Gönderen Konu: TAVSıYENıZ?  (Okunma sayısı 5296 defa)

pohjolo

• YENİ ÜYE
  • *
TAVSıYENıZ?
« : Kasım 24, 2010, 06:56:13 ÖS »
merhaba.size bişey danışmak istiyorum.harita müh. son sınıftayım gayrimenkul sektöründe çalışmak istiyorum.sizce nasıl başlamalıyım?spk lisansı olanlar çoğaldı gelecekte iş sıkıntısı meydana gelir mi?yoksa 1-2 yıl harita bürosunda çalıştıktan sonra kendi ölçüm büromu kurmak daha mı mantıklı olur?bide remax tan çağırdılar.sistemlerini çok övdüler.biraz kararsız kaldım.işin içinde olanlara danışmak istedim.şimdiden teş. ederim.

cougar

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: TAVSıYENıZ?
« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2010, 01:51:46 ÖS »
Merhaba.. Kariyer planlamanı kendin yapmalısın ancak bizlere fikrimizi sorduğun için söylüyorum, eğer istekliysen SPK Sınavlarına girmeye başlayıp bir an evvel Değerleme uzmanı olmaya bak. Sektörde çalışanlar çoğaldı, iş sıkıntısı olur mu dersen bu da yine sana bağlı. Sen ne kadar iyi ve istekli olursan sektör seni o kadar ister.. Başarılar..

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2010, 04:38:20 ÖS »
Çalışmak istediğin firmanın isminde gayrimenkul değerleme geçiyorsa buoyle bir firmada çalışarak tecrübe süreni doldurabilirsin. benim 5 yıllık tecrübe süremin tamamı lisanssız bir firmada doldu

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #3 : Aralık 26, 2010, 02:15:47 ÖS »
Bu arada da bu mesleği yapacaksan Ramax a girme, benim bildiğim onlar emlak komisyonculuğu yapıyor oradan 1 ay sigortan yatarsa bir daha eksper olmassın,

pohjolo

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 27, 2010, 07:28:56 ÖS »
Bu arada da bu mesleği yapacaksan Ramax a girme, benim bildiğim onlar emlak komisyonculuğu yapıyor oradan 1 ay sigortan yatarsa bir daha eksper olmassın,
ewet haklısınız teş. ederim hatırlattığınız için..peki aynı anda  lisanslı değerleme firmasında ortak olup  kendi mühendislik büromuzu da kurabiliyor muyuz?yoksa sadece tek bir firmada ortaklığımızın olması mı gerekiyor?

özlemm

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Şubat 12, 2011, 11:06:16 ÖS »
merhaba. ben gayrimenkul deg uzm.na hazırlanmak istiyorum.bu konuyla ilgili yeterli bilgim yok. sormak istediğim;gayrimenkul deg. uzm.sınavından önce spk temel düzey veya ileri düzey belgeleri almak gerekiyormu, bi bağlantısı warmı bu sınavlarla?yoksa direk gayrimenkul deg uzm sınavınamı başvuruyoruz.şimdiden teşekkürler..

lanthorn

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 12, 2011, 02:21:48 ÖS »
pohjolo,
öncelikle şunu belirteyim..bende gayrimenkul sektöründeyim ve  SPK sınavlarına girmek için hazırlanmaktayım.değerleme için kararsızlıkların da haklı olabilirsin ama şu da varki artık özel şirketlerin çoğu değerlemeci arıyo ve bunun içinde eğer baktıysan bir sürü firma var. Re/Max a gelince de bende Re/Max da çalışmaktayım. emlak komisyonculuğu diye bir şey yok. ama tabiki bazı şartları var diyelim.ve bu şartlar ofisine göre değişiyor. bu ve buna benzer şeyler diğer emlak ofislerinde de mevcut.tabii bu ofislerde çalışırken nadir olarak görülen tek şey maaş ve sigortadır. böyle şeler genelde yok.prim üstüne çalışılır.
dediğim gibi görüşürsen herhangi bir ofisle istedğin bilgilere ulaşabilirsin...yine de sormak istedğin bişey olursa re/max la yada başka ofislerle ilgili bildklerimi paylaşabilirm...

kays3rili

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
tavsiyeniz lazım
« Yanıtla #7 : Nisan 01, 2011, 09:29:42 ÖS »
Ben .... gayrimenkül ve danışmanlığı adı altında kurumsal çalışan iso belgeli bir emlak şirketinde işe başladım. Spk sınavlarına girmeyi düşünüyorum fakat bazı şeyler okudum komisyonculuk yapan bir yerde sigortan başlarsa başvuralamıyormuş bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz. Birde bu istede okudugum bir konuda eger isminde gayrimenkül  danışmanlığı geciyorsa bu 3 yıllık şart kosulan tercübe olayından sayılabiliyormus bana bu konuda bilgi verip ne yapmam gerektigi konusunda aydınlatırsanız sevinirim ....

