Gönderen Konu: Değerleme Faaliyetine ılişkin Esaslar Tebliği Taslağı Hakkında  (Okunma sayısı 10007 defa)

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: Değerleme Faaliyetine ılişkin Esaslar Tebliği Taslağı Hakkında
« Yanıtla #30 : Mart 21, 2013, 02:45:26 ÖÖ »
Sayın Ceacer

Lisanslı uzmanları ezmede kullandıkları formülü ortadan kaldırmak amacı ile böyle bir yöntem önerdim. Uygulanabilirliği son derece mümkün. Adalet mekanizmasında yıllarca kullanıldı.

Lisanslı uzmanlar hakkında söylenen şu: "Efendim sayı yetersiz, bunun için vatandaşın işi çözülsün diye ......."
Eğer bu formül uygulansın, sayının yetersiz olduğu veya lisanslı uzmanın olmadığı il sayısı bir elin parmakları kadar bile olmaz. Sayın Cerear'a katılmamak mümkün değil. Kazanç elde etmek için, öncelikle uzmanın olmadığı vilayetlere doğru bir akım başlar. Tıpkı noterlik gibi. Noterin olmadığı vilayet var mı?

Amaçları üzüm yemek ise, tebliğ taslağında çözüm önerilerimizi yani bağı-üzümü bolca anlattık. Ama amaçları lisanslı şirket sayısını bir anda düşürmek, lisanslı uzmanları ezim ezim ezmek ve yılda  86 milyar TL. konut kredisi toplamda ise 520 milyar TL. kredi kullanılan bir ülkenin finans yapısının sigortası olan değerleme mesleğini de, ehliyetsiz kimselere bırakmak ise, diyecek sözümüz yok.

Bir müşteri  mahal incelemesine başlamadan bana şunu söylemişti:" Eğer .... fiyatı yazmayacak isen, hiç fotograf çekimi yapma git. Ben başka eksper getirtirim." Bildiğim değeri yazdım. Ama 2 ay o bankadan iş alamadım. Bu iş çocuk oyuncağı değil.

SPK'ya güveniyorum. Yazdığımız önerilerin kabul göreceğinden şüphe duymuyorum.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #31 : Mart 22, 2013, 11:49:25 ÖÖ »
şirketler personel arayışına başlamışlar. Üstelik verdikleri ilanlarda "LıSANSLI UZMAN" diye ünvan kullanıyorlar. Allah'ın bu gününe şükürler olsun. Artık lisanslı uzmanlar da, eksper seviyesine yükseldi (!).

Mesleğimiz galiba iyiye gidiyor.

Lisansı olmayan bir arkadaşa dedim ki: "Ben imtihanı kazandım. Evde bir ....yükü kitap var. Vereyim sen de çalış, belgeni al" Bu arkadaş bana ne yazık ki şu cevabı vermişti: "Belgeninin bir önemi var mı ki, imtihan ile uğraşayım"

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #32 : Mart 22, 2013, 02:10:35 ÖS »
şirketler personel arayışına başlamışlar. Üstelik verdikleri ilanlarda "LıSANSLI UZMAN" diye ünvan kullanıyorlar. Allah'ın bu gününe şükürler olsun. Artık lisanslı uzmanlar da, eksper seviyesine yükseldi (!).

Mesleğimiz galiba iyiye gidiyor.

Lisansı olmayan bir arkadaşa dedim ki: "Ben imtihanı kazandım. Evde bir ....yükü kitap var. Vereyim sen de çalış, belgeni al" Bu arkadaş bana ne yazık ki şu cevabı vermişti: "Belgeninin bir önemi var mı ki, imtihan ile uğraşayım"

şu Spk tebliğ taslağının bankaları bağlamadığı müddetçe mesleki itibarımızın ve maddi kazancımıza dair gelir adaletinin iyi bir noktaya geleceğine inanmıyorum Ahmet hocam. Bazı bankalar hala istediği at koşturup masrafları ödemekten kaçınıyorlar. En önemlisi olan yol ve tapu masrafı gibi. Bu ihlal ve mağduriyetlerden dolayıda lisanslı eksper talebi olsada bu şahıslar sahaya çıkmaya imtina ediyorlar. Mevzuat eksikliği ve suistimaller hasebiyle bu meslekten soğutuluyorlar. Yalnız dediğiniz gibi lisanslı eksper aramaya dair eğilim ve zaruriyet ihtiyacı bencede olumlu.

Gönül ister kimse kimseye ağız eğmeden, eyvallahsız şekilde dürüst ve bağımsız değer takdiri yapabilsin. Çünkü çözüm ortaklığı ne şirkete ne de ekspere yarıyor :( ınşallah bu da gerçekleşir.
« Son Düzenleme: Mart 22, 2013, 10:03:16 ÖS Gönderen: onur85 »