Gönderen Konu: ıngiltere GM raporu  (Okunma sayısı 3166 defa)

bpolat

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
ıngiltere GM raporu
« : Şubat 26, 2013, 05:37:21 ÖÖ »
SPK Lisanslı Değerleme Uzmanıyım, ıngiltere sınırları içerisinde ipoteğe alınacak gayrimenkuller için uluslararası değerleme standartlarına uygun ıngilizce-Türkçe rapor düzenlenir.
ılgilenenlerin 0044 07500 909 699 nm telefondan irtibata geçebilirler.
bernapolat@windowslive.com

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: ıngiltere GM raporu
« Yanıtla #1 : Şubat 26, 2013, 11:28:25 ÖÖ »
Berna hanım
Çözüm ortağı olarak mı çalışıyorsunuz. Bağmsız mı? Bilgi edinme amaçlı sordum.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Şubat 26, 2013, 04:55:40 ÖS »
Hee biraz bilgi verin orda ücretler felan nasıl ? buradaki gibi lisansızlarda yapabiliyormu Oraya yerleşelim olmassa  ;D

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #3 : Şubat 26, 2013, 10:31:39 ÖS »
Hee biraz bilgi verin orda ücretler felan nasıl ? buradaki gibi lisansızlarda yapabiliyormu Oraya yerleşelim olmassa  ;D

ıbretlik sorular vol.1 :)

Birkaç ekleme, acaba oradaki proje veya tapu müdürlüklerindeki muamale ve bilgi erişimi nasıl?

Orada "lisanslı şirket" adı altında bir mahkumiyet ve kısıtlama var mı uzmanlar için?

Orada, medeniyetin merkezlerinden biri olan UK'de, ücretler ve masraflara ilişkin yayınlanan kanun ve tebliğler buradaki gibi sümen altı ediliyor mu yoksa sonuna kadar uygulanıyor mu?

Oradaki bankalar buradaki bankalar gibi ekspertiz için ödedikleri ücretin 2,5 katını mı müşteriden tahsil ediyorlar?

'ılk' etapta aklıma gelen bunlar. Biraz bizi aydınlatırsanız seviniriz. :)
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2013, 12:10:33 ÖÖ Gönderen: onur85 »

bpolat

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 01, 2013, 12:24:03 ÖÖ »

ıbretlik sorular vol.1 :)

Birkaç ekleme, acaba oradaki proje veya tapu müdürlüklerindeki muamale ve bilgi erişimi nasıl?

Orada "lisanslı şirket" adı altında bir mahkumiyet ve kısıtlama var mı uzmanlar için?

Orada, medeniyetin merkezlerinden biri olan UK'de, ücretler ve masraflara ilişkin yayınlanan kanun ve tebliğler buradaki gibi sümen altı ediliyor mu yoksa sonuna kadar uygulanıyor mu?

Oradaki bankalar buradaki bankalar gibi ekspertiz için ödedikleri ücretin 2,5 katını mı müşteriden tahsil ediyorlar?

'ılk' etapta aklıma gelen bunlar. Biraz bizi aydınlatırsanız seviniriz. :)

Zamanım olmadığı için sorularınıza kısa kısa cevap vericem , Uluslararası Değerleme Konseyinin kuruluş yeri ve Morgage yasası UK den dünyaya yayılmıştır. Burada mesleki sorumluluk Türkiye'de kinden daha ağır yanlış ropor düzenlenmesi halinde ağır tazminatlar ve meslekten ben söz konusu ama yanlış yapma olasılığınız çok düşük sistem buna müsaade etmiyor herşey çok düzenli binalar eski çok çok nadir problemli burada kimse komşusunun evinde oturmuyor :) alıcı ve satıcı kendisine ayrı ayrı eksper tutmak zorunda alım satımlar uzun sürdüğü için sabah git akşama raporu hazırla yok ücret konusuna gelince Türkiye deki fiyatların çok üstünde örneğin özel bir şahsa yapacağınız kira belirleme raporu 1.000 £ bankaların ödedikleri ücretler mukayese bile edilemez. Ben mesleğe Antalya da başladım mesleki tecrübemi tamamlayıp lisansımı alabilmek için kendime Ltd açtm, ofis tuttum spk lisanslı X firmaya sözleşme imzaladım çektiğim rezilliği size anlatamam ödedikleri para şirket masrafları,benzinime anca yetiyordu sabahlara kadar yazdığım raporlarda cabasi maddi manevi çok yıprandım daha sonrasında evlenip UK ye yerleştim ek eğitimlerimi aldım mesleki ingilizcemi geliştirdim ve mesleğimi burda icra ediyorum.  şimdi bütün lisanslı eksper arkadaşlara sesleniyorum Eksperlik dünyanın heryerinde saygın bir meslek hedeflerinizi büyük tutun ve dünyaya açılın bu işi yurtdışında yapmak Türkiye'den çok kolay verdiğiniz emeğin hakkını kesinlikle alıyorsunuz. Dünyada milyonlarca Türk yaşıyor sanmayın ki bunların hepsi yaşadığı ülkenin dilini konuşabiliyor eksper ihtiyacı olduğunda kendini anlayabilecek Türk eksperler arıyorlar bunlar bizim için artı olan şeyler.