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: tavsiyeniz lazım
« Yanıtla #8 : Nisan 05, 2011, 02:52:29 ÖS »
Ben .... gayrimenkül ve danışmanlığı adı altında kurumsal çalışan iso belgeli bir emlak şirketinde işe başladım. Spk sınavlarına girmeyi düşünüyorum fakat bazı şeyler okudum komisyonculuk yapan bir yerde sigortan başlarsa başvuralamıyormuş bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz. Birde bu istede okudugum bir konuda eger isminde gayrimenkül  danışmanlığı geciyorsa bu 3 yıllık şart kosulan tercübe olayından sayılabiliyormus bana bu konuda bilgi verip ne yapmam gerektigi konusunda aydınlatırsanız sevinirim ....
AYRIMI DOğRU YAPMAK LÂZIM ARKADAşLAR, SPK DıYOR Kı "ANA SÖZLEşMESıNDE GAYRIMENKUL DEğERLEMESı" YAPIYOR OLDUğU YAZMALI.
ÇOK BASıT BıR ÖRNEKLE "EMLAKÇI" OLARAK BıLıNEN "ESKıDJı"NıN MERKEZ OFıSıNDE ıSTıHDAM EDıLEN PERSONEL, şıRKET ANA SÖZLEşMESıNDE BU CÜMLE YAZILI OLDUğU ıÇıN STAJINI KABUL ETTıREBıLıYOR. ANCAK BÖLGE ORTAKLIKLARI ıLE BıLıNEN "FRANCHıSE"LARIN FARKLI ANA SÖZLEşMELERı OLDUğUNDAN ıÇERıSıNDE "GAYRIMENKUL DEğERLEMESı" YAZMADIğI ıÇıN KABUL EDıLMEYEBıLıYOR. RE/MAX BU KONUDA BıLıNÇLı BıR EMLAK FıRMASI, BıLıNDığı ÜZERE SOM GAYRIMENKUL DEğERLEME ıLE "ORGANıK" OLMASA DA BAğLANTISI MEVCUTTUR.TURYAP-TGD VEYA REHA MEDıN RıTM BENZERı ÖRNEKLER SEKTÖRDE MEVCUT.
EMLAKÇIDA ÇALIşMANIN NEGATıFı ANA SÖZLEşMEDıNDE GAYRIMENKUL DEğERLEMESı YAZMADIğI SÜRECE STAJINIZ KAPSAMINA ALINMAMASIDIR, YOKSA ASLA VE KAT-A DEğERLEME UZMANI OLAMAZSINIZ SPK ıGNORE EDER DıYE BıR KURAL DA YOKTUR ZATEN.

YARDIMCI OLABıLDığıMı UMUYORUM, SEVGıYLE KALIN...

Arda06

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 10, 2011, 04:58:15 ÖS »
Meltem Hanım' ın yazdıklarına eklenebilecek pek bişi kalmamış sanırım:) Emlak Danışmanı(komisyoncusu işi ile iştigal etse dahi ve statüsünde değerleme yapabileceğine dair hüküm bulunan ve yaptığı değerleme faaliyetini kestiği fatura ile ispat edebilen şirket yada tacir yanında geçirilen sigortalı süre raporda imzanız bulunması koşulu ile sizin tecrübenizden sayılır.

pohjolo

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2011, 10:42:41 ÖS »
pohjolo,
öncelikle şunu belirteyim..bende gayrimenkul sektöründeyim ve  SPK sınavlarına girmek için hazırlanmaktayım.değerleme için kararsızlıkların da haklı olabilirsin ama şu da varki artık özel şirketlerin çoğu değerlemeci arıyo ve bunun içinde eğer baktıysan bir sürü firma var. Re/Max a gelince de bende Re/Max da çalışmaktayım. emlak komisyonculuğu diye bir şey yok. ama tabiki bazı şartları var diyelim.ve bu şartlar ofisine göre değişiyor. bu ve buna benzer şeyler diğer emlak ofislerinde de mevcut.tabii bu ofislerde çalışırken nadir olarak görülen tek şey maaş ve sigortadır. böyle şeler genelde yok.prim üstüne çalışılır.
dediğim gibi görüşürsen herhangi bir ofisle istedğin bilgilere ulaşabilirsin...yine de sormak istedğin bişey olursa re/max la yada başka ofislerle ilgili bildklerimi paylaşabilirm...

