2009 EYLÜL(A)- 21.SORU
PAMUK :
BG = 250 x 4,55 = 1.137,50 TL/da
GıDER = 95,50+ 85,65 + 250,50 + 245,50 = 677,15 TL
TOPLAM GıDER = 677,15 x 1,03 (GENEL GıDER ) x 1,08 (FAıZ ORANININ YARISI)
TOPLAM GıDER = 753,26 TL/ da
PAMUK NET GELıR = 1.137,50 – 753,26 = 384,24 TL/ da
KIşLIK SEBZE:
BG = 2.150 x 0,85= 1.827,50 TL/da
GıDER = 101,10+ 96,95 + 455,55+ 365,50= 1.019,10 TL
TOPLAM GıDER = 1.019,10 x 1,03 (GENEL GıDER ) x 1,08 (FAıZ ORANININ YARISI)
TOPLAM GıDER = 1.133,65 TL/ da
KIşLIK SEBZE NET GELıR = 1.827,5 – 1.133,65= 693,85 TL/ da
TOPLAM NET GELıR : 384,24 + 693,85 = 1.078,09 TL/DA
2009 EYLÜL 22.SORU
R= I / V 0,085 = 1.078 / V V= 12.682,35 TL
2009 EYLÜL 23.SORU
R(m) = I(m)/ V(m)
V(m) = 550.000 x 0,6 =330.000 TL
I(m) için
PV= I(m) (1+r)^n -1
(1+r)^n x r
330.000 = I(m) (1+0,11)^30 – 1
(1+0,11)^30 x 0,11
I(m) = 37.958,12
R(m) = I(m) / V(m)
R(m) = 37.958,12 /330.000
R(m) = 0,11502
V(ö) = 550.000 x 0,4 = 220.000 TL
Efektif BG = (43.800 x 0,96 ) + 3.500 = 45.548 TL
I = 45.548 – 9.500 = 36.048 TL
I(ö) = 36.048 – 37.958,12 = - 1.910,12 TL
R(ö) = I(ö) / V(ö) R(ö) = - 1.910,12 / 220.000 = - 0,00868
R= (R (m) x M) + (R (ö) x (1- M))
R= (0,11502 x 0,6 ) + ( -0,00868 x 0,4 ) = 0,06554 = % 6,55
2009 EYLÜL 24.SORU
R = I / V 0,0655 = 36.048 / V V = 550.015
2009 EYLÜL 25.SORU
Faaliyet Giderleri Oranı = Faaliyet Giderleri / Efektif Brüt Gelir
FGO = 9.500 / 45.548 = 0,2086
Net Gelir Oranı = Net Faaliyet Geliri / Efektif Brüt Geliri
NGO = 36.048 / 45.548 = 0,07914
2009 EYLÜL 26.SORU
PV = 385.000
N= 20 x 12 = 240
I/YR = % 8/12 = 0,66
PMT = 3.220,29 AYLIK
PV = A .((1+r)^n)) – 1 385.000 = A .((1+ 0,006)^240 ) -1
( (1+r)^n ) . r ((1+0,006)^240) . 0,08
A= 3.220,29 TL AYLIK
2009 EYLÜL 27.SORU
R(m) = I(m) / V(m) R(m) = 3.220,29 x 12 R(m) = % 10,04
385.000
2009 EYLÜL 28.SORU
385.000 = TD x 0,65 TD = 592.307,69 TL
R = I / V R= 91.500 / 592.307,69 = % 15,448 = % 15,45
2009 EYLÜL 29.SORU
DCR = I / I(m) = 91.500 / ( 3.220,19 x 12) = 2,36
2009 EYLÜL 30.SORU
I = BG x 0,88
IG = 144 x12 = 1.728 TL
R= % 6,5
K/D = 0,75
I = (I + IG) x 0,88 I = I 0,88 + (1.728 x 0,88) I = 12.672 TL
R= I / V 0,065 = 12.672 / V V= 194.953,85 TL
K/ D = 0,75 K/194.953,85 = 0,75 K = 146.215,38 TL
ÖZKAYNAK = 194.953,85 – 146.215,38 = 48.738,47 TL
2009 EYLÜL 31.SORU
ARAZı 1
R = I /V 0,17 = I / 630.000 I= 67.410 TL
IG = BG – I IG = 72.000 – 67.410 = 4.590 TL
ARAZı 2
R = I /V 0,093 = I / 850.000 I= 79.050 TL
IG = BG – I IG = 84.000 – 79.050 = 4.950 TL
ARAZı 3
R = I /V 0,11 = I / 542.000 I= 59.620 TL
