Gönderen Konu: GAYRIMENKUL DEğERLEME UZMANI ARANIYOR (TECRÜBELı-TECRÜBESıZ)  (Okunma sayısı 10634 defa)

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
SPK LıSANSLI şıRKETıMıZDE ıSTıHDAM EDıLMEK ÜZERE; ÜNıVERSıTELERıN MıMARLIK, ıNşAAT MÜHENDıSLığı, HARıTA MÜHENDıSLığı VEYA şEHıR VE BÖLGE PLANLAMASI BÖLÜMLERıNDEN MEZUN, TECRÜBELı-TECRÜBESıZ PERSONEL ARANMAKTADIR.
CV: info@1aggd.com

mehmetin0679

• Ziyaretçi
Ynt: GAYRIMENKUL DEğERLEME UZMANI ARANIYOR (TECRÜBELı-TECRÜBESıZ)
« Yanıtla #1 : Mart 30, 2011, 08:32:09 ÖS »
ilanınızda şehir belirtmemişsiniz?

nell

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2011, 02:10:33 ÖS »
Üniversitelerin Mimarlık, şehir ve Bölge Planlama, ınşaat Mühendisliği ve Harita Mühendisliği bölümlerden mezun (veya ilgili bölümlerin ön lisans programından),
En az 2 yıllık mesleki tecrübesi veya gayrimenkul değerleme tecrübesi bulunan,
Ön lisans mezunlarının yaptığı işi hukukçular,işletmeciler,ekonomistler,öğretmenler.... tüm lisans mezunu gduzmanları yapabilir sizin için o guruplar kelaynak mı?öteki mi?

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2011, 02:29:55 ÖS »
Üniversitelerin Mimarlık, şehir ve Bölge Planlama, ınşaat Mühendisliği ve Harita Mühendisliği bölümlerden mezun (veya ilgili bölümlerin ön lisans programından),
En az 2 yıllık mesleki tecrübesi veya gayrimenkul değerleme tecrübesi bulunan,
Ön lisans mezunlarının yaptığı işi hukukçular,işletmeciler,ekonomistler,öğretmenler.... tüm lisans mezunu gduzmanları yapabilir sizin için o guruplar kelaynak mı?öteki mi?

Sevgili nell,

Ne demek istediğinizi anlayamadım, biraz açıklar mısınız?
Bizim ilanımızda "önlisans"tan bahsedilmiyor. Biz lisans seviyesi mezunu arkadaşlar arıyoruz da, bu kelaynak ne içindi inanın anlayamadım?
Açıklarsanız sevinirim...
Amacınız bir tartışma platformu yaratmaksa onda da dürüstçe fikirlerimi söylerim merak etmeyin...
Sizden cevap bekliyorum...

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 04, 2011, 02:31:46 ÖS »
ilanınızda şehir belirtmemişsiniz?

Merkez ofisimiz ıstanbul Avrupa yakasıdır.
Yakın gelecekte Anadolu Yakası Ofisimizi de açmayı hedefliyoruz.

ıyi çalışmalar.

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #5 : Nisan 04, 2011, 04:18:42 ÖS »
Bu meslek ayrımı ve belirli meslekleri ön plana çıkarma gerçekten lisans sahibi diğer meslek grubundaki
insanları madur ediyor. Bu seçim yapılıyor ve bundan sonra da böyle olacaksa diğer meslek grularının
lisans almasına gerek yok. Arkadaşlar boşuna lisans almak için çabalamayın yukarıdaki bölümlerden
mezun değilseniz şansınız yok. Bankalar, adliyeler, özel şirketler bu konu artık kesinleşti herkez aynı grup
mezunların peşinde diğer mezunların şansı yok.

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 04, 2011, 04:30:25 ÖS »
BU GÜN BıR GENÇ ARKADAşIMA BıR KOCA SAYFA YAZARAK ANLATMAYA ÇALIşTIM. O DA SıZıNLE AYNI DÜşÜNCE VE ÇEKıNCE ıLE YÜZYÜZE ıDı, BEN DE KORKU-ÇEKıNCELERıNE ELıMDEN GELDığıNCE AÇIKLIK GETıRMEYE ÇALIşTIM. YENıDEN YAZMASI ÇOK UZUN OLDUğUNDAN ıZNıNıZLE BURAYA KOPYALAMAK ıSTıYORUM.
VE BıR DE MERAK ETTığıM ıÇıN SORUYORUM LıSANS SEVıYESı EğıTıMıNıZ HANGı BRANşTADIR?