remaxta başlamamın bir sakıncası yoktur umarım gelecek için..bişey daha sormak istiyorum  gayrimenul danışmanlarının aldığı prim ilden ile değişiyor mu?mesela istanbulla antalya bir oluyo mu

lanthorn

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 01, 2011, 01:11:25 ÖS »
iyi bir ofise denk gelirsen tabiki yok. prim sistemi de genel olarak şirketten şirkete değişiklik gösterir.remax da çalışırsan satışlarından %3 alıcı satıcı diye prim alırsın. aldığının % 48 si sana kalır % 52 si ofise kalır.ama dediğim gibi ofisten ofise de değişilk gösterme ihtimali var.şimdiden başarılar..

pohjolo

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 01, 2011, 03:10:28 ÖS »
AYLIK KAZANÇ ORTALAMA 4000-6000 DOLARDAN BAHSEDEN SATICILAR VAR.BıRAZ ABARTI GELDı BANA.BU MÜMKÜN MÜ?

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Temmuz 21, 2011, 03:10:16 ÖS »
EN ZOR PAZARLANAN ÜRÜN "EMLAK"TIR.
ÖNCELıKLE BUNU AKLINIZDA TUTMANIZDA FAYDA VAR.
ıKıNCı OLARAK DA şUNU UNUTMAYIN Kı, MALINI SATACAK ıNSAN ETıKETıNı ÜZERıNE KENDı KOYDUğU SÜRECE SATIşINIZ DA O KADAR GÜÇLEşıYOR. BıZıM RAPORLARIMIZDA, DEğERLEME ÇALIşMASININ KOşULLARINI TANIMLAYAN BıR ıBARE VARDIR, DERıZ Kı;
Bu değerleme çalışmasında aşağıdaki hususların geçerliliği varsayılmaktadır:
-Alıcı ve satıcı makul ve mantıklı hareket etmektedir.
-Taraflar gayrimenkul ile ilgili her konuda tam bilgi sahibidirler ve kendilerine azami fayda sağlayacak şekilde hareket etmektedirler.
-Gayrimenkulun satışı için makul bir süre tanınmıştır.
-Ödeme nakit veya benzeri araçlarla peşin olarak yapılmaktadır.
-Gayrimenkul alım satım işlemi sırasında gerekebilecek finansman piyasa faiz oranı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

ÖZELLıKLE ıLK MADDE SıZE EN BÜYÜK SIKINTIYI ÇIKARIR ÇÜNKÜ BıRıNDEN BıRı MUTLAKA MAKUL SINIRLAR DIşINDADIR.
SıZ BAşARIP ONLARI MAKUL SEVıYELERE CEKEBıLıRSENıZ MESELE KALMAZ. BıR DE EN ÖNEMLıSı LOKASYONUNUZ EğER "TALEP" GÖREN BıR BÖLGE VE "ORTALAMA"LARDA BıR SATIş FıYATINIZ VARSA ELıNıZDE EVET SATIş YAPARSINIZ.
AMA KışıSEL OLARAK O BAHSEDıLEN AYLIK ORTALAMA KAZANÇLAR BENCE ÇOK FAZLA ÜTOPıKTıR. şUNU DA ıLAVE ETMELıYıM Kı BEN BıR DÖNEM "ESKıDJı MÜZAYEDECıLıK A.ş.” MERKEZDE ÖNCE "EKSPERTıZ BıRıM MÜDÜRÜ" SONRA DA "GAYRIMENKUL GELışTıRME DEPARTMAN BAşKANI" SIFATLARI ıLE ÇALIşTIM. O DEDığıNıZ RAKAMLAR MERKEZ OFıSıN MÜZAYEDE YOLU ıLE BANKA-TOKı-KURUM VS GıBı PORTFÖY MALLARININ SATIşLARINDAN GELENLERDE OLUYORDU. BÖLGE ORTAKLARTI DA ORTAKLIKLARI ORANINDA PAY ALDIKLARI ıÇıN HAYATTA KALMAYI BAşARIYORLARDI. KOCA ANKARANIN TEK SAHıBı BENıM DE ARKADAşIM TAM 6 YIL BOYUNCA BÖLGEDEKı EN BÜYÜK BÖLGE ORTAğI OLMASINA RAğMEN 6 YILIN SONUNDA BıLANÇOSUNA BAKTIğINDA SADECE MASRAFLARI ÇIKARABıLDığıNı FARKETTığı ıÇıN ESKıDJı TABELALI OFıSıNı KAPATIP DEğERLEME ışıNE GEÇTı.
KARAR VERıRKEN BU DA KULAK ARKANIZDA DURSUN ıSTEDıM.