Gönderen Konu: 3 yıllık tecrübe şartı hakkında  (Okunma sayısı 2689 defa)

enjolras

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
3 yıllık tecrübe şartı hakkında
« : Kasım 28, 2010, 04:38:04 ÖS »
MERHABALAR

Gayrimenkul değerleme uzmanı lisansı başvurusu hakkında gerekli nitelikler arasında "gayrimenkul danışmanlığı, yada değerlemesi konusunda bir firma yada kurumda" üç yıl çalışma zorunluluğu arandığı belirtilmektedir. Bu üç yılın tamamının tek bir firma yada kurumda mı geçirilmesi gereklidir?

Ben bir gayrimenkul değerleme firmasında değerleme uzman yardımcısı olarak yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra bir organize sanayi bölgesi müdürlüğü imar bölümünde yapı belgeleri düzenleme, ihale dosyası hazırlama ve kıymet takdiri komisyonunda 2 yıl boyunca görev aldım. Söz konusu yıllara ilişkin SGK kayıtlarım ve hazırlanmış raporlarım bulunmaktadır.

Bu durum itibari ile SPK tarafından verilen Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı için gerekli 3 yıllık deneyim koşulunu sağlamış bulunmakta mıyım? Bu konu hakkında beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

çiðdem

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: 3 yıllık tecrübe şartı hakkında
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2011, 08:00:22 ÖS »
Benim merak ettiğim konu ise herhangi bir üniversitenin gayrimenkul değerleme uzmanlığı alanında yüksek lisans yapmış olmak 3 yıllık tecrübe şartından bir muafiyet sağlıyor mu?

hk_harita

• **
« Yanıtla #2 : Şubat 11, 2011, 11:26:37 ÖS »
Bir firma veya bir kurumda diye bir şey yoktur.
Sadece gayrimenkul değerleme sektörü ile ilişkili kurum veya özel sektörde çalışmış olma koşulu aranmaktadır.
bir belediyede çalışıpp kamulaştırma işinde görev almak, mahkemelerde kamulaştırma bilirkişisi olarak görev yapmak veya özel sektörde gayrimenkul geliştirme diye fizibilite raporu hazırlamakta bunlara dahildir.

yüksek lisans yapmanın lisans alma konusunda sağladığı olumlu bir özellik yoktur.
Ankara üni taşınmaz geliştirme programı için böyle bir söylenti vardı bir zamanlar ama şuan için geçerliliği yoktur.

necagun

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 14, 2011, 02:35:10 ÖS »
tam bir saçmalık. sen sınav yapıyorsun neyine yetmiyor........... ki

MELTEM TEKER

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2011, 04:12:33 ÖS »
SINAVLAR TEST USULÜ VE GÖZÜMLE şAHıT OLDUğUM BıR OLAYI NAKLETMEK ıSTıYORUM.

ÖNEMLı ÜNıVERSıTELERıN BıRıNDE AÇIKMIş VE SINAVLARA YÖNELıK KURSLARA GELEN BıRı, SINAVLARI HASBELKADER VERDığıNı AMA ış ıLE ıLGıLı EN KÜÇÜK BıR FıKRıNıN DAHı OLMADIğINI AÇIKÇA ıFADE ETMışTı. KURSA DA "BU NE OLA Kı ACEP LıSANS DıYORLAR BELKı ışıME YARAR BıR BAKAYIM" MOODU ıLE GELMışTı.

YGS NıN VE KPSS LERıN DURUMLARI DA MEYDANDA.

BU NEDENLE DE, STAJ SÜRELERıNıN OLMASI MESLEKı STANDARTLARI YÜKSELTMEK ADINA GEREKLı SAYILABıLıR.
ANCAK DERSENıZ Kı SÜRELER-SÜREÇLER VEYA MAHıYET TARTIşILABıLıR, HEMFıKıRıM...

Arda06

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 10, 2011, 05:40:12 ÖS »
Sayın necagun
saçmalık ibarenize takıldımda....
burada sınavın sadece bir ön gereklilik olduğunu hatırlatmak isterim. 5 ders nedirki 2 aylık sıkı bir çalışma ile verilir yani bunu başarınca uzman olmaya hakmı kazanacaksınız?  Bu iş sahada öğrenilebilir kanısındayım. 26 yılı aşkın gayrimenkul sektörü, 19 seneyi aşkın süredir değerleme sektöründe uğraş veriyorum, hala hergün yeni bir şeyle karşılaşıyorum ve yeni bir şey öğreniyorum desem inanmayacaksınız sanırım. Belgemi alalı çok oldu ama ne yazıkki hala tam uzmanım diyemiyorum.