*********Sektörümüz çok yeni olduğu ve birkaç ayrı disiplini içerisinde barındırmak zorunda olan bir iş kolu olduğu için zeminimiz çok kaygan. Buna reel anlamda sektörün varlığının 1998 yılı itibariyle ve GEDAş ile başladığını da eklerseniz ve tabiki bariz bir iş potansiyelinin varlığını da düşünürseniz zeminin neden bu kadar kaygan olduğunu genç bir dostum olarak hayal edebilirsiniz.
Sorun şu ki birkaç disiplini içinde barındırması, yüklü bir volüme sahip olması, sürekli büyüyen bir potansiyele sahip olması ve sektörel anlamda yetişmiş eleman eksikliği nedeniyle de dönemsel olarak emlakçılar dâhil herkes bir takım kurum ve kuruluşlara "eksper"lik yaptı. Değerleme Uzmanı arkadaşlarımı tenzih ediyorum ve vurguluyorum "eksper"lik yaptı.
Bugün bile tapu sicillerinde "iş takipçileri" hatta tapu sicilinin karşısındaki "cep telefoncunun çırağı" bile "ben ekisperim abla bakıver şuna da" şeklindeki yaklaşımları ile tapu sicil memurundan bilgi almaya çalışıyor. Yanısıra bu şekilde yapılan veya yaptırılan işlerin bir kısmı (büyük bir kısmı) sonraki aşamalarda şirket ve kurumların başına büyük dertler açabiliyor.
Sorun şudur ki gerçeği sahteden nasıl ayıracağını, hangi kriterlerin önemli olduğunu neye göre tercih yapılması gerektiğini ne bankalar ne de kurum ve kuruluşlar çok iyi bilmiyorlar. Tam da bu noktada, “Teknik Eleman” yani mimar, inşaat mühendisi, şehir ve bölge plancısı, harita ve kadastro mühendisi, kısmen de makine mühendisi (makine değerlemeleri için)sadece “teknik” özelliklere sahip oldukları için özellikle talep gören disiplinler haline geliyor. Başkaca kriteri olmaması sektörü bu noktaya yöneltiyor. SPK’dan alınan lisanslara gelince, asıl kriter olması gereken bu lisanslar adet olarak Türkiye genelinde çok az olduğu ve mevcut olanların da çok büyük kısmının lisanslı değerleme şirketlerine sahip (her şirket 5 adet SPK lisanslı değerleme uzmanına sahip olmak zorunda, bunların 2’si %51 hisseye sahip ve sorumlu ortak olmak zorunda... vs) olduğunu göz önünde bulundurduğunuzda hiçbir anlam ifade etmeyen bir parametre haline geliyor.
Tamamen bilgi birikimine ve tecrübeye odaklı bir işlem olan ve birden çok disiplinin ortak hareket etmesini gerektiren değerleme hizmetinin içerisinde sadece "teknik adamlar" yok aslında. Pek çok “Sorumlu Değerleme Uzmanı”mız da şirket yapılarını incelerseniz “Ekonomist”tir.
Bu nedenledir ki bir dönem SPK’nın lisanslama sınavlarında, meslek disiplinlerine yönelik kısıtlama getirilmesi gündeme her geldiğinde “ıktisat Fakülteleri” hep “Teknik” okullarla birlikte ve sektörün içerisinde düşünülmüştür.
Ama Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Mayıs 2010’da kurulmuş ve daha 1 yaşını bile doldurmamış, henüz 12-13 yaşında ve emeklemeye bile başlamamış bebecik olan sektörümüzdeki yapılanmaların tamamlanması da uzun bir süreç alacaktır.
Tüm bu sebeplerden dolayı sevgili genç arkadaşım size önerim, eğer gerçekten bu sektör ile ilgili gelecek hayalleri kuruyor iseniz asla vazgeçmeyiniz. Sektör zaman içerisinde yolunu bulacak ve devam edecektir, siz de yakınında durup iyi takip ederseniz bir gün sen ve senin gibi genç arkadaşlarımızı bizlerin koltuklarında, “Birlik”te, Lisanslı Değerleme şirketlerinde aktif görev almış biçimde izlemek biz ablalarınızın en büyük keyfi olacaktır. Sektör O’na gerçekten gönül vermiş, yetişecek genç beyinlere çok ihtiyaç duyuyor. Siz de bunlardan birisiniz, unutmayınız güzel kardeşim....****************

UMARIM ÇEKıNCELERıNıZE BıR NEBZE OLSUN AÇIKLIK GETıREBıLMışıMDıR...

