Gönderen Konu: LıSANSIZ EKSPERLER TAPUDAN TAKYıDAT VE PROJEYE BAKAMIYACAKMIş?  (Okunma sayısı 2392 defa)

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Arkadaşlar bu hafta içerisinde 2 ayrı tapu sicil müdürlüğünden böyle bir ikaz aldım 06.03.2010 tarihinden itibaren lisansı olmayan eksperlerin tapudan herhangi bir bilgi alamayacağını söylediler bu konuda bilgisi olan varmı?
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2010, 10:32:55 ÖS Gönderen: Exper »

FatihDEMÝR

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: LıSANSIZ EKSPERLER TAPUDAN TAKYıDAT VE PROJEYE BAKAMIYACAKMIş?
« Yanıtla #1 : Şubat 21, 2010, 09:15:29 ÖS »
SPK nın 53 sayılı tebliğinin 15 maddesine göre  tanımlanan ve görev tanımı yapılan Lisanslı şirketler ve Lisanslı degerleme uzmanlarının kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları bilği belge için ve yasaya göre  TKGM  nin 14/09/2009 tarih 4134 sayılı bölgeler arası genel emirleri nedeniyledir.6 matt 2007 de çıkan 3 yıllık geçiş dönemi sonucunda konut kredilerinin ve icra takibatında sadece  Lisanslı uzmanlar yetkilendirildiğinden dolayı , 6/3/2007 tarihli Konut Finansman kanunu,  SPK ve TKGM web sitesine girip detaylı içeriğini görebilirsiniz.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Şubat 21, 2010, 10:29:35 ÖS »
Üstad TKGM nin sayfasında milyon tane link var sen biliyorsan direk link ver istersen , ben sorum cevabını merak edıyorum geçiş dönemi bittimi yani??

Bilindiği üzere; Türk Medeni Kanunun 1020 nci maddesi “Tapu sicili herkese açıktır. ılgisini inanılır kılan herkes, tapu kütüğündeki ilgili sayfanın ve belgelerin tapu memuru önünde kendisine gösterilmesini veya bunların örneklerinin verilmesini isteyebilir. Kimse tapu sicilindeki bir kaydı bilmediğini ileri süremez.”

Yani ben bankanın bana vermiş olduğu yetki belgesini gösterdikten sonra nasıl bakmazlar merak ediyorum??
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2010, 10:38:09 ÖS Gönderen: Exper »

snn303

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 26, 2010, 02:06:22 ÖS »
Bu konu hakkındaki kanunu linkten ulaşabilirsin
http://www.mevzuatlar.com/sy/resmiGazete/rga/07/03/06030701.htm