Gönderen Konu: Ziraat Bankasında Sıra Beklemek Tarih mi Oluyor?  (Okunma sayısı 6226 defa)

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ziraat Bankasında Sıra Beklemek Tarih mi Oluyor?
« : Ocak 10, 2013, 06:12:16 ÖS »
TDUB'un yaptığı açıklamaya göre TAKBıS sistemi Lisanslı Uzmanlara ve şirketlere açılıyor Hayırlı olur inşallah

http://www.tdub.org.tr/duyurular/takbis-kullanimi-duyurusu.html

ekspermuhendis

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Ziraat Bankasında Sıra Beklemek Tarih mi Oluyor?
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2013, 09:15:03 ÖÖ »
Uygulanabilirse devrim niteliğinde bir gelişme, hayırlı olur ınşallah.

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2013, 01:29:18 ÖS »
Gerçekten de devrim niteliğinde bir uygulama olacak... Türk değerleme sektörü muasır medeniyete bir adım daha yaklaştı.  Emeği geçenlere teşekkür ederim.  Hayırlı uğurlu olsun:=)

Her hafta, ortalama 10-12 saatimiz  tapu harcı ödemek için  geçiyordu...Bu zamanın, aylık fırsat maliyeti; ayda 15-20 adet fazladan rapor düzenlemektir.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2013, 07:56:49 ÖS »
Gözümle görmeden inanmam!

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2013, 01:13:29 ÖÖ »
Son gün ayın 16'sıymış. Geç öğrendim. Araya haftasonu giriyor. Süre uzatılamaz mı ve neden haberim olmadı diye düşünüyorum. Güzel bir gelişme.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2013, 02:20:48 ÖÖ »
Sermaye Piyasası Kanunu'ndan sonra bir çok hususun değişeceğine inanıyorum. Bunlardan ilki gerçekleşiyor. Duvardan indirmeyi düşündüğüm lisans belgemi daha güzel bir yere asacağım. TDUB yönetimine ve tüm emeği geçenlere teşekkürler.

HALUK ÜNAL

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2013, 01:08:57 ÖS »
proje incelemesi için harç makbuzu talep etmezler mi? diye düşünüyorum..

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2013, 12:36:19 ÖS »
proje incelemesi için harç makbuzu talep etmezler mi? diye düşünüyorum..

Esas soru işareti burada? proje incelemesi için ilaveten para istenecekmi ?  en az 1 yılda bunun sıkıntısını çekeriz gibime geliyor. Aslında elimde TAKBıS çıktısı ile gittiğim zaman projeyede karşılıksız bakılması gerekir. Çünkü parasınının yatırıldığı anlamına gelmesi gerekir.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2013, 10:32:43 ÖS »
TAKBIS hallolsun da proje incelemesi kalsın :) Bazı tapu'lar internetten ödeyip çıktısını aldığımız dekontu kabul ediyor.

muzaffer42

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 16, 2013, 10:30:45 ÖÖ »
harç yatacak  saatlerce bekleniyor.bu kurumun ayıbı gibime geliyor. kurum sadece bir bankaya hatta bir şubeye mecbur bırakıyorsa bizde çözümünü devrim kabul ediyorsak herhalde bu işte bir gariplik var.Bence bütün bankamatikler ve bütün bankalardan yatırılabildiğinde başarı kabul edilir herhalde.KURUM BELLı BıR BEDEL KARşILIğINDA ANLAşMALI BANKA OLARAK HALKIMIZI O BANKAYA MECBUR BIRAKMALARI GARıPTıR BUNUN ADI DAYATMACILIKTIR KANAATı HASIL OLMUşTUR HAKLIMIYIM ACABA.SAYGILARIMLA.

Mehmet Benan Kýlýç

• **
« Yanıtla #10 : Ocak 17, 2013, 12:02:02 ÖS »
Tapu müdürlüklerinde  mimari proje incelemeden, sadece belediye imar arşivinde mimari proje incelemeyi yeterli sayanlar için çok iyi bir uygulama. Ancak tapu müdürlüğünde proje incelemesi yapmak istediğimizde yine o kuyrukları sabırla bekleyeceğiz.