bpolat

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 01, 2013, 03:27:28 ÖÖ »
Sen işini de böyle dalga geçerek yapıyorsan orada aldığın üç kuruş bile fazla sana !!!!
« Son Düzenleme: Mart 01, 2013, 03:31:17 ÖÖ Gönderen: bpolat »

asyadegerleme

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 24, 2013, 01:40:43 ÖS »
TDUB toplantılarında katılanların meslek grubları ve kariyer veöz geçmişlerine bakıyorum sizin gibi mimar mühendis şehir plancı,emekli Banka müdürü,Tapu kadastro müdürü,SPK dan emekli yönetici bunlarla gurur duyuroruz.
Sahada çalışanlara bakıyorum SPK -BDDK-TDUB. nın genelge ve tebliğlerine aykırı olarak gerek sektöre yeni girmiş 2-3 yılda voleyi vurup sektörden çıkmayı düşünen şirket elemanları,çoğunlukta ise 18-20 yaşlarında ne yaptıklarını kendileride bilmeyen sorumluluğu kavrayamıyan genç çocuklar resim çekip 2-3 emlakçıya sorup fiyat ve çevre  ve risk analizi yapmadan rapor hazırlayanlar ve bunları süsleyip bankalara gönderenler.
Bu siteyi takip eden tüm üyelere soruyorum hangi meslek grubundan meslekten olmayanlara iş veriliyor,TMMO üyesi olmayan bir kişinin mühendis bile olsa çalışması mümkünmü,Berberlik ustalık belgesi olmayan meslek odasına kaydı olmayanın saç traşı bile yapması mümkünmü,şöför ehliyeti olmadan şöförler odasına kaydı olmayanın taksi şöförlüğü yapması mümkünmü,
Gelelim kendileride SPK Lisansı Değerleme uzmanı olan aynı zamanda şirket sahibi ve ortağı olan TDUB üyeleri sizler birlik üyesi arkadaşlarınızın haklarına dahi sahip çıkmayanlar onların haklarına saygı duymayanlar acaba kendinizede saygı duyuyormusunuz.SPK tebligi için çok sayıda arkadaş lisanslı şirketlerde en az 8 Lisanslı değerleme uzmanı olması ve lisans eksikliğinde sürenin 1 ay ile sınırlı tutulması için çok  sayıda görüş bildirildi o zaman ne yapacaksınız.şu an doğru dürüst maaşlarını ödemediğiniz için 2-3 lisans eksiğiniz bulunmakta iken 8 lisanslı arkadaşı nasıl temin edeceksiniz.önceden nasıl olsa 6 ay sonunda 2-3 lisanslı arkadaş bulup 1 ay çalıştırıp 6 ay daha zaman kazanır günü kurtartım düşüncesi sona eriyor  ne yapacaksınız.
Aynı birlikte aynı genel kurulda karşılaştığınız meslektaşlarınıza yaptığınız muamelelere şirketlerinizi kaybedip çözüm ortağı olarak  çalışmaya başladığınız zaman anlayacaksınız.şu anda bırakın 3 yıllık tercübe süresi olan mimar mühendis çalıştırmayı ,okuldan mezuniyet çıkış belgesi bile almadan adeta okulu yeni bitirmiş 1200 tl ye çalıştıracağımız sömüreceğiniz eleman bulma peşindesiniz.Çoğunun bankalarca akrevidatasyonları bulunmamakla beraber Lisanslı uzmanların adı ve banka şifresi üzerinde çalışmaya devam edin,Çok sayıda arkadaşın şikayet dilekçeleri SPK gittiği için bu tebliğ ile katı kurallar gelecek ve sonucuna katlanılacaktır.
Teknik elemanlardan daha iyi verim alıyoruz safsatasıda boşdur öyle olsa TSKB DEğERLEME A.ş- VAKIFDEğERLEME A.ş-GEDAş DEğERLEME A.ş gibi kurumsallaşmış en az 20 ye yakın firma SPK lisanslı mimar mühendis olmayan arkadaşlarla 3-4 yıldır çalışıyor çok verimli raporlar hazırlanıyor.
Kurumsallaşmış firmalar Lisanslı veya 3-4 yıldır sektörde çalışan arkadaşları tercih ediyor kendileri kazanıyor,sistemi bozanlar ise kısa sürede köşeyi dönmeyi düşünen naylon şirketlerdir.Kendi birlik üyelerine ve haklarına saygı göstermiyenlerin değerleme sektöründe sadece misafirdir.
SONUÇ OLARAK ıNğıLıZCE AVRUPADA RAPOR HAZIRLAYACAK KAPASITEDE VE BUNUN GıBı ÇOK SAYIDA LıSANSLI ARKADAşLARI NAMERDE MUHTAÇ EDENLER KENDıLERıNıN SONUDA SPK TEBLığı SONUCUNDA AYNI OLACAKTIR.