Gönderen Konu: SPK LıSANSLI (TAPU KADASTRO,MALıYE KÖKENLı) ARKADAşLAR ARIYORUZ  (Okunma sayısı 5317 defa)

FatihDEMÝR

• YENİ ÜYE
  • *
SEKTÖRDE KALABıLMEMıZ ıÇıN BıRBıRıMıZı TANIYIP KENDı şıRKETLERıMıZı KURALIM 30 NıSAN BıRLıK TOPLANTISINDAN SONRA 2-3 SAAT ZAMAN AYIRAN ARKADAşLARLA TANIşMAK VE GÖRÜş VE FıKıRLERıNı ÖGRENMEK ıSTıYORUZ.TAPU KADASTRO MENSUPLARI ARKADAşLARIN KURDUğU SPK LI  5 şıRKET SORUNSUZ ÇALIşIYOR  bizlerde  .EN AZ 8-10 şıRKETTE BıZLER KURABıLıRıZ. 110TL YA TAşARON OLARAK ÇALIşMAK YERıNE BANKALARA 180-200 TL ARALIğINDA FıYAT VEREREK  ORTALAMA 3000-4000tl KAZANMAK ZOR DEGıL.
 GÖRÜş VE ÖNERıLERıNıZı MAıLLERıNıZı BEKLıYORUZ.
fatihgdguzm@gmail.com

sd_uzman

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: SPK LıSANSLI (TAPU KADASTRO,MALıYE KÖKENLı) ARKADAşLAR ARIYORUZ
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2010, 02:55:04 ÖS »
Merhaba Fatih bey.
Güzel bir girişim yaptınız. Teşekkür ederim.
ılgili forum ve ilanlarda sanki tapu, maliye, ekonomist, iktisatçı,bankacı  olup,  lisan almış  arkadaşları sanki dışlarcasına içten içe bir politika izlendiğini görüyoruz. Bunu üzülerek kınıyorum ve bazılarını da cevap verme gereği dahi duymuyor ve  protesto ediyor iş ve ortaklık tekliflerini kabul etmeyi düşünmüyorum.  Dışlanmaya çalışılan  meslek gruplarından birçok arkadaşın, teknik arkadaşdan  daha farklı geniş alanlarda tecrübeye sahip ve daha farklı alanlarda birikimleri olabileceğini unutmamak lazım. Lisanslı (Sorumlu) Değ.Uzmanıyım.  Gm. Değerleme tecrübemin  yanısıra, muhasebe, mali analiz, tapu, bankacılık ve proje değerlendirme gibi konularında 20 yıllık aktif geçmişe sahibim. Acil iş aramıyorum. Seviyeli, istikrarlı yeni bir oluşum veya temsilcilik gibi konulardaki düşünce ve teklifler üzerinde duruyorum. Başlatmış olduğunuz konuyla ilgili gelişmelere katkı koyabilirim.
Ayrıca, Değerleme Uzmanları Birliğine Aralık ayı sonunda başvuru evrakı gönderdim. Ancak henüz bir duyuru veya genel kurul davatiyesi gelmedi bu konuda sizlere genel kurul duyurusu geldimi. 30,04,2010 daki toplantı konusunu açabilirmisiniz.
Selamlar, ıyi günler dilerim.

FatihDEMÝR

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 08, 2010, 12:26:37 ÖS »
Sayın Meslektaşım duyarlılığından memnun oldum spk sitesinde duyurular bölümünde 2010/2   30 nisandaki birlik toplantısına çağrı yapıldı 28 şubata kadar lisans alanlar direk üye oldu bundan sonra üyelikleri birlik yapacak ayrıca toplantı yeri ve saati e posta ve ile spk duyularda 10-15 güne kadar açıklanacak,
TMMO birliği CHP kanalıyla birliğin iptali ve bu işleri sadece mimarinşaat mühendisi ve şehir plancısı nın meslekleri olduğunu savunarak iptali için anayasa mahkemesine götürdüler.Bazı bankaların ekspertiz birimlerinde iş hayatlarında başarılı olamamış iş bulamamış ve kerhen bu işe giren özellikle şehir plancısı ve harita mühendisleri  mesleki dayanışma  v.s başka odaların yönlendirmesi ile teknik olmayan kişilerin raporlarına itiraz edip yıldırıp sistem dışına itilmektedir.acı gerçek bu kişiler spk lisans imtehanını veremiyenlerdir.30 NıSANDAN SONRA  DA MıMAR MÜHENDıSLER ODASINDAN KAYDINI  SıLDıRMEYENLERıN,DEGERLEME UZMANI OLARAK VERGı DAıRESıNE VE BAGKUR A KAYIT YAPTIRMAYAN VEYA SS.K GıRış YAPMADAN  EKSPERTıZ RAPORLARININ N FATURALARINI BAşKA KışıLERE KESTıRENN, GıDER PUSULASI VEREN LERıN BıRLığıMıZDEKı ÜYELıKLERıNıN ıPTALI ıÇıN  ÇOK SAYIDA ARKADAş ÖNCE BıRLığE ıTıRAZ EDECEKLER SONUÇ ALINMAZSA MAHKEME KARARIYLA BıRLıKTEN ÇIKARTILMALARI ıÇıN  MÜCADELE VERıLECEKTıR.2010 DA OLMASADA 2011 DE MıMAR MÜHENDıS OLMAYANLARIN KURACAKLARI  YENı şıRKETLER ıN  REKABETı  DOLAYISIYLA  GÖRECEKSıNıZ EN AZ  25-30 şıRKETTE  PıYASADAN ÇEKıLECEKTıR

