Gönderen Konu: TDUB ve TAKBıS sürüncemesi?  (Okunma sayısı 3597 defa)

onur85

• GOLD ÜYE
TDUB ve TAKBıS sürüncemesi?
« : Mayıs 16, 2013, 09:01:41 ÖÖ »
Değerli arkadaşlar,
Malumunuz üzere geçtiğimiz aylarda Takbis sisteminin şirketlere ve birlik üyesi uzmanlara açılacağı duyurulmuş ve bu konuda TDUB kendi sitesinde bu önemli hizmetten faydalanmak isteyenler için başvuru formu yayınlanmıştı. Doldurup gönderdik. Sonrasında ikinci bir duyuru ile bu hizmetten sadece aidatlarını eksiksiz ödeyen üyelerin yararlanabileceği belirtildi, ödedik. Lakin TKGM ile TDUB arasında bu konuda protokol imzalandığıda duyurulmasına rağmen halâ bir ses seda, bir reel gelişme yok.

TDUB bizi oyalıyor mu? Neden hala TAKBıS sistemine erişim hakkımız sağlanmıyor?

Halâ ilkel yöntemlerle kütüktan güç bela ite kaka takyidat notu almak, bir takyidat için günlerce randevu SMS'i beklemek iyice sinir eder oldu.

Yorumları olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2013, 09:03:38 ÖÖ Gönderen: onur85 »

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ynt: TDUB ve TAKBıS sürüncemesi?
« Yanıtla #1 : Mayıs 18, 2013, 03:33:32 ÖS »
Sevgili Onur,

Bugün yapılan TDUB 4. olağan genel kurul toplantısında; TDUB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın şinasi Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre; TKGM, bu konuyla ilgili yazılım çalışmalarını tamamlamış. Önümüzdeki bir kaç gün içinde  de; Ankara'da yerleşik  üç değerleme şirketiyle pilot uygulamaya geçilecekmiş. Sistem,  test edilip olası aksaklıklar giderildikten sonra da bütün sektöre açılacakmış.

Bu uygulamanın  ikinci ayağı olarak; kat irtifakına esas tasdikli mimari projelerin de sisteme aktarılma çalışmaları gündemdeymiş.

Sevgilerimle,

A. Mesut Tatlıpınar

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Mayıs 18, 2013, 07:57:17 ÖS »
Sevgili Onur,

Bugün yapılan TDUB 4. olağan genel kurul toplantısında; TDUB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın şinasi Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre; TKGM, bu konuyla ilgili yazılım çalışmalarını tamamlamış. Önümüzdeki bir kaç gün içinde  de; Ankara'da yerleşik  üç değerleme şirketiyle pilot uygulamaya geçilecekmiş. Sistem,  test edilip olası aksaklıklar giderildikten sonra da bütün sektöre açılacakmış.

Bu uygulamanın  ikinci ayağı olarak; kat irtifakına esas tasdikli mimari projelerin de sisteme aktarılma çalışmaları gündemdeymiş.

Sevgilerimle,

A. Mesut Tatlıpınar

Sayın Mesut Hocam,
Müjdeli haberiniz için çok teşekkürler. Dileğimiz uygulamanın kısa zamanda tüm illerimize yayılması. Zaten bunu sağlayacak altyapının atla deve teşkil edecek bir yönü yok, yalnızca kullanıcı başına şifre sağlayıp gerekli sunucu genişletmelerini sağladıktan sonra dış erişime açılması uzun zaman almayacaktır diye ümit ediyorum.

Projelerin sisteme aktarılması konusunu bende duymuştum ama emin olmamakla birlikte bildiğim kadarıyla yeni inşaatlara dair projelerin sisteme aktarılması söz konusu, bir yerde mantıklı olanda budur zaten. Geriye dönük projelerin sisteme aktarılması biraz bana ütopik geliyor. En azından yeni konutlara ve kredi çalışmalarına esas çalışmalar açısından büyük kolaylık getireceğini düşünüyorum.

Tekrar teşekkürler,

Onur

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2013, 11:10:11 ÖS »
TDUB'un,  bu konuda  bir duyuru yapmasını bekliyoruz hala...

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Haziran 21, 2013, 01:24:36 ÖÖ »
TDUB'un,  bu konuda  bir duyuru yapmasını bekliyoruz hala...

Bu konudaki en son duyuruyu yıllık üye aidatlarını isterken yapmışlardı. Ne kadar manidar değil mi?

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Eylül 29, 2013, 05:11:23 ÖS »
Halâ bir bildirim, gelişme veya duyuru yok. Tdub bu işi neden takip etmiyor?

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 30, 2013, 12:45:51 ÖÖ »
2 yıldır konuşulan konu ile ilgili sonunda pilot uygulama başlamış. Küçük bazı aksaklıklar ortaya çıkmış. Onlar giderilir ise yaygınlaştırılacakmış.
Anlaşılan pilotlar uçmayı sevmiş. Aşağıya inerler ise, bizde uçağa bineriz ıNşALLAH.

Değerleme uzmanlığı mesleği ile ilgili kanun-yönetmelik-mevzuat-kural vs. çıkartanlar şu HADıSı aklından bir kere çıkartmamalılar:
"ınsanların en hayırlısı, en faydalı olandır"

Allah bizi hayırlı insanlarla karşılaştırsın.

Bu meslekte belediye, kadastro ve tapu harçları kaynaktan kesilmeli. Yani kredi talep eden kişinin hesabından alınmalı. Biz sadece inceleme yapıldığına dair bir belge sunmalıyız. Özel iş ise (çok nadir) parasını yatıralım. Kredi işlemleri yapılır iken, ilgili harç havaleleri de yapılamaz mı?

Tüm belediyelerin ekspertiz inceleme ücreti yıllık olarak kanunla belirlenmeli. Benim şehrimde sorun yaşamıyoruz. Ama dışarıya gittiğimde sorun çıkmıyor değil.

Tüm belediyeler bugünden itibaren arşiv dosyalarını dijital ortamda da saklamalı. Bu konuda da kanun çıkmalı. Bazı belediyelere flash diski uzatıyorsun, ne var ne yok veriyor. Bu uygulama zor değil ki. Geçmiş dosyalar aynen kalsın. Ama bugünden tezi yok dijital ortama geçilsin.
Efendimizin "ınsanların en hayırlısı, en faydalı olandır"  sözünü algılayabilseler bugünden tezi yok hemen faydalı olmaya çalışırlar.

« Son Düzenleme: Eylül 30, 2013, 12:47:33 ÖÖ Gönderen: maras46 »