Reklam

Reklam Tarifeleri
BİZİ TAVSİYE EDİN
Sizin Adınız:
E-Postanız:
Arkadaşınızın Adı:
Arkadaşınızın E-Postası:
İletmek İstediğiniz Mesajınız:
Kendi Metnimi Yazacağım.
Standart Metni Kullanacağım.

 

Gayrimenkul Değerleme Nedir?

 
 

Gayrimenkul kelime olarak, yabancı-başka anlamına gelen gayr sözcüğü ile taşınmış anlamına gelen menkul sözcüğünün birleşmesinden oluşmuştur. Diğer adıyla taşınmaz mal; bir yerden bir yere taşınması mümkün olmayan malları ifade etmektedir. Tüm dünyada modern değerleme çalışmalarında genelde üç değişik metod kullanılmaktadır;

1. Maliyet Yaklaşımı
Bu yaklaşım, piyasada alım satımı pek olmayan özel amaçlı genel olarak fabrika, otel, tatil köyleri, fabrika, işhanı vb. gibi kira geliri bilinmeyen gayrimenkuller için kullanılır.
Muhtemel bir alıcının, belli bir gayrimenkul için yerine koyma maliyetinden fazla bir bedel ödemeyeceği varsayımından yola çıkılır.

2. Emsal Karşılaştırma Yaklaşımı
Emsal metodunda ise değerlenecek gayrimenkule benzer yakın zamanda satılmış olan gayrimenkullerin satış fiyatları uygun karşılaştırma kriterleri kullanılarak gerekli düzeltme işlemleri yapılarak gayrimenkulün değerinin tespit edildiği yaklaşımdır.

3. Gelir İndirgeme (Kapitalizasyonu) Yaklaşımı
Bu metod ise gayrimenkullerin gelecekte sağlayacağı gelirler tespit edilebilmekte ise bu yöntemin kullanılması en sağlıklı durumdur.
Gelir yaklaşımında bir arsa üzerindeki gayrimenkulün değerlemesi sırasında ele alınacak gelir, gayrimenkulün net geliridir. Gayrimenkulün üzerinde bulunduğu arsanın sınırlı bir ömrü yoktur. Bu arsa üzerine bir yapının yapılması ile bu arsanın boş kalması durumuna göre kaybedilecek bir gelir söz konusudur.

 
Araçlar
Sık Kullanılanlara Ekleyin
Açılış Sayfanız Yapın
Duyuru ve Haber

BİZDEN HABERLER

DegerlemeUzmanlari.Net'de Değerleme Uzmanlığı Deneme Sınavları  Siz Değerli Ziyaretçilerimizin Hizmetine Sunulmuştur....


Kendi İlinizin Gayrimenkul Piyasası hakkında yazı gönderin yayınlayalım...


Forum Bölümümüzde Katılın Değerleme Uzmanlığı Sınav Konuları Hakkında Bilgilerinizi Paylaşın...


Merkez Bankası Anlık Döviz
Döviz Alış Satış

Reklam

 

 

 

 

 

 
Her Hakkı DeğerlemeUzmanlari.Net'e Aittir. İzinsiz Kopyalanamaz. 2007-2008  degerlemeuzmanlari@gmail.com Web Stats My Links
SAYFALARDAKİ MESAJ, SORU VE YORUMLARDAN DOLAYI YAZARLARIN KENDİSİ SORUMLUDUR. DegerlemeUzmanlari.Net Sorumlu Tutulamaz!