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 04, 2011, 06:36:07 ÖS »
Meltem hanım,
iyi niyetli ve olumlu yaklaşımlarla konuya açıklık getirmeye çalışmışsınız ancak gerçek buz gibi soğukluğuyla karşımızda
duruyor. Ben Makine Mühendisiyim. Değerleme işinin meslek bazında olması bana mantıklı gelmiyor. Gayrimenkul Değerleme
Uzmanlığı kendi başına ayrı bir disiplin olmalıdır. GDU kişiler mesleklerine göre sınıflandırılacaksa bu uzmanlığın herkese verilmesinin
anlamı nedir. Boşluğu doldurmak mı, ınşaat mühendisleri, harita müh., şehir plancıları bu işi yapacaksa diğer meslek gruplarına neden
uzmanlık veriliyor. ıleride durum düzelecek anlamındaki yazınız bence günümüz gerçekleriyle bağdaşmıyor ve bunun değişme
ihtimali de zayıf. Bir makine müh. olarak sadece makinelerle ilgili değerleme mi yapmam gerekiyor. Buna kim karar veriyor.
Piyasa mı karar veriyor, SPK mı, bankalar mı? Böyle bir uygulama herhalde sadece Türkiye'de olur. ınsanları kandırmaktan başka
bir sonucu yok bu uzmanlığın. O yüzden tekrarlıyorum sizin talep ettiğiniz birkaç mühendislik dalından başka meslekteki
gençler boşuna zahmet etmesin bu piyasada onlara iş yok. Bu gerçeği bilerek maddi ve manevi zorlukları çekecekleri bu maceraya
yani GDU'na boşuna girişmesinler.

sultan

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 05, 2011, 03:09:39 ÖÖ »

MELTEM HANIM , LıSANS ALMIşSINIZ,  HAYIRLI OLSUN.

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 05, 2011, 11:44:50 ÖÖ »
Sultan Hanım çok teşekkür ederim :)
Darısı başınıza inşallah, sevgilye kucaklıyorum sizi :)

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 05, 2011, 12:43:32 ÖS »
Sevgili Kadokg (adınızı bilsem daha keyifli sohbet olabilirdi;))