guler

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2010, 08:06:56 ÖS »
merhabalar girişiminizde başarı diliyorum biz maliyecilerde sizlere katkıda bulunabiliriz görüşmek üzere

CUMOON

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 17, 2010, 06:21:19 ÖS »
Arkadaşlar,
Bazı ifadeleri açabilirmisiniz?
Mühendis odalarından.... Muhasebeci odalarından....... kaydını sildirmeyen  gibi anlama gelen,
tabiri vurgulamaya sebeb olan bir yönetmelik veya genelge mi mevcuttur.
Atladığımız bir bilgi midir?
Saygılar.

MURAT ÇALIÞKAN

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 19, 2010, 09:48:58 ÖÖ »
MERHABA, DOğRU SÖYLÜYORSUN.
BEN MURAT ÇALIşKAN.
ıZMıR DE YAşIYORUM. 0532 693 51 92

bsakci

• bsakci
  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 19, 2010, 11:16:05 ÖÖ »
merhabalar fatih bey;
ben harita mühendisiyim ve değerleme lisans sahibiyim.
yazınızı okudum ama anlayamadığım bazi konular oldu.
birliğe üye oduktan sonra neden mesleki odalardan kayıt sildirecek. sonuçta mesleki odalar kaynağını anayasa ve yasadan alarak kurulan örgütlerdir. kimse böyle bir şart koşamaz diye düşünüyorum.
birde kim kimi yıldırmaya çalışıyor , yazınınız o bölümünden bir şey anlaymadım. açıklarsanız sevinirim.

çetingenç

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 19, 2010, 04:36:59 ÖS »
Birliğimiz müstakil meslek grubudur spk nın etik kuralları , değerleme uzmanlarının  değerleme ve yatırım danışmanlaığı ve müşavirlik işlerinden başka işler yapamıyacağını hepimiz biliyoruz.ıtirazımız bu mesleği dürüstce yapan verği dairesine kaydını yaptırıp verğisini yatıran veya çözüm ortağı olarak çalışıp değerleme yapan ve değerleme şirketinde tam zamanlı çalışınlara değil.ınşaat mühendisi  mimar ve olan bazı arkadaşların müteahhitlik yapıp ,yapı denetim firması olması ve harita mühendislerin haritacılık yapıp aynı zamanda değerleme yapıp şirketlere harita hizmetleri olarak fatura kesenler,şehir plancısı olup  değerleme yapıp faturasını başka kişilere kdv sini vererek kestirenler veya gider pusulası  tanzim edip verği vermeyenlere ve istanbul ve izmir ve ankara gibi merkezlerde ikamet edip çözüm ortağı adı altında 120tl ya aldığı ekspertizi taşrada lise mezunu veya 2 yıllık teknikerlere hazırlattırıp kend değerleme yapmış gibi rapor düzenleyenledir. haksız rekabete ve kaliteyi düşürmektedir..bunların  denetim altına alınması için mutlak suretle başka mesleklerdeki odalardaki kayıtlarını askıya almaları veya pasif haline getirmesi gerektiği konsnda çok sayıda arkadaşın görüşüdür,ozaman kamuda çalışan lisanslı arkadaşlarda  değerleme yapsın faturaları başkalarına kestirsin ,lisanslı  arkadaşların  tercih yapması gerekecektir.hem değerleme uzmanları birlik üyesi ol  diğer meslek odaları üyeliğini pasif hale getirme yanını 2-3 arkadaş al elemanların ekspertiz yapsın bahsettiğim gibi kendi imzalasın haksız rekabet ve mesleki etik kurallara uymaz.SPK listeye müracaat eden şirket sahibi ble olsa bürolarını ve mesleki faaliyetini kapatıp bağkur ve sskli olarak giriş yapmayanların spk değerleme uzmanlaığı lisanslarını kabul etmemektedir.bu nedenlerle bu arkadaşlar yüzünden kariyer sahibi lisanslı arkadaşlar lisanslarını yeni kurulan şirketlere kiralamak zorunda kalmakta veya beklemektedir.bu yüzden spk müracaat aşamasında 40 üzerinde a,ş olarak kurulmuş şirket vardır
mesleki etik kurallara uymayanlar yüzünden durmadan şirket kurulmakta ve sektör rekabet dolayısıyla çökme noktasına gelmektedir.diğer meslek odalarından kaydını pasif haline getirmeden nasıl denetleyeceksiniz.sadece bu mesleği yapan lisanslı arkadaşlara haksızlık olmazmı.