IG = BG – I IG = 64.000 – 59.620 = 4.380 TL
ORTALAMA GıDER = (4.590 + 4.950 + 4.380) / 3 = 4.640 TL
2009 EYLÜL 32.SORU
I. YIL
ıG = 12.000 TL BG = 140.000 TL I = 140.000 – 12 = 128.000 TL
II. YIL
ıG = 12.000 x 0,96 = 11.520 TL BG = 140.000 x 1,18= 165.200 TL
I= 165.200 -11.520= 153.680
III. YIL
ıG = 11.520 x 0,96 = 11.059,20 TL BG = 165.200 x 1,18= 194.936 TL
I= 194.936 -11.059,20= 183.876,80 TL
PV = 128.000 + 153.680 + 183.876,80 + 4000.000
(1+0,12) (1+0,12) ^2 (1+0,12)^3 (1+0,12)^3
2009 EYLÜL 33.SORU
EMSAl 1
ıNşAAT ALANI = 52 x 70 x 3 = 10.920 M2
M2 DEğERı = 27.300.000 /10.920 = 2.500 TL /M2
EMSAl 2
ıNşAAT ALANI = 40 x 60 x 2 = 4.800 M2
M2 DEğERı = 11.616.000 /4.800 = 2.420 TL /M2
EMSAl 3
ıNşAAT ALANI = 45 x 58 x 3 = 7.830 M2
M2 DEğERı = 28.392.000 /7.830 = 3.626,05 TL /M2
ORTALAMA M2 = ( 2.500 + 2.420 + 3.626,05) / 3 = 2.848,68 TL/M2
% 20 FAZLASI = 3.418,22 %20 EKSığı = 2.278,94
YENı ORTALAMA = (2.500 + 2.420) /2 = 2.460 TL/M2
K
DEğER = 2.460 x (34x60 x 3) = 15.055.200 TL
2009 EYLÜL 34.SORU
M ıÇıN
TABAN ALANI = (24 –(4+4)) x ( 30 – (5+9)) = 256 M2
ıNşAAT ALANI = 256 x 4 = 1.024 M2
NıÇıN
TABAN ALANI = (28–(4+4)) x ( 35 – (9+6)) = 400 M2
ıNşAAT ALANI = 400 x 6 = 2.400 M2
N/M = (2.400 x M2 DEğERı) / ( 1.024 x M2 DEğERı) = 2,343
2009 EYLÜL 35.SORU
TD = AD +YD
YD = 420.000 -220.000 = 200.000 TL
YD = YYM –YT
200.000 = YYM -320.000
YYM = 520.000 TL
YO = YT / YYM = 320.000 / 520.000 = 0,61538
BıR YILLIK YIPRANMA = 0,61538 / 28 = 0,02198 = % 2,20
2009 EYLÜL 36.SORU
TD = AD +YD
YD = 655.000 -280.000 = 375.000 TL
YD = YYM –YT
375.000 = YYM -285.000
YYM = 660.000 TL
YO = YT / YYM = 285.000 / 660.000 = 0,43182
YO = YAş x YILLIK Y.O
0,43182 = YAş x 0,0206 = 20,96 = 21 YAş
2009 EYLÜL 37.SORU
YILLIK ORTALAMA YO = ( 2,20 + 2,06) /2 = % 2,13
YO = 0,0213 x 18 = 0,38340
YO = YT / YYM YO = 0,3834 = YT / 500.000 YT = 191.700 TL
2009 EYLÜL 38.SORU
I = BG – IG
I = 40.000 – 8.000 = 32.000 TL
R(a) = I (a) / V(a) 0,075 = I(a) / 500.000 I(a) = 37.500 TL
I = I(a) + I (y) 32.000 = 37.500 + I (y) I (y) = - 5.500 TL
R (y) = I(y) / V(y) 0,081 = -5.500 / V(y) V(y) = - 67.901,23 YL
TD = AD + YD TD = 500.000 – 67.901,23 = 432.098,76 TL
2009 EYLÜL 39.SORU
DBYT = 160.0000 – (825.000 x (12/80))
(1 – 0,15)
DBYT = 36.250 / 0,85 = 42.647 TL
DBYT + DMYT = YT
42.647 + DMYT = 160.000
DMYT = 117.352,,94
2009 EYLÜL 40.SORU
YD = YYM –YT
YD = 825.000 – 160.000
YD = 665.000
TD = AD + YD
TD = 320.000 + 665.000 = 985.000 TL
DBYT / TD = 42.647 / 985.000 = 0,0433