Tapu genel müdürlüğünün aracı şirketlere ve münferit çalışan değerleme uzmanlarına böyle bir kolaylık sağlaması, değerleme uzmanları mesleğinin gelişimi açısından oldukça sevindirici bir durumdur.

huckleberry

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 17, 2013, 06:19:19 ÖS »
Valla sevincinizi kursağınızda bırakmak istemem ama yeni uygulamaya göre artık tapu müdürlüklerinde proje incelemek için eskiden yaptığımız gibi direk bankaya gidip harç yatıramayacakmışız.

Önce tapu müdürlüğüne gidip tapu memurundan başvuru fişi aldıktan sonra o fiş ile Ziraat bankasına gidip para yatırabiliyoruz. Döner sermaye harcı 11 TL ayrıca  6,40 TL bağımsız bölüm başına belge ücreti ödüyoruz.

Tapularda inceleme yapabilmek için de bir sürü evrak istiyorlar(gerçi her yıl 1 kere verecekmişiz ama her tapu müdürlüğüne ayrı ayrı vereceğimiz için yine de defalarca aynı evrakları taşıyacağız) SPK Lisanlı şirketin tapu müdürlüğüne vermiş olduğu listede adınız yoksa zaten inceleyemiyorsunuz. Ümraniye tapu müdürlüğü pilot bölge seçilmiş. Orada uygulama  bu şekilde.

Yani kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar  ;D

Mattio

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Ocak 17, 2013, 10:17:14 ÖS »
Bugün Üsküdar Tapu dairesindeydim. Onlarda yeni uygulamaya geçmişler. Ama geçişleri muhteşem olmuş. Başvuruyu öğleden sonra alıyorlar. Sabah yatırmak istediğinizde memur "Öğleden önce vatandaşa bakıyoruz" diye abuk bir cevap veriyor. Bizim aynı zamanda vatandaş olduğumuzu unutuyorlar...Sonra tonla evrak istiyorlar. ıstenen evraklar:
1.şirketin ekspere vermiş olduğu yetki belgesi,
2.Bankanın şirkete vermiş olduğu yetki belgesi,
3.Tapu sureti,
4.Kmlik fotokopisi
Tamam dedim topladım getirdim evrakları. Memur hem bankanın, hem de şirketin yetki belgelerinin ıslak imzalı olmasını ve ayrıca hem bankanın, hem de şirketin imza sirkülerini istiyormuş. Ve bu evrakları her başvuruda istiyormuş. Başvurumu almadılar ve işlemlerime devam edemedim. Bu bize karşı açık bir hakaret ve işi yokuşa sürme eylemidir.

1. Öğleden önce vatandaşa bakıyoruz ne demektir?
2. Her seferinde bankanın ıslak imzalı yetki belgesini ben sana nasıl getireyim?
3. Artı bunların hepsini getirsen bile yoğunluktan dolayı projeyi saat 14:30 dan itibaren gösteriyorlarmış !!!

Bu tapu memurlarının bizim emlakçı değilde bir avukat gibi resmi merciler tarafından yetkilendirilen birer uzman olduğumuzu artık anlamaları gerekiyor. Anlamıyorlarsa bizim bir şekilde anlatmamız gerekiyor...Bu iş böyle yürümez...

kaizen

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Ocak 18, 2013, 12:20:37 ÖÖ »
oda birşeymi; Tekirdağ Muratlı Tapu müdürlüğünde yaklaşık 1 yıldır proje görmek için şirket evrakları haricinde her seferinde fotoğraf istiyor. ıtiraz ettiğimizde genelgeyi çıkarıyor bilmem ne belgesi doldurman gerekiyor bu belgedede fotoğraf yer aldığından foto şart diyor. Allahtan çok sık gitmiyorum...

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Ocak 18, 2013, 12:33:18 ÖÖ »
Bu işi Tapu Kadastro Bölge Müdürlüklerinden çözmek lazım. Her müdür farklı yerinden anlıyor genelgeyi.

Antalya Manavgat'ta aynı binada 10 dairenin takyidatı için 10 x 11 TL ödüyorsunuz.Aynı işi Antalya Serik'te yaparsanız, hepsi aynı ada/parselde olduğu için 11 TL ödüyorsunuz.

Ben de bir tapu müdürü ile VEYA bağlacı üzerine 1 saat tartışmıştım. Yazıda "bankayla yapılan sözleşme" veya "bankanın yetki yazısı" gibi bir şey yazıyordu. Ancak sayın tapu müdürü iki belgeyi birden istiyordu.