çetingenç

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 19, 2010, 07:16:36 ÖS »
SPK firmalarında çalışan arkadaşlar degerleme uzmanlığından başka hiç bir ticari faaliyette bulunamıyacaklarını noterden beyan ve taahhüt ederek spk ya
göndermektedir. Ben Adana da ikamet eden emekli Tapu Sicil Müdürü olduğum halde kendi işim haricinde   meslek onur ve haysiyeti ve etik kurallar  nedeniyle kimsenin işi için Tapu v.s  işlere bakmıyorum. çoğunluktaki arkadaşlarda kurallara uyduğunu düşünüyorum.Tapu ve Kadastro genel müdürlüğünün  genelgesine nedeniyle  yetkisiz kişilere tapu kaydı ve projeye çoğu yerde bakamıyor.dolayısıyla yetki belgesi olmadan başkaları yerine rapor hazırlayanlarda kısa zamanda azalacaktır.
Birliğimizde üyelerinin degerleme uzmanlığından başka işlerle çalışmasını  ve gelir kazanmasını önlemek için mutlaka  kurallara uymayanlara müeyyide uyğulayacaktır.
0535 259 58 71

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #9 : Mart 20, 2010, 02:06:12 ÖS »
Çetin bey size kesinlikle katılıyorum. Çok güzel yazmışsınız.
Bende bu sektörde firma sahibi olan biriyim. Harita mühendisiyim ama değerleme dışında hiç bir işle uğraşmıyorum. Firmamda 9 adet mühendis arkadaş var. Ve bu kadar kişi bu sektörden ekmek yemeye çalışıyoruz. Bunun yanında başkaları bu işin yanında farklı işlerle uğraşıp, ek iş olarak değerleme yaptığında ben bu sektörde nasıl tutunabilirim ki. Ben kaliteden taviz vermemek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Yanımda çalışan mühendislerin maliyetini tahmin edersiniz. Diğer taraftan yanına iki vasıfsız eleman alıp iş yapıp rapor imzalayan, ek iş olsun diye bu iş yapanlarla benim maliyetim bir olur mu. Bence bu yapılacak uygulama gerçekten adil bir uygulamadır. Bu sektörde hakkıyla işini yapan bir çok firmayı korumak amaçtır. Yoksa bende dahil kimse oda kaydının silinmesini istemez. 

FatihDEMÝR

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 30, 2010, 09:29:34 ÖS »
SPK lisansını almış  kamuda ve özel sektörün kariyer mesleklerinden camiamıza katılmış arkadaşların mesleklerine ve meslek odalarına saygı duyuyoruz .
DıLEK VE TEMENNıMıZ  DEGERLEME UZMANLIğININ  AVRUPA STANDARTLARINDA VE KALıTEYE ULAşMASIDIR.
YASAYLA KURULAN BıRLığıMıZıN ANAYASA MAHKEMESıNDE ıPTALıNı ıSTEYENLER,DEGERLEME UZMANLIğINI SADECE TMMO  ÜYELERıNıN HAKKI OLDUğUNU ,TEKNıK OLAN OLMAYAN AYRIMINI YAPANLAR,HıZıPCıLıK YAPMAKTADIR.