Öncelikle maalesef bu mesleğin yani Değerleme Uzmanlığının lisans programı yok. Biri de benim okulumda yani ıTÜ de olmak üzere birkaç lisansüstü programı var bildiğim kadarıyla. Kadir Has yeni bir lisansüstü programı açıyordu ama lisans seviyesine çekemiyorlardı son duyduğuma göre. Biz bu konuyla ilgili SPK nezdinde de görüşmeler yapmıştık. Halen de bu görüşmeler devam ediyor, hatta geçen hafta bu konu görüşüldü, özellikle lisans programı ile ilgili kısım. S
ektörde kimse bu durumdan rahatsız değil diye düşünmeyiniz. Mutlaka ki her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de "KıMSE OLMASIN, YAPAMASIN, BEN TEK OLAYIM" mantığında "DıNAZOR"lar var. Ama sektörümüzün en güzel yanı, çok yeni bir sektör olması nedeniyle yaş ortalamasının nispeten genç olması.
şunu açıkça ifade edeyim ki bu "Teknik" adam kavramının çıkış noktası aslında "BANKA"lardır. Nedeni de çok basit aslında, Bankaların "patlayan" kredilerde vaktiyle çok canı yandı. Basit bir örnekle adı iyi bilinen ve yabancı ortaklı bankalarımızdan birinin 2002 yılında banka uhdesine geçmiş mallarının içerisinde gözümle şahit olduğum bir örnek 2 sokak arkadaki mevcut binada daire gösterilip 2 sokak öndeki daha temeli atılmamış, yerinde olmayan binanın olmayan katındaki kat irtifaklı daire tapusu üzerine ipotek konmuş. Kredi ödenmemiş ve banka bu olmayan binadaki daireyi uhdesine almak zorunda kalmıştı. Bunun gibi o kadar çok örnek var ki o dönemlerden kalan, zaman zaman bizler de kendi içimizde geyik konusu yapıp anlatıp dururuz inanın.
Sorun şu ki "BANKA"lar şube müdürlerinin emlakçıya telefon açıp "ağbi bu daire kaç para eder" noktasından buralara gelince olay da çingeneye yetki verme hesabına geliyor. Aslında takıldıkları tek nokta, gerek Kadastral gerekse bina içerisinde yer ve konum doğrulamasının yapılması. Ancak ellerinde başkaca kriter olmayınca "Teknik" adam kısmına takılı kalıyorlar. şUNU DA SÖYLEMELıYıM Kı TÜM BANKALAR SORUMLU DEğERLEME UZMANI'NIN MESLEğıNı GÖZ ARDI ETMEK VE “SPK ARTIK O YETKıYı VERMış BUNA SES ÇIKARAMAYIZ” DEMEK ZORUNDA KALIYORLAR.
Bizlere gelince, tüm şirketler zaten içerisinde farklı meslek disiplinlerinden bir sürü genç kardeşimizi, arkadaşımızı istihdam ediyoruz, sadece “Bazı Banka”lara bildirilecek personel kısmında, yukarıda bahsettiğimiz personeli istihdam ediyoruz. Dikkat ediniz “Bazı Banka”lar. Bankaların da tümünün böylesi bir arayışı yok çünkü kafası çalışan banka zaten altında SDU imzası olan raporu aldığının, bu şirketin mesleki mesuliyet sigortasının olduğunun ve ezkaza bir zarara uğraması durumunda da karşısında muhatabının olduğunun net bir biçimde farkındadır.
Bizim şirketimizin Sorumlu Değerleme Uzmanı arkadaşımız “ıktisat Fakültesi” mezunu ve ekonomisttir. ınceleyiniz SPK listesindeki pek çok şirkette “ıktisat Fakültesi” mezunu, ekonomist” zaten vardır, var olmaya da devam edecektir. Çünkü GDU sadece bankalara çalışmaz. Bankalar en son ve en az getirisi olan işlerdir. Tek özelliği volümünün çok yüksek olmasıdır. Çoğu şirket bankalar için ayrı departman kurar ve orda istihdam ettiği personel de bankaların istediği yönde “teknik” olabilir ama genelde en tecrübesiz personeldir.
Siz Makine Mühendisi olduğunuzu söylüyorsunuz, bana göre en gerekli meslek disiplinlerinden birine sahipsiniz. Makine Mühendisi olabileceğinizi inanın hiç ihtimal vermemiştim. Veteriner Hekim, Eczacı falan olabilirdiniz ama Makine Mühendisi deyince şaşırdım doğrusu.
Bir Mimar olarak ben; bir oteli, fabrikayı, benzin istasyonunu içinde bir “Ekonomist”in bir “Makine Mühendisi”nin bir “Harita Mühendisi”nin olduğu bir meslek konsorsiyumu dışında değerlemeyi aklımın ucundan bile geçirmem. Nihayetinde benim belirleyeceğim değer kabaca inşai değerdir. Ki bu zaten Bayındırlık Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı birim fiyat listesinde vardır. Dört işlem bilen herkes benim yapacağım kadarını zaten yapar. Değerleme işi demek tüm bu meslek disiplinlerinin birlikte yapacakları öngörüler demektir, bunu da sakın unutmayınız.
Değerleme Uzmanlığı, bilgi birikimi, tecrübe ve vizyon gerektirir. Bunlara sahip olduğunuz ve kendinizi yenileyip geliştirebildiğiniz ölçüde sektörde var olursunuz. Bence siz olayın bu “meslekler” kısmına bu kadar takılmayıp, yolunuza sağlam adımlarla devam ediniz. Zaman içerisinde tüm taşların yerine oturduğunu göreceksiniz.
Bu arada emin olun ki yolunuzu açmak için önünüzde ablalarınız, ağabeyleriniz mutlaka olacaktır.
Sevgiyle kalınız...

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #11 : Nisan 05, 2011, 05:30:35 ÖS »
Meltem hanım,
yazınızı dikkatle okudum. ısmim Yaşar, ben de ıTÜ mezunuyum ama sanırım sizden eskiyim. GDU sektörüne
bu konuda işyerinde yaptığımız değerlemeler, yatırım programlarının hazırlanması gibi konulardaki
çalışmalarım sebebiyle girmek istedim. Ve yaşım da çok genç olmadığından  2 yılda sınavlara girerek
sertifikayı aldım. Sertifikayı alınca hemen gidip adliyede dilekçe verdim. ıcra dairelerinde bu konuda
uzman olmayan bilirkişiler yerine GDU larının alınacağı söylendi ki bu olması gereken di zaten. Ancak
sıra seçime gelince aynen sizin yaptığınız gibi inşaat, harita ve şehir plancıları listeye alındı, hatta
beni çağırdılar son anda telefon edip pardon sizi inşaat mühendisi annettik o yüzden çağırdık kusura
bakmayın dediler. Bu yüzden GDU kişinin mesleğinin ön plana çıkarılmasına tepkiliyim. Madem ki böyle bir
sınav sistemi var ve insanlar ciddi olarak bu konuya çalışıyorlar, eğitim alıyorlar, kursa gidiyorlar ve zahmetlerin
sonucunda bu uzmanlığı alıyorlar veterinerde olsa, iktisatçı da olsa ayrım yapılmaması gerekir diye düşünüyorum.
Ben makine, otel, fabrika, benzinlik değerlemesi tabi ki yaparım ama konut değerlemesi, arazi değerlemesi de
yapmam gerekir diye düşünüyorum. Meslek ön plana alınacaksa veterinerler hatta tıp doktorları var
GDU olan onlar neyi değerleyecekler.

