eleman olarak ne kadar ücret talep etmeliyim?Yani bu işin piyasası ne?En az kaç para verirlerse kabul etmeliyim?
2.şirket yeni bir şirket ve henüz lisansı yok!bu benim için bir problem olurmu?
ış görüşmesinde başka nelere dikkat etmeliyim?Yni açıkçası yeni mezun olduğum için ve tecrübem olmadığı için kalifiye eleman olarak kullanılmaktan çekiniyorum.Ama şirketin tutumunu nasıl anlayabilirim başlamadan?Bi yerdende başlamak istiyorum.

Bu yüzden deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız ve bana bu konuda yol gösterirseniz çok sevinirim ;D

şimdiden teşekkürler...

tarikbinziyad

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: iş görüşmesine giderken
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2008, 03:32:29 ÖÖ »
SEVGıLı PLANAY...
HERşEYDEN ÖNCE ÇAğIRILMIş OLMANA SEVıNDıM..BU ÖNEMLı BıR GELışME...GELELıM ENDışELERıNE..
BıR şEKıLDE BıR YERLERDEN BAşLAMAN ÖNEMLı BENCE..LıSANSLI FıRMA VEYA DEğıL..ZATEN YAKLAşIK 1 YIL ıÇERıSıNDE GÖRECEğıN şEYLER AYNI...FAKAT LıSANSLI OLURSA DAHA KURUMSAL OLMAK ZORUNDA OLDUKLARI ıÇıN HAKLARIN DAHA BAğLAYICI..BUNU DA UNUTMA..ÇÜNKÜ SPK 'YA KARşI SORUMLULAR..HERşEYı RESMı YAPMAK DURUMUNDALAR..SENı ÇAğIRAN BıR SPK'LI şıRKET YOKSA ORADA BAşLA DERıM..ıLERıKı ZAMANLARDA ÖNÜNE ÇIKAN ıMKANLAR OLURSA DEğERLENDıRıRSıN..

FıYATA GELıNCE..PıYASADA TECRÜBELı AMA HENÜZ SPK LıSANSINI ALMAMIş ARKADAşLAR YAKLAşIK 1.500 ,-YTL MAAş + PRıM...BU DA TOPLAMDA 1.750-2.000 ARASINA TEKABUL EDıYOR..BAZILARI DA SADECE MAAş VERıYOR..PRıM VERMıYOR..1.750-1.800 YTL KADAR..DEğışıYOR..GÜNCEL PıYASA RAKAMLARI..YENı MEZUNLARA NE VERıLDığıNı BıLMıYORUM..YENı ÇALIşMAYA BAşLAMIş ARKADAşLAR BUNU CEVAPLASINLAR..AYRICA BU RAKAMLARDAN DA KENDıNE PAY BıÇ..1.000-1.200 YTL GıBı RAKAM OLABıLıR..ÇÜNKÜ ADAM SÖMÜRMEYı SEVıYORLAR.. :-((

NEYSE..EN GÜZELı ÖYLE YA DA BÖYLE BıR YERLERDEN BAşLAMAN..BENCE EN ÖNEMLıSı BU..1 TANEDEN FAZLA TEKLıF VARSA şARTLARI DAHA ıYı OLANI SEÇ...BıRBıRıNDEN FARKI YOK...

YENı HAYATINDA BAşARILAR..

AYRICA BAşLADIGINDA TECRÜBELERıNı (YEDığıN KAZIKLAR DA DAHıL) PAYLAş Kı...DığER ARKADAşLARA KATKI OLSUN..

ıYı ÇALIşMALAR..

