Gönderen Konu: TKGM'nin harç yatıran eksperler için yeni uygulaması ve Atm yasağı?  (Okunma sayısı 2669 defa)

onur85

• GOLD ÜYE
Selam arkadaşlar,
Bugüne dek ve kabul gören mevcut teamül gereği hepimiz Ziraat Bankası'nda sıra beklemek yerine Ziraat ATM'lerinden (para yatırmalı cins) tapu harçlarını yatırdık, yatırabiliyorduk.

ANCAK, bugün Mustafakemalpaşa / BURSA Tapu Müdürlüğü'nde yine her zamanki gibi şirket adına harç tahakkuk etmesine rağmen harcı Ziraat Atm'sinden yatırdım ve yatırırken kendi Tc Kimlik numaramı girdim. ÇÜNKÜ BıLıNDığı ÜZERE ZıRAAT ATM'LERı TC KıMLıK NO ve cep telefonu dışında bilgi girişine imkan vermiyor.

Gelelim, TKGM'nin komedi kararına. Harcı ödeyip Mustafakemalpaşa Tapu Müdürlüğü'ne proje incelemesi için gittim. Memur ve müdür dedi ki: 14.05.2013 tarihli TKGM'nin bölge müdürlüklerine gönderdikleri yazıya göre harç yatırırken 'şirketin vergi numarası' girilmesi ZARURı hale gelmiş. Uygulama bu olunca aşağıdaki negatif sonuçlar oluşmakta:

-Artık Ziraat Atm'lerinden para yatırmak, Atm makinası harcı yatıranın temsil ettiği şirketin vergi numarasını sormadığı için Atm yoluyla harç yatırmak mümkün olmayacak, gişeden sıra alıp saatlerce bekleyeceğiz.

-şirket işine doğrudan bağlı olmayan, bağımsız uzmanlarca Spk mevzuatına giren özel değerleme işleri için 'şirketin vergi numarası' diye bir kavram bulunmadığı için Tapu Müdürlükleri başvurumuzu almayacak.

Tkgm'nin günden güne anlamsız ve mantığa aykırı uygulama ve düzenlemeleri eksperlere büyük zorluk ve zarar çıkarmaktdadır. Bu uygulamaların nedenleri konusundaki yorum ise siz kamuoyunun.
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2013, 05:42:59 ÖS Gönderen: onur85 »

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ynt: TKGM'nin harç yatıran eksperler için yeni uygulaması ve Atm yasağı?
« Yanıtla #1 : Haziran 14, 2013, 07:34:26 ÖS »
Hiç ATM den yatırmadım desem yalan olmaz:)) anında tapu memurunun yanında cep telefonundan internetten yatırıyorum TAKBıS çıktısını alıp gidiyorum.
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2013, 07:40:20 ÖS Gönderen: Exper »

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Haziran 14, 2013, 07:55:38 ÖS »
Hiç ATM den yatırmadım desem yalan olmaz:)) anında tapu memurunun yanında cep telefonundan internetten yatırıyorum TAKBıS çıktısını alıp gidiyorum.

Ona da izin vermiyorlar(mış) artık! Müdür tutturdu şirketin vergi numarası diye. Dedim ki, şirketin yetkilendirilmiş elemanıyım, olmaz dedi. şirketin CEO'su bile yatırsa kendi kimlik no'sunu değil şirketin vergi numarasını girmeliymiş.

ıyi de Ziraat memurları da, Atm sisteminin yazılımı da bu zorunluluktan bihaber. Kaldı ki para yatıyorsa kimin yatırdığının ne önemi var? Böyle saçma mantık, sulanmış zihniyet olamaz.

Tkgm tamamen şaşırdı beyler. Biber gazından kaynaklanmış olabilir diye düşünüyorum.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #3 : Haziran 14, 2013, 11:22:53 ÖS »
Ben zaten şirketin vergi numarasını yazıyorum, ınternetten yatırıldığı zaman TC NO veya Vergi numarası diye çıkıyor

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Haziran 15, 2013, 12:01:54 ÖÖ »
Ben zaten şirketin vergi numarasını yazıyorum, ınternetten yatırıldığı zaman TC NO veya Vergi numarası diye çıkıyor

ınternetten yatırmayıda kabul etmiyor bu müdür 'çünkü elime dekontu ver' diyor bu seferde. Nasıl bir akıl tasarımı var çözebilmiş değilim. Bölge Müdürlüğü'nden bu rezalet ve çifte standarta dair bilgi alacağız zira diğer müdürlükler böyle komik  bir uygulama yapmıyor. Her kafasına esenin istediği gibi at koşturabildiği kamu kurumları yükselişe geçti arkadaşlar.
« Son Düzenleme: Haziran 15, 2013, 12:24:28 ÖÖ Gönderen: onur85 »

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Haziran 17, 2013, 03:51:12 ÖS »
Makbuz istemesi o müdürün resmen "Sığırlığıdır" zaten para yatırıldığı an görevli memur makbuz numarası, ne zaman yatırıldığı, kimin yatırdığı gibi bilgileri anında görüyor. Dinazor beyinli bu tarz insanlar kamu kurumlarından emekli olmadıkça bu tarz sorunlar bitmez