Gönderen Konu: Bilgilendirme yapabilirmisiniz?  (Okunma sayısı 1915 defa)

Revulotion

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Bilgilendirme yapabilirmisiniz?
« : Haziran 21, 2009, 06:03:54 ÖS »

Gayrimenkul Değerleme Sektöründe çalışan arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var. Aşağıdaki konular hakkında deneyimlerinizi benimle paylaşır ve bana yol gösterirseniz memnun olurum?

- Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı sınavına girmek ve kendime bu sektörde kariyer edindirmek istiyorum. Ama bu sektörde çalışan herhangi bir arkadaşım olmadığı içinde kafama takılan bazı sorulara cevap bulamıyorum. Bunlardan birincisi ıktisat mezunyum ve işletme yüksek lisansı yaptım ve ulusal bir gazetede ekonomi muhabiri olarak çalışıyorum. Yani gayrimenkul ile ilgili herhangi bir deneyimim olmadı. Benim bu sektöre girmem mantıklı olurmu. ış ilanlarına baktığımda harita mühendisi, inşaat mühendisi, şehir plancısı bölümlerinden kişiler tercih ediliyor. ıktisat bölümünden mezun olan uzmanlara pek itibar gösterilmiyor mu?

- Sektördeki iş potansiyeli ve ortalama maaş konusunda bilgi verebilirmisiniz? Çalışma şartları nasıldır. şu anda yaptığım işde yaşadığım en büyük sıkıntılardan birisi haftada bir gün izin olması ve gecemizin gündüzümüzün olmaması. Gayrimenkul değerleme uzmanı kişiler hangi şartlarda çalışıyorlar. (Takım elbise veya saç sakal, izin vs)

Bana yol gösterebilirseniz çok memnun olacağım. ılginiz için çok teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum........

ozgurdunya

• **
Ynt: Bilgilendirme yapabilirmisiniz?
« Yanıtla #1 : Haziran 23, 2009, 12:33:30 ÖS »
Merhaba sana şu şekilde yardımcı olmaya çalışabilirim,bu bir meslek ve severek yaparsan çok zevklidir.Ancak piyasada çok çakal firmalar var deneyim kazanmak amacıyla buralardada çalışabilirsin ancak artık iktisat,işletme...vs.mezun olunan bölümlerden firmalar artık kabul etmiyor,senin saydığın bölümler bunu meslek olarak görmüyolar işsiz kalınırsa yapılabileceği bir çoğundan duymuştum.Bunun dışında eskiden sosyal imkanları çok iyi idi ancak SPK lisanslı firmaların sayısı gittikçe artıyor birçoğunda uzun süre personel bilerek çalıştırmıyor yada aynı maaşa spk lisansı alana kadar karın tokluğunu çalıştırırlar.Ancak dediğim gibi bankalara raporlama yaptığın için bankalar emlak-inşaat birimine bakanlarda kişisel olarak baktıkları için istersen en iyi raporlamayı yapsanda iktisat,işletme mezunu kabul eden bölümler çok az.Hayatta sana başarılar dilerim çok iyi meslek olarak görünsede firmalar el birliği ile    kendi kendilerini yavaş yavaş tükettiler,bu mesleğe girdiğin zaman anlarsın. :-\

Revulotion

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 23, 2009, 06:10:46 ÖS »
Anlıyorum sizi. Ya inanırmısın bu ülkede bir çok insan benim gibi gerçekte ne yapmak istediğini bilmiyor. Çünkü bir meslek seçiyorsunuz ve diyorsunuz ki tamam bu bu işi severek yaparım fakat bu seferde seçtiğiniz meslek paralelinde yaptığınız işin karşılığını alamıyorsunuz (maalesef ki bir çoğu öyle) Karşılığını alamadığınız zamanda ister istemez sevmekten öteye maddi olarak tatmin olabileceğiniz bir iş yapmaya yöneliyorsunuz. Bu nedenlede bu aralar kendimi bir yol ayrımında görüyorum. Umarım doğru yolu tesadüfende olsa bulurum. ıletime cevap yazdığın için teşekkür ediyor ve sana da hayatta başarılar diliyorum..  :)

Birgül Hane

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2011, 06:37:31 ÖÖ »
Arkadaşım, yanlış yönlendırlmelere maruz kalma, bence sorarak araştırmaktansa spk nın şartlarının acıklandıgı sıterden ögren derım. http://www.yenibirkariyer.com/kariyer/spk.lisanslama.hakkinda
4 yıllık ışletme ve ıktısat bölümlerı mezunlarıda spk lısans sınavına gırebılırler, lısansını aldıktan sonra her türlü ış alırsın, tecrübende varsa sırtın yere gelmez,zor ıştır ama zevklıdır.Kılık kıyafete gelınce,elbettekı temsıl ettıgın kurumun cıdıyetıne bağlı olarak dıkkat edılecek husulardandır,çalışma saatlerıne gelınce de, şu ankı ışını cok ararsın ama şunuda unutmamak lazım ''ne kadar emek o kadar köfte'' ;D       
HANE GAYRÝMENKUL DEÐERLEME