2006/III -11. soru;
NG/BG=0,75
Yapı Kap. Oranı=0,06
Yapı Net Geliri=Taşınmaz Net Geliri*0,60
B.G=2.000.YTL*12= 24.000 YTL
NG= 24.000*0.75 = 18.000 TL
Yapı Net Geliri= 18.000*0,60= 10.800 TL
Yapı Kap. Oranı= Yapı Net Geliri/Yapı Değeri
0,06=10.800/ Yapı Değeri
Yapı Değeri= 180.000 TL
Yapı Değeri = Yapı m² inşaat alanı*m² birim fiyat*(1-yıpranmalar)
180.000= 300*X*0,90-100
X=190.000/270 = 703,703.. olur..
2006/III -12. soru;
Y.Y.M=600*900=540.000 TL(A) YYM= 640.000 TL (B)
NG= 2500*12= 30.000 TL 24.000 TL
K.O= 0,05 0,04
Değer= 30.000/0,05= 600.000 TL 24.000/0,04= 600.000 TL
Yapı Değeri= 600.000*0,60=360.000 TL 600.000*0,75=450.000 TL
Yıprama tutarı= 540.000-360.000=180.000 TL 640.000 - 450.000= 190.000
Yıp.Tutarı= Y.Y.M.*Yıpranma Oranı
180.000= 540.000*X 190.000=640.000*X
X=0.333333/5= 0,066666 X=0,296875/10=0,0296875
Ort= 0,04817 =% 4,8 olur...