Değerleme Uzmanları
SINAV SORULARI => GAYRİMENKUL DEĞERLEME ESASLARI => Konuyu başlatan: sener - Ekim 25, 2008, 01:28:08 ÖS
-
Konut Değerlemededen 12. ve 8. sorularda sonuca ulaşabilen arkadaşlar cevabınızı bekliyorum.
-
konut değerleme sınavı 8. soru:
1. bina:
--kiralanabilir alan : 2600 m2
kiralanabilen alan : 2340 m2
kira kaybı = 2600 - 2340 = 260 m2
kira kaybı oranı = 260 / 2600 = %10
2. bina:
--kiralanabilir alan : 3750 m2
kiralanabilen alan : 3375 m2
kira kaybı = 3750 - 3375 = 375 m2
kira kaybı oranı = 375 / 3750 = %10
ortalama kira kaybı oranı = (0,10 + 0,10) / 2 = %10
iyi çalışmalar..:)
-
konut değerleme sınavı 12. soru:
dikkat edilecek nokta sanayi bölgesinde m3 hesabı yapılacak.!
A:
inşaat hacmi = 5200*0,4*15 = 31200 m3
m3 değer = 3800000 / 31200 = 121,79
C:
inşaat hacmi = 5760*0,4*19 = 43776 m3
m3 değeri = 4480000/43776 = 102,34 m3
ort değer = (121,79+102,34) / 2 = 112,07 ytl/m3
B:
inşaat hacmi = 4450000/112,07 = 39707,33 m3
39707,33 = x*0,4*19
x = 5224,65 m2 çıkıyor. ama cevap şıklarında mevcut değil.