Gönderen Konu: Bu alanda gerçekten bilgili tecrübeli fikirler lütfen...  (Okunma sayısı 3115 defa)

ozguna1

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Bu alanda gerçekten bilgili tecrübeli fikirler lütfen...
« : Aralık 23, 2010, 02:15:20 ÖÖ »
ıki ay önce Çalışmakta olduğum işimi bıraktım bu sınava hazırlanıyorum,hedefim 2011 martta yapılacak 5 modülüde  vermek olduğu için  eve kapanıp ders çalışmaya karar verdim.iki aydır evde sürekli çalışmalarım sonucunda bu  5 derside verme bilgisine erişmiş bulunmaktayım.1 hafata sonrada (evdeki çalışmalarımı desteklemek açısından  yazıldığım)kursum başlıyor(bütün derslere yazıldım)...bu 5 dersin hepsini önümüzdeki sınavda vermek hedefinde ve kararlılığında olduğumdan  herhangi bir işte çalışmayı düşünmedim(gayri menkul değerleme şirketleri dahil)..ama bugün öğrendimki sınav açıklandığında bu 5 dersi vermiş olursam 3 sene içinde 3 yıl stajdeneyim şartı var.. yani bu demek oluyorki sınavların açıklandığı ve başarılı olduğum ilk gün süre başlıyor yani benim sigortamın başlaması için benm sınavın açıklandıgı ilk gün bir işe girmiş ve o gün sigortamın başlamış olması gerekiyor(bu imkansız)...bu durumda bana ne tavsiye edersiniz?ılerdeki  ekibinizi şimdiden desteklemek ,oluşturmak açısından beni değerlendirir misiniz?Yada sigortamı kendim peşin yatırmam şartıyla(vergiden düşüleceği için şirket içinde bir kar unsuru) beni şirketinizde 3-4  ay çalışıyor gösterirmisinz?(hafta içi 5 iş gününün 2 günü öğrenmek açısından çalışabilirim,diğer üç gün evde ders çalışmalıyım,h. sonu kurs)...unutmayınız ki  zamanında bu yollardan sizde geçtiniz ve tecrübeli birilerinin yardımına ihtiyacınız oldu..Bana yol gösterip yardım edip kapısını açan  şirkete vefayı borç bileceğimi, benimle ilerde çalışmak istedikleri taktirde benim için önde geleceklerini şimdiden söylemek isterim...   yönlendirmelerinizi,önerilerinizi,tavsiyelerinizi merakla bekleyip uygulayacağım...saygılar...
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2010, 03:44:07 ÖÖ Gönderen: ozguna1 »

pohjolo

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Bu alanda gerçekten bilgili tecrübeli fikirler lütfen...
« Yanıtla #1 : Aralık 24, 2010, 10:05:53 ÖS »
merhaba.merak ettiğim konu şimdiden bir firmayla çalışırsanız hangi statüde çalışıyor gösterilmeniz gerekiyor?sizin durumunuzdayım bende fakat daha okulum bitmedi.

ozguna1

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2010, 03:42:08 ÖÖ »
Herhangi bir gayrimenkul değerleme şirketinde herhangi bir pozisyonda farketmez yzni zaten lisanssız biri eksper olarak yada rapor hazırlayarak başlar bu işe..Ama sektöre kimse yeni birilerinin girmesini istemiyor,gördüğün gibi herkes menfaati varsa cevap yazıyor,haricinde cevap veren yok..zorlu bir süreç ama ben yapacağımı bilirim...  :)

sultan

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 27, 2010, 02:19:31 ÖÖ »
Meslekdaş adayı arkadaş size tavsiyelerim,
tek girişte 5 dersi vermek hırsı neden acaba, bu artık çok zor, sınavı MEB yapmakta, soruları kim hazırlıyor bilmiyorum ama, Kasım sınavında Mevzuat dersindeki 10 sorunun değerleme mesleği ile hiç ilgisi yoktu. Ayrıca finans hesap makinalarını sınava almamışlar, süre yetmez diye düşünüyorum.Hangi ilde iseniz, SPK internet sitesinden liste şirketleri tesbit edin, bir yandan çalışmaya başlayın, SSK girişiniz yapılsın,  sınavları vermek için eve kapanmanıza gerek yok. Veya gay. değerleme konulu şahıs şirketi kurun, Bağ-kur primi ödeyin, liste şirketlere çözüm ortağı olarakçalışın, köklü şirketler eğitim de veriyor zaten. 1 yıl sonra, sınavıda vermiş iseniz Konut  Değ. Uzmanı ünvanı  alıyorsunuz zaten. Bu arada Değerleme Uzmanları Derneğine  üye olun, sektörden haberdar olun.
Sınava yönelik, hazırlanacağınız eğitim kurumu da çok önemli, tavsiyem,  ıstanbul'da Bilgi Üniversitesi, DUD eğitimleri, Birlik eğitimleri.
özel dersaneler verimli olamıyor çünkü. ılk sınavda , sabah oturumunda gay. değ. drsi, öğleden sonrakinde de 2 dersi mesela Vergi ile muhasebeyi verin,  kalan 2 dersi müteakip sınavlara bırakın derim. Ayrıca ıngilizce ilerletin, ileride raporların ıngilizce isteneceğini öngörüyorum. Malum  banka ve finans kurumlarının %70 i yabancılarda.
 Kolay gelsin, başarılar dilerim.

ozguna1

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 27, 2010, 11:49:04 ÖS »
Bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim sultan (hanım veya bey).Ankaradayım neden 5 dersin hepsini bi anda vermeye çalışıyosunuz diye sormuşsunuz..çalışmaya başlamadan önce bende bu 5 dersi bi seferde veremeyeceğimi düşünmüştüm ama çalışmaya başladıktan sonra önümüzdeki sınavda verebileceğimi düşünüyorum tabi büyük konuşmamak lazım...orta düzeyde bir limited şirketi kursam ne kadar masrafım olur(ofis ve diğer masraflar)...ve nasıl iş bağlarım?(çözüm ortağı olarak yada başka şekilde?) Tekrar teşekkürler  saygılar...

Teksas16

• **
« Yanıtla #5 : Ekim 19, 2011, 11:27:01 ÖS »
Ben ilk girişte 4 dersi verip ikinci sınavda kalan tek dersi son sınavda verip 74,4 ortalamayla belge almaya hak kazandım.Sanırım mesleğim gereği üç yıllık stajıda tamamlamış olacağım mesleki tecrübesi olan,paylaşmayı bilen,dürüst arkadaşlarla ortak çalışabileceğimi sanıyorum.Hatta bu konuda farklı iller bile olsa bu iş yapılabilir.şu anda kamuda çalışıyorum.Eğer paylaşımda bulunursanız sevinirim.