TARIK KOÇ

planay

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 06, 2008, 11:26:48 ÖS »
Tarık bey çok teşekkürler..Hem bu sektör için hemde hayatımdaki ilk iş görüşmesi tecrübesi olduğu için bayağı kasdım kendimi:)kendimi nasıl savuncam?nasıl ifade edicem?bide çalışmaya başladıktan sonra hemen lisansımı almak için uğraşcam,ancak her şehirde kurs yok bildiğim kadarı ile konulra baktım mevzuatla ilgii olanlara yabancı değilim ama şu finansla ilgili olanları kurs almdan geçmem olanaksız sanırsam:((neyse görüşmem haftaiçinde ilk iş görüşmemide;eğer işe alınırsam ondan sonraki dönemdede yaşadıklarımı paylaşacağımdan emin olabilirsiniz:))yardımlarınız için gerçekten size minnettarım:)

Meslektaş olmak dileğiyle:)))

Saygılar..

erkanyi

• Erkan YILDIRIM
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #3 : Eylül 08, 2008, 01:09:36 ÖS »
ış görüşmenizde sakin olmaya çalışınız. Umarım istediğiniz gibi gerçekleşir görüşmeniz.
Sınavlarla ilgilide hele işe bir başlayın ve mesleği yakından bir hissedin zaten ondan sonra kendiniz bir yol çizmeye başlıyacaksınız.

Başarılar..

planay

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2008, 11:15:15 ÖS »
Evvet sonunda oldu:)ışe alındım..artık bende gayrimenkul değerleme uzmanı olma yolunda ilk adımlarımı atmış bulunuyorum:)umarım bundan sonra forumda sadece derslerle ilgili konularda yardım talep ederim:)şu yiyeceğim kazıklar meselesine gelince kabul edildiğim şirket gerçekten çok iyi..en azından şimdilik ilk itibarım öle..yine dikkatli olmam gereken konuları yazarsanız benim için iyi olur:)Çünkü henüz ne bu sektör hakkında nede çalışma hayatı hakkında bir bilgim yok,ama yaşanan her kötü şey bile insana çok şey kazandırıyor..yaşamadan bilemeyeceğim için sadece iyi şeyler diliyorum..Bu sektöre olan merakımı gidermemde ve bilgi edinmemde bu forumun bana çok faydası oldu.O yüzden çok teşekkür ediyorum,sorularıma cevap veren herkese..Artık sıkça görüşeceğiz...

Hoşçakalın..

Saygılar.......... :D

tarikbinziyad

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 15, 2008, 06:58:11 ÖÖ »
sevgili planay...

çok sevindim...umarım adaleti tesis ederek mesleğini ahlaklı bir değerleme uzmanı olarak devam ettirirsin..

hayırlı olsun.... ;)

tarık koç

mehmetin0679

• Ziyaretçi
daha tecrübe etcen...
« Yanıtla #6 : Eylül 16, 2008, 04:16:57 ÖS »
planay arkadas hayırlı olsun işin umarım basarılı olursun fakat kendinden ödün verme bu iştede baska iştede. ne dedigimi zaman geçtikçe anlarsın. iyi çalışmalar...

gozden84

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2008, 01:37:02 ÖS »
Evvet sonunda oldu:)ışe alındım..artık bende gayrimenkul değerleme uzmanı olma yolunda ilk adımlarımı atmış bulunuyorum:)umarım bundan sonra forumda sadece derslerle ilgili konularda yardım talep ederim:)şu yiyeceğim kazıklar meselesine gelince kabul edildiğim şirket gerçekten çok iyi..en azından şimdilik ilk itibarım öle..yine dikkatli olmam gereken konuları yazarsanız benim için iyi olur:)Çünkü henüz ne bu sektör hakkında nede çalışma hayatı hakkında bir bilgim yok,ama yaşanan her kötü şey bile insana çok şey kazandırıyor..yaşamadan bilemeyeceğim için sadece iyi şeyler diliyorum..Bu sektöre olan merakımı gidermemde ve bilgi edinmemde bu forumun bana çok faydası oldu.O yüzden çok teşekkür ediyorum,sorularıma cevap veren herkese..Artık sıkça görüşeceğiz...

Hoşçakalın..