gagagotti

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 31, 2010, 02:01:08 ÖS »
sınavı kazandım ve 2010 ocak itibariyle değerleme uzmanı olarak çalışmak üzere vergi mükellefi oldum(şahıs firması)
ilginçtir ki çözüm ortaklığı görüşmesi yaptığım bazı şirketler, belgemin önemli olmadığını, mimar veya mühendis olmadığım için benimle çalışamıyacaklarını söylediler. Bulunduğum bölgedede belgesi olmayan mimarlarla çalışmaya devam ediyorlar.
onca emek vererek kazandığım sınav sonucu hak ettiğim belgenin, SPK belgeli şirketlerce değer ifade etmemesi hem üzücü hem düşündürücü.
Banada bu firmalarada belgeyi veren SPK ne yazık ki
Değerleme uzmanlığının mimar ve mühendislerin ek gelir kaynağı olarak görülmesini protesto ediyorum.

FatihDEMÝR

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Mart 31, 2010, 06:22:58 ÖS »
SAYIN ARKADAşIM HAKLISINIZ BANKA MÜDÜRÜ ,VERGı DAıRESı MÜDÜRÜ,TAPU-KADASTRO MÜDÜRÜ,MıLLı EMLAK MÜDÜRÜ, VE YRD AKEDEMıSYEN,MALı MÜşAVıR,ZıRAAT MÜHENDıSı,JEODıZı FOTOGTOMETRı MÜHENDıSı V.S GıBı MESLEK SAHıBı OLAN  ZOR şARTLARDA  SPK LıSANSINI ALAN TÜM ARKADAşLARA HAKSIZLIK YAPILIYOR.BU MESLEK KENDıNı YETışTıREN KARıYER SAHıBı HER KES YAPABıLıR.TMMO BıRLığı DEGERLEME SEKTÖRÜNDEN ÇEKıLMEDEN MÜSTAKıL  BıRLığıMıZ BıR YERE VARAMAZ.KISA SÜREDE KENDı EKıBıMıZı TAMAMLADIK,SıZLERDE GENEL KURULA 1 SAAT ÖNCE GELıP MESLEK GRUPLARINIZA GÖRE PANOYA LıSANSLI ARKADAşLARINIZIN  ıLLERE GÖRE CEP TELEFONLARI,MAıL ADRESLERı ALIP TANIşIRSANIZ VE BU SıTEDE YAYINLARSANIZ  KISA SÜREDE KENDı şıRKETLERıNıZı KURABıLıRSıNıZ  HALK VE FıNANS BANKASI HARıCıNDE BANKALAR MıMAR MÜHENDıS AYRIMI  YAPMIYOR.BAZI BANKALARIN EKSPERTıZ BıRıMLERıNDE  şEHıR PLANCISI,HARıTA MÜHENDıSı,MıMAR ARKADAşLAR  KENDıLERı DAHA ÖNCE ış BULAMADIKLARINDAN BÜRO AÇAMADIKLARINDAN  DOLAYI  YENı MEZUN  MESLEKTAşLARININ BU SEKTÖRE
HAKıM KILMAK ıÇıN şıRKETLERE  MıMAR MÜHENDıS,şEHıR PLANCISI  ALMALARI YÖNÜNDE TAVSıYELERı SONUCU ıLANLARI ıNCELERSENıZ ıÇERığı AYNIDIR.STANDART RAPORA GEÇıLMESıNEDE BUNLAR SEBEB OLUYOR. ıZMıR  MıMAR MÜHENDıSLERı ODASI  SıTESıNE GıRıN,tmmo BıRLığıNıN SıTESıNE GıRıN DEGERLEME SEKTÖRÜ  HAKKINDA TEKNıK ARKADAşLARIN DÜşÜNCESı VE SEKTÖRÜN GELECEGıNı şıMDıDEN  GÖRÜN.

Birgül Hane

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 11, 2011, 10:54:51 ÖS »
şu an çözüm ortağı olarak çalışıyorum,sahada çalışmak çok zor ve emegimin karşılığını alamıyorum, gercekten fiyatlar çok düşük,konuyu biraz açarmısnız anlayamadım nasıl olacak o iş ?
HANE GAYRÝMENKUL DEÐERLEME

metin

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 16, 2011, 06:09:57 ÖS »
merhaba birlik olarak en başta kamulaştırma kanunundaki bilirkişilik maddesinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir bu konuda her halde birlik yönetimi tmmo üyesi olduklarından kıllarını kıpırtadmamaktadırlar bu konuda ya yasa değişikliği için gerekli girişimlerde bulunulmalı yada anayasa mahkemesine dava açarak yasadaki bilirkişilik maddesine gayrimenkul değerleme uzmanlarının eklenmesi sağlanmalıdır