Sanırım SPK ile bağlantınız var veya en azından görüş aktarabilecek konumdasınız. Bu çerçevede mesleğin arka planda
olduğu GDU sertifikasının ön planda olduğu bir sistemin gelmesi dileğiyle size selamlarımı yolluyorum. Mesleğe adım atan
veya atmayı düşünen kardeşlerimi aydınlatmak için bu satırları yazdım. Saygılarımla.

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 05, 2011, 06:18:43 ÖS »
YAşAR BEY,
ıLK YAZILARINIZI OKUDUğUMDA GENÇ BıR ARKADAşIMIN FEVERANI SANDIM, SEKTÖRÜN 12-13 YILLIK OLDUğU (GEDAş KURULUşU ıTıBARıYLE ALIRSANIZ) BENıM DE MESLEKTE 22 SEKTÖRDE 11 YILLIK OLDUğUMU DÜşÜNEREK SıZE ABLA YAKLAşIMINDA BULUNMUşTUM ANCAK, SON YAZINIZLA SEKTÖRE HAKıMıYETıNıZı FARKETTıM, ÖNCELıKLE BUNUN ıÇıN ÖZÜR DıLERıM.
SPK LıSANSINA SAHıP "DEğERLEME UZMANI" ÜNVANINI ALMIş VE BU SEKTÖRDE STAJ SÜRELERıNı TAMAMLAMIş TÜM ARKADAşLARIMIZ ıÇıN YÜZDE YÜZ SıZE KATILIYORUM HAKLISINIZ. MESLEğı NE OLURSA OLSUN LıSANSLAMA SÜRECı ıÇERıSıNDE MEVZUATTAN FıNASMANA SEKTÖREL ANLAMDA TÜM BıLMESı GEREKENLERı ZATEN O SINAVLARI VEREBıLMEK ıÇıN ÖğRENıYOR.
YıNELıYORUM, ELıMıZıN YETTığı DıLıMıZıN DÖNDÜğÜNCE, BEN, şıRKETıMıZıN DEğERLEME UZMANILARI VE SORUMLU ORTAKLARI OLAN ARKADAşLARIMLA, HER PLATFORMDA FIRSAT BULUP YARATIP BAHSı GEÇEN DURUMU ZATEN ZıKREDıYORUZ.
NETıCEDE SPK LıSANSINA SAHıP HERKES MESLEğıNE BAKILMAKSIZIN "GAYRIMENKUL DEğERLEME UZMANI"DIR.
ADLıYEDE BAşINIZA GELEN OLAY ıÇıN CıDDEN ÜZÜLDÜM, ANCAK ONU DA BENCE şÖYLE DEğERLENDıRMEK LAZIM; DÜNE KADAR "BıLıRKışı" SIFATIYLA ODALARDAN ATAMALAR YAPAN HAKıMLER, ARTIK EN AZINDAN BÖYLE BıR LıSANSIN MEVCUT OLDUğUNU ÖğRENDıLER.
FIRSAT BULDUKÇA BıZLERıN ÇEşıTLı PLATFORMLARDA BU DURUMU DıLE GETıRMEK VE "BıRLıK"ıN ZAMAN ıÇERıSıNDE TÜM BU SORUNLARI ÇÖZECEğıNı UMUD ETMEKTEN BAşKA YAPILABıLECEK ÇOK DA BıR şEY YOK SANIRIM.
HER şEYE RAğMEN SıZ YıNE DE SEVGıYLE KALINIZ DOSTUM. KOLAYLIKLAR DıLıYORUM...

şenaykaya

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 05, 2011, 07:31:02 ÖS »
Sultan Hanım çok teşekkür ederim :)
Darısı başınıza inşallah, sevgilye kucaklıyorum sizi :)
[/quote

tebrik ederimmm..darısı banada olsun lütfen....:)]

bandaleros

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 05, 2011, 08:43:40 ÖS »
Ben de yeni mezun bir iktisatçı olarak bu sektörde geleceğimi planlamak istiyorum. şirketlerin işe alım yaparken sürekli teknik disiplinden eleman istemesi beni de biraz umutsuzluğa düşürüyor. Bu sorunu aşmak için g.d yüksek lisansı yapmak bir çözüm olabilir mi? Meslekte tecrübeli kişilerden bu konu hakkında bir görüş alırsam çok mutlu olurum..