Saygılar.......... :D

Planay hayırlı olsun yeni işin..sakıncası yoksa ne kadar ücret aldığını belirtirmisin bizde kendimize kıstas alalım??

planay

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2008, 02:46:38 ÖS »
Ya biliyomusunuz herkes bunu söylüyor..Kendinden ödün verme! bu ne demek ben bi türlü anlamadım.Yani meslekte nasıl şeyler başımıza gelebiliyorki insanlar kendinden ödün vermek zorunda bırakılıyor?cidden bu benim kafamı çok karıştırıyor mehmet bey lütfen bunu biraz daha açıklarmısınız?açıklayınki bizde ona göre tedbirimizi alıp mesleğimizi doğru şekilde gerçekleştirelim ve kişiliğimizede sahip çıkalım...bu mesleğe yada iş hayatına yeni başlayan insanlar için tecrübelelerin vereceği bir nasihat bile çok önemli..

Bundan başka gözden arakadaşım ben işe başvurular yapmadan fiyatı çok iyi araştırdım.Bu sektörde çalışan arkadaşlarım ve duyduklarımdan aldığım bilgilere göre en az 750 ytl en fazla 1200 ytl gibi paralar konuşuluyor.Bu sizin iş tecrübeniz ve yaşadığınız şehir ile alakalı istanbuldaki 1200 ytl ile küçük bi şehirdeki 1000 ytl aynı sayılır bence..sizde görüşmelerinizde bunu dikkate alın.Bunlardan daha farklı bi rakam duymadım.3 aşağı 5 yukarı aynı..Fiyat bi şekilde aynı ama size tanılan imkanlara dikkat edin.Benden tavsiye..

Herkese kolay gelsin..Saygılar..

kkarkin

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 09, 2010, 02:20:04 ÖS »
iyi günler bu konuyu açtığınızdan beri yaklaşık iki yıl geçmiş.
şimdi ben sizin geçtiğiniz yoldan geçmeye çalışıyorum. birkaç sorum olacak size ;
bu süre içinde neler yaşadınız? mesleğinizden memnunmusunuz? hala aynı şirkette devam ediyormusunuz?
ilgilenirseniz  sevineceğim. iyi günler.

melek

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 17, 2010, 12:31:24 ÖÖ »
Merhaba
Konuyu acan arkadas cevap yazmamıs ancak ben de benzer surecten gecıyorum.Sınavları gectım ortalama tuttrmak kaldı ancak fırmalar bu durumu kullanıyorlar ssk lı calısmak mecburıyetı var 3yıl. benım sektorde tecrubem yoktu bu yuzden de ortalama tutturmayı ıs deneyımı edındıkten snraya bırakıyorum.Staj mahıyetınde calıscagım bır yer ayarladım,ucret almadan bı sure calısıp tecrube edıncegım.Alacagınız maaslar asagı yukarı aynı fakat fırmayı arastırın derım,yaptıgım ıs gorusmelerınde bazı fırmalar yapılan masrafları da cebınızden karsılamanızı beklıyorlar ve verılen maas hıcbır sekılde  yetmıyor.SSk lı maasla ıse alan fırmalarda bu sorun olabılıyor ancak cozum ortagı olarak calısabılmek ıcınde isi bılmenız gerekıyor.sorunuz varsa yardımcı olmaya calısırım basarılar dılerım.

kursat

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 23, 2010, 05:33:45 ÖS »
sayın melek cevabınız için teşekkür ederim.
işe ilk başlamam yetiştirilme mahiyetinde olacağı için fazla bi maaş beklentim yok ilk bir yıl sonunda konut değerleme uzmanlığı lisansı alamayı düşünüyorum başarılı olursam bu çalıştığım şirkette statümü değiştirir mi ?
başlangıç için büyük bi şirketmi yoksa daha küçük çaplı bi şirket mi daha uygun ?
ve maaşlar hakkında rakam vermeniz mümkün mü acaba?
teşekkür ederim...